Organ Bağışına Dikkat Çekmek İçin Koşacak

2 yıl önce karaciğer nakli olan 53 yaşındaki Teoman Erdoğan, “Global Run Bodrum”da organ bağışına dikkat çekmek için koşacak. 

2 yıl önce karaciğer nakli olan 53 yaşındaki Teoman Erdoğan, “Global Run Bodrum”da organ bağışına dikkat çekmek için koşacak. 

Bodrum’da yaşamını sürdüren 53 yaşındaki Profesyonel Turist Rehberi Teoman Erdoğan’a 2013 yılında karaciğer yetmezliği teşhisi konuldu. Yaşadığı büyük sıkıntıların ardından 2017 yılında karaciğer nakli olan Teoman Erdoğan, yeniden hayata döndü. 

Erdoğan yeniden hayata döndükten sonra tutkusu olan atletizme yeniden başladı. Erdoğan, aynı zamanda yaşadığı zor günlerin ardından kendisi gibi organ bekleyen hastalara dikkat çekmek istiyor. 

Erdoğan birkaç arkadaşı bu yıl 6’ncısı düzenlenecek “Global Run Bodrum” katılarak organ bağışına dikkat çekecek. Teoman Erdoğan ve arkadaşları koşuda organ bağışı tişörtleri giyip pankart açacak. 

Kent Haber’e açıklamalar yapan Erdoğan, uzun yıllar profesyonel rehberlik yaptığını ifade ederek “Ben uzun yıllar kokartlı rehber olarak yurtdışından Türkiye’ye gelen misafirlerimize Türkiye’yi tanıtma görevi yaptım. Fakat 5-6 sene önce rahatsızlığım başlayınca rehberlik yapamadım ama bu sene yeniden başlıyorum” dedi. 

TÜRKİYE’DEKİ EN İYİ 5’İNCİ DERECEYİ KOŞMUŞTUM

Her zaman spor tutkusunun olduğunu dile getiren Teoman Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben çocukluğumdan beri spor yapıyorum. Pek çok kulüpte çeşitli sporlar yaptım. Üniversitede Fenerbahçe Atletizm Kulübü’ne transfer olup 400 metre engelli koşmaya başladım. Türkiye’de güzel başarılarım oldu. Hatta 1989 senesinde Türkiye’deki en iyi 5’inci dereceyi koşmuştum. Fakat sonra sakatlıklar, gerçek hayata giriş beni spordan uzaklaştırdı ve 1990 senesinde Bodrum’a geldim.”

Karaciğer rahatsızlığı ve nakil sürecinden de bahseden Teoman Erdoğan, o süreci şu sözlerle anlattı:

“2013 yılında bir turumdan döndükten sonra şiddetli karın ağrısıyla hastaneye başvurdum. Yapılan tetkiklerin ardından karaciğerimin artık aktif olarak çalışmadığını öğrendim. 2013 yılının Ekim ayında hocalarımın kontrolünde tedaviye başladım. Fakat bu tedavi beni 2017 Şubat ayına kadar getirebildi. Durumum ağırlaştı. 2017’nin Ekim ayında karaciğer nakli oldum. Melek diyebileceğim, ismini dahi bilmediğim bir kişinin bağışladığı organlarla şu anda karşınızda size bir şeyler söyleyebiliyorum. O olmasaydı şu anda ben yoktum.” 

MİLLİ PİYANGO ÇIKMASINDAN DAHA ZOR DEDİLER

3 yıl boyunca büyük sıkıntı yaşadığını dile getiren Teoman Erdoğan, “Olay artık son aşamaya gelmişti. Ben artık yoğun bakımdaydım ve çok iyi kalpli bir insanın bağışladığı organla hayata döndüm. Ben herkesin organ bağışı arzusunu hissetmesini istiyorum. Organ bağışı olacağınız zaman Türkiye’de bir liste var o listeye giriyorsunuz. Bekleyen binlerce hasta var. Ben listeye girerken yetkili bir kişi bana ‘Teoman, neden buna başvuruyorsun? Çıkması Milli Piyango çıkmasından daha zor. Bence hiç uğraşma bile’ demişti. Ben de bekledim, bekledim, bekledim. Ama en sonunda gecenin 22.45’inde bir kişinin organlarını bağışladığı ve bu bağışın da benim gibi 4 farklı kişiyi kurtardığını gördüm. Yani farklı organlar da diğer hastalara verildi” şeklinde konuştu. 

Sağlığına kavuştuktan sonra yeniden atletizme başladığını dile getiren Erdoğan, “Ama spora başlamanın bir amacı vardı. Organ bağışının Türkiye’deki sayısını arttırabilmek için, bir farkındalık oluşturabilmek için spora tekrar başladım. Hocalarımın yardımıyla, doktorlarımın bana telkinleriyle sporu biraz daha ciddi anlamda yapabileceğim bana söylendiği için bir şeyler yapmaya başladım. Kendi kendime ‘Ayağa kalk, masa başında oturmak kolay, sosyal medyada bir şeyler yapmak kolay’ dedim. Harekete geç’ Bu yıl 6’ncısı düzenlenecek “Global Run Bodrum”a bana destek veren arkadaşlarımla birlikte katılacağım. Ama en önemlisi Ağustos ayında İngiltere’de yapılacak “Dünya Organ Nakli Olimpiyatları”na Türkiye’den katılacak 9 arkadaşıma ben de eklendim. 10 kişi Türkiye’yi temsil etmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.