Pandoranın Kutusu Açılıyor!

Bodrum’da uzun zamandır tartışma konusu olan kiradaki belediye mülkleri, meclis toplantısında gündeme geldi. Toplantıda söz alan Kent Konseyi’nden Mehmet Çilsal, “Kiralar düzgün şekilde tahsil edilseydi, bugün belediyemizin kasasında yaklaşık 300 Milyon TL para olurdu” dedi. 

Pandoranın Kutusu Açılıyor!

Bodrum’da uzun zamandır tartışma konusu olan kiradaki belediye mülkleri, meclis toplantısında gündeme geldi. Toplantıda söz alan Kent Konseyi’nden Mehmet Çilsal, “Kiralar düzgün şekilde tahsil edilseydi, bugün belediyemizin kasasında yaklaşık 300 Milyon TL para olurdu” dedi. 

Bodrum Belediyesi'nin 2019 yılı Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısının 9’uncu gündem maddesinde “Mülkiyeti Belediyeye ait olan ve kiralanmak suretiyle değerlendirilecek taşınmazların, 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 64. maddesine istinaden on yılı geçmemek üzere kira sürelerinin belirlenmesi hususunun görüşülmesi” idi.

BELEDİYE MÜLKLERİNİ YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİP GELİRLERİMİZİ ARTTIRMAYI PLANLIYORUZ

Konuyla ilgili söz alan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Emlak İstimlak Müdürlüğü vasıtasıyla belediyenin taşınmazlarını yeniden gözden geçirdiklerini ifade ederek, “Uzun vadede kirada olanlar var. Kira şartlarını yerine getirmeyenler, alt kiralama yapanlar var. Bunların hepsi tam olarak tespit edildikten sonra, sizlerin bilgisine sunulacak. Bunlar arasında her yıl sözleşme yapılan taşınmazlar da var, kiralayan tarafından yatırım gerektirenler de var. Belediye mülklerini yeniden gözden geçirip gelirlerimizi arttırmayı planlıyoruz. Bu yüzden bu yetkiyi sizlerden talep ediyoruz” şeklinde konuştu. 

Bu maddede söz alan Ak Parti Meclis Üyesi Ayşen Kılıç Bozan, “Bir meclis toplantımızda şeffaflık ile ilgili söylediğiniz sözlere de dayanarak belediyemizin kiralanan gayrimenkulleri ile ilgili şu hususlarda kamuoyu ile bilgi paylaşılması daha olumlu olacaktır;

-Kirada bulunan gayrimenkullerin sözleşme şartlarının paylaşılması.

-Kimlere kiralandığı.

-Kira bedellerinin güncel şartlara uygun olup olmadığı.

-Alt kiracılar var mı?

-Gerçek ihtiyaç sahiplerine mi kiraya verilmiş?

-Birden fazla gayrimenkul kiralayan var mıdır?

-Bu konuda belediyemizi zarara uğratan hususların tespit edilmesi.”

Ayşen Kılıç Bozan'ın konuşmasının ardından yeniden söz alan Başkan Aras ise “Şu anda tespit aşamasındayız. Bittiği zaman paylaşacağız” şeklinde yanıt verdi.

KİRALAR ALINSAYDI BELEDİYE KASASINDA 300 MİLYON OLURDU

Toplantı sonunda konu ile ilgili söz alan Kent Konseyi’nden Mehmet Çilsal, “Eğer bu mülkler arpalık olarak kullanılmasaydı, kiralar düzgün şekilde tahsil edilseydi bugün belediyemizin kasasında yaklaşık 300 Milyon TL para olurdu. Bir gayrimenkulun son 30 yıldır ortalama aylık kirası 500 TL. Yılda 6 bin TL ediyor. Bir de şu var; bu gayrimenkullerin en az yüzde 90’ı hiç ihale yapılmadan padişahvari verilmiş. Bu mevcut kira ilişkisinin hukuken sonlandırılması için bir gerekçedir. Lütfen buradan yola çıkarak bu durumdaki kiracıların hepsini tahliye edin. Acımayın. İstiyorsanız isim vereyim. 5 tane. 1 Milyon, 500 bin, 300 bin TL borcu olan var ve ödemiyorlar. İcra takibi yaptığınız halde tahsilde zorlanıyorsunuz. Bu insanlar 30 yıldır zaten yapacağını yaptı. Lütfen artık kamuya bizim olan mülklerimizi iade etsinler. Bunu sağlayın” ifadelerini kullandı.

3 AY KİRASINI ÖDEMEYEN BİZİM MÜLKLERİMİZDEN TAHLİYE EDİLİR!

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise “3 ay kirasını ödemeyen bizim mülklerimizden tahliye edilir. O yüzden tüm bunların üzerine gideceğimizden şüpheniz olmasın. Ayrıca boşalan mülklerimizi ihale kanunu gereği zaten Sayıştay raporlarında da çok net şekilde belirtilmiş. Biz önümüzdeki süreçte bu prensiplerle belediye mülklerini tekrar değerlendireceğiz. Belediyemizin büyük bir kaynağa ihtiyacı var. Bu kaynağın da büyük bölümünü buradan sağlayabileceğimizi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.