Nefes Terapisi Eğitimi Aldılar

Bodrum Belediyesi Bodrumspor’da forma giyen 14-19 yaş arası futbolculara, Yaşam Koçu ve Nefes Terapisti Pavlina Samchenko tarafından nefes terapisi eğitimi uygulandı. 

Nefes Terapisi Eğitimi Aldılar
array(6) { ["banner_size_id"]=> int(2) ["campaign_id"]=> string(1) "9" ["banner"]=> string(55) "uploads/images/img_5e450d478ac5c3-22107524-22060253.gif" ["banner_text"]=> string(14) "Karia Su Yatay" ["banner_url"]=> string(24) "https://www.kariasu.com/" ["banner_hash"]=> string(64) "40941d102f7acd2d12653105797e090b8a05a0ae7cee196253b24a4c080a01f9" }

Bodrum Belediyesi Bodrumspor’da forma giyen 14-19 yaş arası futbolculara, Yaşam Koçu ve Nefes Terapisti Pavlina Samchenko tarafından nefes terapisi eğitimi uygulandı. 

Bodrum İlçe Stadı’nda gerçekleştirilen nefes terapisi uygulamasına Bodrumspor’un farklı yaş kategorilerinde futbol oynayan, 50’yi aşkın sporcu katıldı. 

Yaşam Koçu ve Nefes Terapisti Pavlina Samchenko, terapi öncesi Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Bugün nefesten bahsedeceğim. Bildiğimiz solunum nefesi değil, bizi hayata bağlayan ve bütün hayatı kaplayan nefesten bahsedeceğim. Bunun teknikleri psikolojiye dayanıyor, yaşam koçluğuna dayanıyor, yaşamı saran ve kaplayan her şeye dayanıyor. İnsanın hayatında sıkıştığı, anlayamadığı, karanlıkta zannettiği yerleri ışık saçan ve yol gösteren bir tekniktir.”

Nefes terapisinin sporculara ne gibi faydalar sağlayacağından da bahseden Samchenko, “İnsanlar birlik olmayı unuttular. Sporun en önemli şeylerinden biri takım olmak, güvenmek, arkaya dönmek, her şeyi unutarak o anı yaşamak. Nefes de bunun için muhteşem bir anlatım. Ben de sporculara nefesin felsefesini anlatacağım, daha sonra yaşatacağım. Çünkü biz hepimiz çok okuyoruz. Hepimiz okuduğumuz kitaplar, kelimeler ve cümlelerle konuşuyoruz. Sosyal medya ve internet bilgilerle dolu fakat deneyimler yok. Biz artık deneyimleri 4 duvar arasında, bilgisayarın karşısında yaşadığımız zannediyoruz. Bu çok büyük bir kopukluk çünkü hissetmiyoruz. Deneyim yaşayacağız. Önce sohbet edeceğiz, arkadaş olacağız. Birbirimize kalbimizi açacağız. Daha sonra da nefes terapisini deneyimleyeceğiz.” şeklinde konuştu. 

Nefesin parmak izi gibi olduğunu vurgulayan Samchenko, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Nefes parmak izi gibidir. Bizim nefesimiz anne babadan frekanslarla kaydediliyor. Anne karnında 2 aylıkken başlıyor ve daha sonra senin kaderini oluşturuyor. Belli lenfatik sistem içerisindeki tıkanıklıklarla bilmediğiniz bir alandan yönetiliyorsunuz. Kaderi körü körüne yaşıyorsunuz. Benim anlattığım nefes, o alanları açmaya ve artık o alanlar tarafından yönetilmeye değil, o alanları yönetmeye başlıyoruz. 13-17 yaş arası çocuklar kendilerini en çok karanlıkta hisseden çocuklar. 14 yaşında anne ve baba ile bağlar kopuyor. Ergen oluyorlar, hayata atılıyorlar fakat atıldıkları hayatı daha tanıyamıyorlar. Bunu deneyimlemek üzere yola çıktıklarında çok sağlam hissetmiyorlar. Kendilerini çok yalnız hissediyorlar.”

Bodrumspor Gençlik ve Gelişim Teknik Direktörü Emin Yılmaz ise uygulamayı gerçekleştirme amaçlarını şu sözlerle anlattı:

“Bodrumspor olarak çocuklarımızın farklı alanlarda gelişmelerini istiyoruz. Sadece futbol eğitimi değil. Yaşam sadece futboldan ibaret değil. Çocuklarımızın özellikle benlik saygısı ve farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Çünkü bunun temelde özgüven ile ilgili bir problem olduğunu düşünüyoruz. Bu özgüvenin oluşması ile ilgili Pavlina Hanım’ın vereceği eğitimler içinde bir takım izler var. Bu izleri bulmalarını, daha doğrusu çocukların kendilerini bulmalarını istiyoruz. Umarım bu eğitim onlar için başarılı olur. Pavlina Hanım’a da verdiği bu destekten dolayı teşekkür ediyorum.”

Yaşam Koçu ve Nefes Terapisti Pavlina Samchenko tarafından verilen nefes terapisi eğitimini bazı veliler de takip etti.