Kutlamalar Resepsiyonla Sona Erdi

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları kapsamında İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi tarafından bir resepsiyon verildi. 

Kutlamalar Resepsiyonla Sona Erdi

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları kapsamında İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi tarafından bir resepsiyon verildi. 

Bodrum Belediyesi Trafo Kafe’de düzenlenen ve Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Orhan Dinç’in ev sahipliğindeki programa aralarında Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummuhan Yurt’un da olduğu çok sayıda davetli ve Bodrumlu denizciler katıldı. 

Programın açılışında konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç, tüm denizcilerin bayramını kutlayarak şunları dile getirdi:

“Türk Ulusunun denizlerde ticaret yapma hakkı ile kıyı ve limanların deniz ticaret hukukuna göre uyarlamasının, Denizcilik Ve Kabotaj Bayramımızın 93. yılını kutlamaktayız. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “denizciliği Türk’ün milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu daha az zamanda başarmalıyız” hedefinin ne kadar teşhis edildiğini ülkece idrak edilmesine ve bu hedefe sağlam adımlarla ilerlenmesinde öncelikle biz denizcilere görev düştüğünü bilinci içinde ilerliyoruz.  Geleceğin doğru planlanması için günümüz denizciliğiyle aradaki farkın ortaya konulması her zaman elzem olacaktır. Bugün genel anlamda baktığımızda Türkiye’nin Avrupa, Ortadoğu Ve Orta Asya arasında bir köprü konumunda olması sahip olduğumuz stratejik konum diğer ülkelere göre daha avantajlı olduğumuzu gösteriyor.  Bizim Bodrum Yarımadasının denize kıyısı olan her noktasında denizciliğimize vereceğimiz önem Türkiye Cumhuriyeti’ni büyük ölçüde etkileyecektir. Bizim bölgemizin denizciliği kıyı yapıları ve tersaneleri ile dünyanın en gelişmiş denizcilik ülkeleriyle yarışabilir hale gelmiştir. 

Bu anlamlı günde rütbelerin en yücesi olan şehadet mertebesine ulaşan ve denizlerin engin maviliklerini kendilerine mezar edinen kahraman şehitlerimizi de anıyor. 93 yıl önce kabul edilen ve denizlerimizde siyasi özgürlükleri bizlere veren seyrüsefer hakkının sonuna kadar bizde olacağının kanıtı olan bu bayram, denize gönlünü vermiş bir deniz işçisi olan benim de sizlerle kutladığım, kutlayacağım en güzel bayramımdır.”

Daha sonra kürsüye çıkan Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, şehir dışındaki programı nedeniyle resepsiyona katılamayan Bodrum Belediye Başkanı Aras’ın denizcilere selamını ileterek şunları söyledi:

“Bodrum gibi asırlardır deniz kültürüyle yoğrulmuş, denizciler tarafından imar edilmiş bir kent için denizlerdeki egemenliğin ve hakkın anlamı çok daha büyüktür.Biz, Bodrum Belediyesi olarak denizciliği tersaneleriyle, guletleriyle, limanlarıyla, turizmi ve eğitimiyle bir bütün olarak düşünüyoruz. Bu sektörün güçlenmesi için üzerimize düşen her görevi layıkıyla yerine getireceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Bu duygularla tüm denizcilerimizin bayramını kutluyor, şehit denizcilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.”   

Gecede Diğdem Güvenç, Ferda Ökten ve Bilge Öztürk’ten oluşan Trio, kısa bir müzik dinletisi sundu.