Kültürel Mimarinin Korunması

Kültürel Mimarinin Korunması

Yıllar önce Merhum Nail Çakırhan, Mimarlar Odası Genel Başkanı Merhum Oktay Ekinci, dönemin Mimarlar Odası Başkanı kıymetli, kadim dostum Mimar Sayın Ertuğrul Aladağ ve Muğla BB Belediye Başkanımız Dr. Sayın Osman Gürün geleneksel Muğla evlerinin mimarisinin korunması için adeta seferberlik başlattılar, geleneksel Muğla evi sadece restorasyon çalışmalarıyla korunmakla kalmadı, tanıtımı için taa Amerikalara kadar bir modeli götürüldü. 

Gözlemlerim neticesinde kültür mirası mimarı dokunun ortaya çıkarılması ve korunması için Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Aras gerek Çarşı Mahallemizin sembolü olan harap durumdaki Aya Nikola Kilisesinin restorasyonu, gerekse Yahudi mezarlığının rehabilite edilmesi, gerekse şehrin asıl tarihi meydanının ortaya çıkarılmasına yönelik etüt çalışmalarını başlatmasını son derece olumlu ve umut verici gelişmeler olarak görüyorum.
 
Bu arada artık her alanda görmeye alıştığımız mesnetsiz, dedikodu niteliğinden öteye gitmeyen onca söylemlerden sonra, restorasyonu tamamlanıp Dünya Müzeler Gününde açılışı gerçekleştirilen, Bodrum’un ana sembolü Kalemizde emeği geçen herkesi can-ı gönülden kutluyorum. Ayrıca buradan kalemizle ilgili iki müjdeyi de vermek istiyorum. Müze yetkililerinden aldığım bilgiler ışığında kale içerisinde yer alan ve depo olarak kullanılan 2 yapının tarihi eserlerin, batıkların sergileneceği alan olarak düzenleneceği, ayrıca bu alanlarda mevcut batıklarla birlikte 3 batığın da ilk kez ziyarete açılacağı ve diğer sikkelerin, eserlerin tematik sergi mantığıyla dizayn edileceği yönünde olmuştur. Bu noktada belirtmeliyim ki; Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü de, henüz 5 yaşında besteler yapmaya başlayan müzik dehası Fazıl Say’ı da, Batman ilimizin mahrumiyet ve yokluk dönemlerinden çıkıp New York’lar da kırmızı halılarla karşılanan Anadolu Efsanelerini tuvale döken Ressamımız Ahmet Güneştekin’i de ve bilcümle diğer dünya çapında değerlerimizi de mutlaka haksız ve acımasızca  bir şekilde eleştirenler çıkmıştır.
 
İlçemizde yapılacak tüm restorasyon ve renovasyon çalışmalarında başta Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Aras olmak üzere tüm yetkililere naçizane tavsiyem, İlçemizin kültür mirası geleneksel mimarisine, ruhuna aykırılık ve tezat arz edecek güya geçmişle, geleceğin sentezi tarzında söylemlere itibar etmemeleridir.   

Her daim sevgiyle, maviyle, yeşille esen kalın.