Mülteci Dramı Film Oluyor...

4 yıl önce cansız bedeni Akyarlar Sahiline vuran Aylan Kürdi'nin Bodrum’da filmi çekilecek. 

Mülteci Dramı Film Oluyor...
Aylan Kürdi'nin Bodrum’da filmi çekilecek.

4 yıl önce cansız bedeni Akyarlar Sahiline vuran Aylan Kürdi'nin Bodrum’da filmi çekilecek. 

İslamofobi, Sessiz Melek, Sessiz Çığlık gibi filmlerin yönetmeni 50 yaşındaki Ömer Sarıkaya, gençliğinin bir bölümünü geçirdiği Bodrum’da film çekmeye hazırlanıyor. Sarıkaya, 2 Eylül 2015'te ailesi ile birlikte Bodrum’dan Yunanistan'ın İstanköy adasına şişme botla geçmeye çalışırken, annesi ve kardeşi ile birlikte boğularak hayatını kaybeden üç yaşındaki Suriyeli çocuk Aylan Kürdi’nin filmini çekecek.

1969 yılında Batman’da Dünyaya gelen Ömer Sarıkaya, 16 yaşında Bodrum’a gelmiş. 1993 yılında 25 yaşındayken bir Hollanda vatandaşı ile evlilik yaparak Hollanda’ya yerleşen Ömer Sarıkaya, 8 sene önce film çekmeye başladı. Çektiği filmlerle çeşitli ödüller alan Sarıkaya, Aylan Kürdi’nin filmini çekmeye hazırlanıyor. 

Filmde, Wilma Elles, Tamer Karadağlı, Mike Mitchell, Daniel Baldwin, Yılmaz Morgül gibi isimlerin yanı sıra yerel oyuncularda rol alacak. Mülteci dramına dikkat çekmek amacıyla yapılacak 90 dakikalık filmden elde edilecek gelir de insani yardıma harcanacak.  

Filmi ile ilgili Kent Haber’e açıklamalar yapan Yönetmen Ömer Sarıkaya, projesini şu sözlerle anlattı;

“1845’teki İrlanda kıtlığı ve Abdülmecit’in onlara yaptığı yardımı İrlanda’da öğrendim. Ben de bunun filmini yapmak istedim. Seneye Mel Gibson ile yapacağız. Burada yapacağımız Aylan Kürdi filminin Titanik’ten kat be kat daha acıklı olacağını düşünüyorum. Büyük bir dram. Gerçek bir hikaye. Filmde Aylan Bebek’i canlandıracak kişiyi henüz belirlemedik ama yurtdışından ve yurtiçinden oyuncular olacak. Hollywood’dan Daniel Baldwin de gelip bir rolde oynayacak. Türkiye’den ise Wilma Elles, Yılmaz Morgül, Tamer Karadağlı oynayacak. 90 dakikalık bir film olacak.”

Filmden elde edilen gelirin insani yardıma aktarılacağını dile getiren Sarıkaya, filmin çekimlerinin 15 gün içinde Bodrum'da başlayıp Temmuz sonunda biteceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.