Kartal: 'İrade İlçenin Değil!'

CHP Bodrum İlçe Örgütü tarafından hakkında ihraç talebiyle disiplin soruşturması açılan Özay Kartal, açtı ağzını yumdu gözünü. Kartal, “2019 Yerel Seçimleri’nde 5 ilçede seçimin kaybettirilmesinin sorumlusu Özay Kartal değil” şeklinde konuştu. 

Kartal: 'İrade İlçenin Değil!'
array(6) { ["banner_size_id"]=> int(2) ["campaign_id"]=> string(2) "21" ["banner"]=> string(55) "uploads/images/img_5e4512bd8c1712-98520689-39477599.gif" ["banner_text"]=> string(15) "Kartanesi Yatay" ["banner_url"]=> string(33) "https://kartanesianaokulu.k12.tr/" ["banner_hash"]=> string(64) "81d5eb9c02a787764fcd66e1434dbf13e3fc37d1b8d939fb9b93f29b7c047b31" }

CHP Bodrum İlçe Örgütü tarafından hakkında ihraç talebiyle disiplin soruşturması açılan Özay Kartal, açtı ağzını yumdu gözünü. Kartal, “2019 Yerel Seçimleri’nde 5 ilçede seçimin kaybettirilmesinin sorumlusu Özay Kartal değil” şeklinde konuştu. 

CHP Bodrum İlçe teşkilatı, Mart 2019 yerel seçimlerinde aday belirlenme süresince yaşanan tartışma, gerginlikler ve saflaşmalar ile ilgili bazı üyelerine yönelik tasfiye süreci başlattı.

CHP Bodrum İlçe Başkanlığı tarafından, eski gençlik kolları başkanı Mehmet Salih Yanık, Özay Kartal, Niyazi Atare, İbrahim Uzun ve Erbul Kahraman’ın partiden ihraç etmek üzere haklarında disiplin soruşturması açıldı ve savunmaları istendi.

Konu ile ilgili Kent Haber’e konuşan Özay Kartal, zehir zemberek açıklamalar yaptı. Kartal, sözlerine şöyle başladı:

“CHP Bodrum İlçe Örgütü tarafından hakkımızda ihraç talebiyle bir disiplin soruşturması var. Bu disiplin soruşturması bence CHP İlçe Örgütü’nün kendi iradesiyle yaptığı bir konu değil. 2019 yerel seçimleri öncesinde sayın Osman Gürün’ün Muğla ve ilçelerini dizayn etmesiyle ilgili yaptığı siyasi cerrahi operasyonun devamı olarak görüyorum. Osman Gürün’ün iyi bir ortopedi cerrahı olup olmadığını bilmiyorum ama kendisi mükemmel bir siyasi cerrahtır. Geçtiğimiz dönemde tüm CHP ilçe teşkilatlarını, il teşkilatını, milletvekili adayı belirleme sürecini ve belediye başkanları adayları belirleme sürecini o kadar muazzam bir cerrahi operasyonla yürüttü ki; gerçekten çok başarılı.”

“2019 Yerel Seçimleri’nde 5 ilçede seçimin kaybettirilmesinin sorumlusu Özay Kartal değil” diyerek konuşmasına devam eden Özay Kartal, “Anladığım kadarıyla nasıl Marmaris’te Sayın Ali Acar’ın, Bodrum'da Mehmet Kocadon’un partiden uzaklaşmasını, Datça’da belediye başkanı Şener Bey’in partiden uzaklaşmasını sağladıysa, anladığım kadarıyla Muğla’da dikensiz gül bahçesi bir CHP istediği için de önümüzdeki dönemde kendisine çıbanbaşı olabilecek nitelikteki parti üyelerini tavsiye edecek. Bu çıbanbaşlarını ince bir siyasi cerrahi operasyonla partiden temizleyecek. Ama benim söyleyeceğim şey şudur; 2019 Yerel Seçimleri’nde 5 ilçede seçimin kaybettirilmesinin sorumlusu Özay Kartal değil. Muğla Büyükşehir’de yüzde 49 olan CHP oyunu İYİ Parti ve HDP’nin ittifak oylarına rağmen yüzde 36’ya düşürülmesinin sebebi de Özay Kartal değildir. Dolayısıyla disiplin soruşturması açılacaksa Muğla 2019 Yerel Seçimleri’ndeki bu oy düşüşünün müsebbiplerine, 5 ilçenin CHP’ye kaybettirilmesine neden olan parti içindeki aktörlere bir disiplin soruşturması açılması gerekiyor” dedi. 

Disiplin soruşturmasını CHP’nin içerisindeki siyasi aktörlerin operasyonu olarak gördüğünü ifade eden Kartal, sözlerine şöyle devam etti:

“Bizler Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığında Osman Gürün’de ısrar edilmesi üzerine CHP’nin Marmaris’te, Bodrum’da, Datça’da ve diğer 5 ilçede haksızlığa uğramasının ve oy kaybettirilmesinin müsebbipleri olmayı kabul etmiyoruz. Tam tersi, bizler bu kayıpları görmüş ve bunlara bir karşı duruş sergilemiş insanlar olarak, bu disiplin soruşturmasının tamamen CHP’nin içerisindeki bir ya da birkaç siyasi aktörün operasyonu olarak görüyoruz. Halkımız da bunu görüyor." 

Özay Kartal, açıklamasını şu sözlerle noktaladı: 

“CHP yerel seçimlerde bir başarı elde etmiştir ama bu başarı, dip dalganın ve mevcut iktidarın olumsuz gidişine karşı tüm halkımızın gideceği başka bir adres olmamasından kaynaklanmıştır. Biz CHP'de Atatürkçü, solcu, devrimci, sosyal demokrat Muğla halkının tek bir siyasi kişiye endekslenerek ve onun siyasi çıkarları için, onun siyasi koltuğu için ezilmesini ya da sömürülmesini doğru bulmuyoruz. Bir yanda dini değerlerimizi muhafazakar kesimin oyunu almak için kullanan bir parti, diğer yanda da sol, Atatürk ve ilkelerini kullanan ve bunları sömüren siyasi aktörler. Bizim partimizin ne siyasi ilkelerinin, ne siyasi felsefesinin, ne de tüzüğünün hiçbir problemi yoktur. Problem, partinin tüzük ve ilkelerini kendi siyasi çıkarları için kullanan ve bunları gerçekten içselleştirememiş samimiyetsiz siyasilerdir. Partimiz bu siyasilerden kurtulmalıdır. Bizler gibi insanlardan değil.”