Mücadele Var Ama Yeterli Değil!

Güvercinlik'ten itibaren Bodrum Yarımadası'nı adeta bir totem ve tabela çöplüğü haline getiren sorunla ilgili çalışmalar sürüyor ancak henüz gelinen nokta tatmin edici değil.

Mücadele Var Ama Yeterli Değil!

Türkiye'nin ulusal ve uluslararası planda en önemli turizm lokasyonlarından biri olan Bodrum Yarımadası'nın kronik sorunlarından biri de çok ciddi görüntü kirliliğine neden olan reklam tabelaları ve totemler.

Güvercinlik'ten itibaren Bodrum Yarımadası'nı adeta bir totem ve tabela çöplüğü haline getiren sorunla ilgili çalışmalar sürüyor ancak henüz gelinen nokta tatmin edici değil. Seçim döneminde Başkan Ahmet Aras'ın sıkça vurguladığı vaatlerinden biri olan sorun ile ilgili belediye ekipleri çalışma yürütse de, bir taraftan da daha önce olmayan noktalarda yeni totem ve tabelaların dikildiği dikkat çekiyor. Özellikle ana arterler üzerinde görüntü kirliliğine neden olan dev totemler ile ilgili ise şimdiye kadar herhangi bir işlem yapılmış değil.

Öte yandan Bodrum Belediyesi ekiplerinin, Bodrum genelinde özellikle izinsiz tabela ve yönlendirme levhalarına yönelik çalışmaları sürüyor. Bodrum Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü İktisat Birimi ekipleri yol kenarlarında, cadde sokak aralarında bulunan ve çevre kirliliğine neden olan izinsiz asılmış reklam tabelalarını ve yönlendirme levhalarını tespit ederken, Destek Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı ekipler ise kesim işlemlerini gerçekleştiriyor.

Çalışmalarda yaya yürüyüş yollarına, meydanlara ve yeşil alanlara asılan tabelalar, program dahilinde Bodrum Belediyesi ekipleri tarafından toplanmaya başlandı. Yaz sezonu boyunca turizm yoğunluğunun yaşandığı bölgelerde devam eden çalışmaların şu an tüm Bodrum genelinde devam ettiği açıklandı. Ekipler, Yarımadanın Kuzey kısmında başlattıkları çalışmalarda ilk etapta yaklaşık 150 izinsiz ve görüntü kirliliği yaratan tabelayı bulunduğu yerden söktü.

Bodrum Belediyesi'nden yapılan açıklamada tabela asmak isteyen vatandaşların, belediyenin belirlediği reklam alanları veya yönlendirme levhaları hakkında bilgi almaları gerektiği, arzu ettikleri alanda işletmelerinin adlarının yer alabilmesi için Bodrum Belediyesine dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerektiği bildirildi.

Bodrum Belediyesi yetkilileri çalışmanın ilçe genelinde devam edeceğinin de bilgisini verdi.