Küdür Çalıştayı Başladı...

Yalıkavak Mahallesi’nde düzenlenen "Küdür Yarımadası Bütüncül Koruma Alan Yönetimi ve Eylem Planı Çalıştayı" sabah saatlerinde başladı. 

Küdür Çalıştayı Başladı...
15-16 Haziran tarihinde Yalıkavak Mehmet Bayzit Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen çalıştay, sabah saatlerinde başladı

Yalıkavak Mahallesi’nde düzenlenen "Küdür Yarımadası Bütüncül Koruma Alan Yönetimi ve Eylem Planı Çalıştayı" sabah saatlerinde başladı. 

Bodrum Belediyesi, Bodrum Mimarlar Odası öncülüğünde, Küdür Platformu adı altında bir araya gelen STK'lar, meslek odaları ve Bodrum Kent Konseyi bileşenleri, "Küdür Yarımadası Bütüncül Koruma Alan Yönetimi ve Eylem Planı Çalıştayı" düzenliyor. 

15-16 Haziran tarihinde Yalıkavak Mehmet Bayzit Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen çalıştay, sabah saatlerinde başladı. Çeşitli üniversitelerden konularında uzman akademisyenlerin katıldığı çalıştayda, Küdür Yarımadası’nın önemli bitki örtüleri, florası, merası, sosyal ve kültürel antropolojisi, arkeolojik alanları, Akdeniz Fokları ve jeolojisinin irdelenerek, Küdür Yarımadası masaya yatırılıyor. 

Çalıştaya Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummuhan Yurt, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği Başkanı Gamze Türk, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz ile çeşitli STK temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 100’e yakın vatandaş katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Küdür Platformu’ndan Umay Karabaş, platformu Ocak ayında oluşturduklarını ifade ederek “Biz inisiyatif alarak böyle bir platform oluşturduk. Bu çalıştay ve Küdür’ün koruma planını hazırlamak üzere çalışmalara koyulduk. Gece gündüz hem masa başında hem de arazide çalıştık. Küdür’ü koruma ve bu çalıştaya emek veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. 

Küdür Platformu’ndan Mimar Bülent Bardak ise Küdür Yarımadası ve çalıştayla ilgili şunları dile getirdi:

“Küdür konusu Bodrum gündeminde 1980’li yıllardan itibaren önemli bir yer teşkil etmiş. Bu konuda özellikle 90’lı yıllarda doğal sit tespit ve ilan konularıyla takip edilmiş. 1996 yılında Bodrum Yerel Habitat çalışmalarında özellikle Yalıkavak Çalışma Grubu’nun Yalıkavak’taki yapılaşma ve korunmasına dair endişeleriyle raporlara konu edilmiş. Bu yıllardan daha önce 1971-72 Orman Bakanlığı Milli Parklar Dairesi çalışması olarak raporlanmış olan, kabul edilmiş ama uygulanmamış olan Halikarnassos Sahil Milli Parkı’nda önemli bir yer verilmiş. Mimarlar Odası Bodrum Şubesinin ve buradaki yerel örgütlenmelerin takibi ile buranın arkeolojik sit tespiti yapılıp birinci ve üçüncü derece arkeolojik sit çalışmaları yapılıp tescilleri yapılmış, bunun dışında en önemli unsur olarak kadim mera olduğu tarım müdürlüğümüzün çalışmalarında tescile konu edilmiş, fakat bunun karşısında neredeyse davalar açılıp bunun kaldırılmasıyla gündeme gelen, fakat yargının bu talepleri red ettiği, son dönemlerde özellikle çevre düzeni planlarından başlayarak bakanlıkların yada belediyelerin imar planlarına konu ettiği, fakat birinci derece doğal sit alanıyla 4 milyon küsür metrekare bir mera alanı ve uluslararası anlaşmalara konu edildiği için fok üreme ve koruma alanlarından oluşan, içerisinde birinci ve üçüncü derece arkeolojik sitler bulunan, antik limanlar barındıran, bu alanla ilgili bir koruma programı oluşturmak için bir aradayız."

Daha sonra kürsüye gelen Bodrum Belediye başkan yardımcısı Ummahan Yurt, başta Küdür Yarımadası olmak üzere Bodrum'un doğa ve çevresinin kendileri için çok önemli olduğunu ve çalıştayı çok önemsediklerini belirterek şunları söyledi; 

"Siz değerli akademisyenler, çevre gönüllüleri, STK'lar ve diğer paydaşlarımızla birlikte biz de belediye olarak günümüzden geleceğe en az 20 yıllık perspektif içinde arzu edilen ulaşılabilir bir geleceği Bodrum için planlamayı başarırsak sağlıklı, güvenli ve yaşanabilir bir Bodrum'u tüm değerleriyle geleceğe taşıyabiliriz. Bu çerçevede her ne kadar ölçek olarak küçük olsada etki olarak büyük istisna yerlerimizden biri olan Küdür Yarımadası'yla ilgili bu çalıştaydan çıkacak eleştiri ve görüşlerin belediyemiz yönetimine yol göstereceğinden, bu bağlamda da çalıştaytımızın verimli geçeceğinden hiç kuşkumuz yoktur. Belediye olarak Küdür'ün ve Bodrum'un hiç bir yerinin doğal, kültürel, arkeolojik değerlerinin, yeşil alanlarının, sahillerinin talan edilmesine asla izin vermeyeceğimizi huzurlarınızda ifade etmek istiyorum. Bu mücadelede tüm dişnamikleri yanımızda görmek bize güç katacaktır. Bu duygularla hepinizi en derin saygılarımla selamlıyor, çalıştayımızın başarılı geçmesini diliyorum."

Çalıştayın ilk günü, Doğa Derneği Koruma Koordinatörü Itri Levent Erkol, Natura Derneği'nden Okan Ürker, Bodrum Kent Konseyi başkanı Arif Yılmaz, Ankara Kuş Gözlem Topluluğundan Cem Orkun Kıraç, Ege Üniversitesi Biyoloji bölümünden Dr. Volkan Eroğlu ve Dr. Ruhi İlkbahar, Atilla Küçükala, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Zooloji bölümünden Dr. Yasemin İlemin, Kıbrıs Girne Amerikan Üniversitesi'nden Kenan Güvenç, Dr. Ufuk Altınbaş Koşkan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji bölümünden Prof. Dr. Adnan Diler'in gerçekleştireceği sunum ve konuşmaların ardından Küdür Yarımadası gezisiyle son bulacak.

Çalıştayın ikinci gününde ise Jeolog Dr. Ursula Pfaffenberger, Ege Üniversitesi Zooloji bölümünden Doç. Dr. Kerim Çiçek, SAD AFAG'dan Cem Orkun Kıraç'ın sunum ve konuşmalarının ardından sona erecek.

Çalıştayın ardından bir sonuç raporu yayınlanacak.