Metrekareye 85 Kilogram Yağış Düştü

Metrekareye 85 Kilogram Yağış Düştü

Gece başlayan ve gün içerisinde aralıklarla şiddetini arttıran yağmur nedeniyle turizm cenneti Bodrum'da hayat felç oldu. Öğleden sonra şiddetini yitiren yağmurun ardından oluşan manzara ise görenleri şaşırttı. Derelerden gelen çamurlu suyun denize döküldüğü Kumbahçe sahilinde ve limanda, suyun rengi kahverengi oldu. Benzer manzaralar Gümbet sahilinde de görüldü. 

Bodrum Belediyesi ekipleri, ilçede sabah saatlerinden itibaren etkili olan kuvvetli sağanak yağış nedeniyle meydana gelen göllenme, taşkın ve su baskınlarına müdahale etmek için seferber oldu. 

Ekipler, tıkanan mazgal ve dere yataklarına müdahale ederken, özellikle gelişi güzel atılan evsel atık ve plastiklerin mazgalları ve dere yataklarındaki kanalları tıkadığı gözlendi. Yokuşbaşı deresinin kenarına terk edilmiş ve su akışını engelleyen eski bir karavan, Zabıta ekipleri tarafından çekici yardımıyla kaldırıldı. Merkez ve civarında, Fen İşleri Müdürlüğü 82 araç ve 118 personel ile taşkına müdahale etti. Zabıta birimi ekipleri 14 araç, 2 motopomp, 39 personel, Çevre Koruma Müdürlüğü ekipleri ise 45 personel, 3 arazöz, 1 vidanjör, 3 süpürge aracı, 1 silme ve 1 mini süpürge ile on farklı adreste taşkına müdahalelerde bulundu. Ayrıca yağış öncesi ve sonrası bölgede çalışan 17 çöp aracı ile mazgal temizlemelerine destek verildiği açıklandı.


 
Bodrum’da 8 Ekim Salı günü saat 03.00 civarında başlayan kuvvetli yağış ilçenin bazı mahallelerinde etkili oldu. Bodrum genelinde metrekareye ortalama 85 kg yağış düşerken, bazı mahalle ve sokaklar sular altında kaldı. Torba, Yokuşbaşı ve Kumbahçe bölgelerinde toplam 11 evi su basarken maddi hasarlar oluştu. 

Özellikle dere kanallarından taşan sular, bazı binaların alt katlarını bastı. Bodrum Belediyesi'nden yapılan açıklamada yapılan tespit çalışmalarının ardından ilgili birimlerin hasar yaşanan ev ve işyerlerine yönlendirilerek suların tahliyesi sağlandığı belirtildi. Açıklamada Zabıta, Fen İşleri ve Temizlik İşleri Müdürlüklerine bağlı ekiplerin taşkından etkilenen adreslere giderek temizlik işlemlerini başlattığı, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Temizlik ekiplerinin de cadde, sokak ve mazgalları süpürerek temizlediği vurgulanırken, ekiplerin yarın sabah saatlerinde Bodrum Çarşı Mahallesi’ni arazöz ve süpürge araçlarıyla baştan aşağı temizleyeceği belirtildi.

Bu arada yurt dışında bulunan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, su baskınları nedeniyle mağdur olan vatandaşların ilçedeki otellerde ağırlanması yönünde talimat verdi. Başkan Aras, hasar tespitinin hemen ardından gerekli yardımların vatandaşlara ulaştırılmasını istedi. Bodrum Kaymakamlığı da gelen ihbarların ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden takviye ekiplerle birlikte hasar tespit çalışmaları yapmaya başladı.

PANSUMAN TEDBİRLER YERİNE KALICI ÇÖZÜMLER ŞART

Belediye ekiplerinin çalışmalarını koordine eden Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Önder Batmaz, yaşanan olumsuzlukların büyük ölçüde Bodrum’un kronikleşen altyapı problemlerinden kaynaklandığını, dere yataklarındaki çevre tahribatının da büyük etkisi olduğunu belirterek, vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için Belediyenin tüm imkanlarıyla seferber olacaklarını da kaydetti. Batmaz “Taşkında metrekare başına 80-85 kg yağış düştü. Bize şu ana kadar 18-19 şikayet var. Hepsine tek tek yerinde ziyaret ettik. Sularının boşaltılmasında yardımcı olduk. Sabah 4'den beri organize bir şekilde olaylara anında müdahale ettik. Bu gece de çalışmaya devam edeceğiz. Tüm ekibimizle ve birimlerimizle vatandaşlarımızın sorunlarını çözmeye çalışacağız. Sorun merkezdeki mazgal tıkanıklıkları değil. Asıl yukarıdaki suyun şehre inmesini engellemeliyiz. Engellemez isek bunu sıklıkla yaşayacağız gibi görünüyor. Önce DSİ'nin yapacağı sel kapanlarının biran önce yapılmasını, suyun şehre inmesini engellememiz gerekiyor. Bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun” diye konuştu.