Mihaela Alpayer'den Minyatür Sergisi

Bodrum’da açılan Mihaela Alpayer'in "Bodrum Minyatür Buluşması" adlı sergisi, beğeni topladı. 

Mihaela Alpayer'den Minyatür Sergisi

Bodrum’da açılan Mihaela Alpayer'in "Bodrum Minyatür Buluşması" adlı sergisi, beğeni topladı. 

Romanya’da doğup büyüyen ve 20 önce Türkiye’ye yerleşen tezhip ve minyatür sanatçısı Mihaela Alpayer'in "Bodrum Minyatür Buluşması" adlı sergisi, Bodrum Ticaret Odası’nda kokteylle açıldı. 35 çalışmanın yer aldığı sergiye yoğun bir katılım vardı. 

Sergideki Osmanlı ve İstanbul konulu eserler ve eserlerdeki detaylar sanatseverlerin büyük beğenisini kazandı. 

Eserlerinde Osmanlı dönemini anlatmayı sevdiğini söyleyen Alpayer, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Benim bu sanata olan merakım ilginç bir şekilde başladı. İlkokul döneminde, Romanya’da annemin kütüphesinde “Binbir Gece Masalları” kitabını fark ettim. Anneme sorduğumda ‘o senin bildiğin masallardan değil’ dedi. Fakat annem evde yokken o kitabını alıp okuyordum. Osmanlı sanatını ilk o zaman tanıdım. Türkiye’ye ilk defa 1993 yılında geldim. O zaman daha fazla etkilendim. O zaman Türkiye’ye gelip Klasik Türk Sanatları bölümünü okumaya karar verdim.”

Eserin büyüklüğü ve teknik ağırlığına göre yapma süresinin değiştiğini de ifade eden Alpayer, “Bazı eserleri yapmak bir sene, bir buçuk senemi alıyor. Bazıları 5 ay sürebilir. Bu tamamen kompozisyona bağlı, kullandığın tekniklere bağlı” dedi. 

Sergi, 30 Eylül tarihine kadar açık kalacak.