Maratonda Termik Santral Protestosu

Termik santrallere verilen baca filtresiz 2,5 yıl çalışma izni, Bodrum’da düzenlenen maratonda pankartla protesto edildi. 

Maratonda Termik Santral Protestosu

Termik santrallere verilen baca filtresiz 2,5 yıl çalışma izni, Bodrum’da düzenlenen maratonda pankartla protesto edildi. 

15 termik santrale 'baca filtresi takmadan' 2.5 yıl daha çalışma izni verilmesini içeren Torba Kanunun 50. maddesi, Ak Parti ve MHP’nin oylarıyla kabul edilmişti. 

Karar, bu yıl Bodrum’da 4’üncüsü düzenlenen BodRun Ultra Maratonu’nda protesto edildi. Yaptığı eylemlerle tanınan Ayhan Karahan, katıldığı 6K parkurunu bitirmesine yaklaşık 100 metre kala “Ölmek niye? Hem de kömürden” yazılı bir pankart açtı. Açtığı pankartla yarışı tamamlayan Karahan’a çevredeki vatandaşlar da destek verdi.

Koşuyu bitirdikten sonra basın mensuplarına konuşan Karahan, “Muğla’da Bermuda Şeytan Üçgeni kurmuşlar. Kemerköy, Yeniköy, Yatağan Termik Santralleri. Bize yalan söylemişler, bu santraller filtresiz çalışmış. Yatağan’da neden 23 tane eczane var, 10 bin nüfuslu yerleşimde? AKP ve MHP yani Cumhur İttifakı bu santrallere 2,5 yıl filtresiz çalışma izni verdi. Bu insanlara göz göre göre zehir içirecekler. Bunların 2,5 yılları bitmez. Bu Muğla’yı çok ilgilendiriyor. Muğla, Birleşmiş Milletler Sağlık Örgütü’nün tavan olarak koyduğu kirlenme oranının 4 katı bir orana sahip” dedi.

Ayhan Karahan, 50 yaş üzeri 6K koşusunu birinci bitirdi. Kazandığı madalya ile Çevreci Anne olarak anılan Saynur Gelendost'un Cevat Şakir Mahallesi'ndeki mezarına giden Karahan, madalyayı Gelendost'un mezarına bıraktı.