Matematiği Sevdirecek Afişler...

Bodrum’da başlatılan “Durakta Matematik” projesiyle, duraklara karikatürlü ve resimli matematik işlemlerinin yer aldığı afişler asıldı. 

Matematiği Sevdirecek Afişler...

Bodrum’da başlatılan “Durakta Matematik” projesiyle, duraklara karikatürlü ve resimli matematik işlemlerinin yer aldığı afişler asıldı. 

Osmaniye'nin Karacaoğlan Ortaokulu matematik öğretmeni Mukaddes Karip tarafından öğrencilerin matematik korkusunu yenmeleri ve matematiğe karşı olan olumsuz algıyı yıkmak için geliştirdiği 'Durakta Matematik' projesi Bodrum’da da başlatıldı. 

Şehit Türkmen Tekin Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Bodrum temsilcisi olduğu e-twinning projesi “Durakta Matematik” projesi kapsamında duraklara ilkokul, ortaokul ve lise müfredatını içeren öğrencilerin, öğrenmekte zorluk çektiği birçok konu karikatür ve resimlerle anlatıldığı afişler asılıyor. 

Projenin açılışı, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Aslan Korkmaz ve Şehit Türkmen Tekin Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Yusuf Özden, öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla Konacık Alparslan Türkeş Bulvarı üzerindeki bir durakta yapıldı. Açılışın ardından öğrenciler duraklara yapıştırılan afişleri yakından inceledi. 

Okulun matematik öğretmeni Sevgi Şeremet Yıldırım, Kent Haber’e yaptığı açıklamada proje ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Osmaniye ilinden matematik öğretmeni Mukaddes Karip, matematiğin eğlenceli yönünü çizimlerle, renkli afişlerle yaptı ve bunu da 81 ilde yaygınlaştırmak adına e-twinning projesi oluşturdu. Bizim okulumuz da bu projenin ortağı oldu. Bizler de Bodrum İlçe Sorumlusu olduk. Bu proje ilk başta ulusal bir proje olarak başladı. Daha sonra da yabancı ortaklarımız da projeye katıldı ve uluslar arası bir proje oldu. Projede Azerbaycan, Romanya ve Arnavutluk var. Onlar da kendi ülkelerinde bizim afişlerimizi astılar ve afişlerimiz Dünya’ya yayıldı.”

Durakta Matematik projesinin amacından da bahseden Sevgi Şeremet Yıldırım, “Bizim amacımız 7’den 70’e herkese, hayatın içindeki matematiği eğlenceli bir şekilde öğretmek, göstermek. Matematik dersini öğrencilerim korkulu rüyası olmaktan çıkarmak ve matematiği zevkle, isteyerek eğlenceli bir şekilde öğrenmelerini sağlamak bizim amacımız. Buradaki afişlerde ilkokul, ortaokul ve lise müfredatını kapsayan öğrencilerin öğrenmekte zorluk çektiği birçok konu var. Burada önemli bir şey daha var. Öğrencilerin yeteneklerini de ortaya çıkarmış olduk. Çünkü afişleri öğrencilerimiz çizdiler ve bu afişleri durakta sergiliyoruz. Bu sayede çok mutlu oldular. Biz matematiğin istedikten sonra her yerde öğrenilebileceğini vurgulamak istiyoruz” şeklinde konuştu. 

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Aslan Korkmaz ise “Durakta Matematik, matematiği sevdirmek, matematik farkındalığı yaratmak için e-twinning projesi. Öncelikle bu projede emeği geçen öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Çok güzel bir proje. Biz de beğenerek takip ediyoruz. Bu projenin hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

Tuana Şahan isimli 5’inci sınıf öğrencisi ise çizimleri çok beğendiğini ve matematiği çok sevdiği söyledi. 

12’inci sınıf öğrencisi Dilruba Acar ise "Durakta Matematik" projesinde çizimler yapmasının stresten uzaklaşmasını sağladığını belirterek “Özellikle sinirlendiğim zamanlarda çizimler yaparak, resim yaparak moralim yerine geliyordu. Bu çizimler çocuklara da moral ve motivasyon veriyor. Çünkü matematik o kadar korku verici bir hale geldi. Herkes matematikten nefret eder hale geldi. Ben de çizimlerle, resimlerle, öğrencilerin matematiği daha çok seveceğini düşünüyorum” dedi.

Afişlerin, ilçedeki çok sayıda durağa yapıştırılacağı öğrenildi.