KAFTANCIOĞLU'NA MİLAS'TA YOĞUN İLGİ

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Milas teşkilatınca düzenlenen dayanışma yemeğine katılan İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, partililerce yoğun ilgiyle karşılandı

KAFTANCIOĞLU'NA MİLAS'TA YOĞUN İLGİ

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Milas teşkilatınca düzenlenen dayanışma yemeğine katılan İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, partililerce yoğun ilgiyle karşılandı. Yemekte konuşan Muğla Milletvekili Burak Erbay’ın “Bize çok önemli bir mesaj verildi” ve “Muğla halkı ile barışmamız gerekiyor” şeklindeki ifadeleri, partililerce dikkatle dinlendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Milas İlçe Başkanlığı, geleneksel hale getirdiği dayanışma yemeğini dün akşam çok sayıda davetlinin katılımıyla düzenledi. Yemeğe, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve 26. Dönem Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı’nın yanı sıra Muğla Milletvekilleri Suat Özcan, Burak Erbay, Süleyman Girgin, aralarında Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın da olduğu Muğla’nın CHP’li ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları ve çok sayıda davetli katıldı. Milletvekili Mürsel Alban ise, Erzurum programı dolayısıyla etkinliğe katılamadığını bildirdi. 

Düzenlenen yemekte İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, yoğun ilgiyle karşılaştı. Partililer, Kaftancıoğlu ile fotoğraf çekilebilmek için adeta sıraya girdi. 

Konuşmasının başında çevre katliamlarıyla ilgili hassasiyetlerini dile getiren Muğla Milletvekili Burak Erbay, “Muğla’nın bizden beklentisi var ancak dostlar, konuşmamız gereken bir şey de var. Toplumun bizden bu kadar beklentisi varken bizler ne yapıyoruz? Bizler, bazılarının ufak tefek hatalarını alarak ihraç etme çabasındayız. Bunun bize fayda getirmeyeceğini düşünüyorum. Toplumun büyük beklentileri var” dedi.

Erbay sözlerine, “31 Mart’ta bize çok önemli bir mesaj verildi. Bizim yönetim anlayışımızla ilgili bize uyarıda bulunuldu. Bunu dikkate almak zorundayız. Muğlamızın geleceğinde oluşabilecek tehlikelere karşı 31 Martta sandıkta bize verilen mesajı doğru anlamak zorundayız. İnsanları kırarak, dökerek, ötekileştirerek bir yere varamayız. Eğer Ekrem Başkanın İstanbul’da oluşturduğu insanları birleştiren, buluşturan anlayışın Muğlamızda da egemen olmasını istiyorsak bu bölen, ötekileştiren anlayıştan bir an önce vazgeçmemiz gerekiyor. Yoksa o elimizde kalan 200 bin kişilik seçmeni de elimizden kayıp gitmesi tehlikesi ile karşı karşıyayız. Bunu ülkesini, Muğlasını seven, partisini seven bir kardeşiniz olarak bu uyarı görevini yaptım. Yapmaya da devam edeceğim” ifadelerini kullandı. Konuşmasının sonunda sesini yükselten Erbay, “Bundan sonra bizlere düşen görev, birbirimizle barışmamız gerekiyor, bizim sokakla barışmamız gerekiyor. Köylü ile tekrardan barışmamız, kentli ile tekrardan barışmamız, esnaf odalarıyla barışmamız gerekiyor. En önemlisi Muğla halkı ile barışmamız gerekiyor arkadaşlar” şeklinde konuştu.

Milletvekili Süleyman Girgin ise, “Bundan sonra da bu ülkede tarih tek adamı değil, demokrasi mücadelesi verenlerin yanında olacaktır” dedi.

Önlerinde uzun bir demokrasi yolu olduğunu belirten Milletvekili Suat Özcan ise, “Bu yolda rehberimiz belli. Büyük Önder Atatürk, “Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar, önce haysiyetlerini sonra hürriyetlerini en son istiklal ve istikballerini kaybederler. Biz önümüzdeki sürece fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerle çalışacağız, yorulmayacağız, üreteceğiz, mücadelemizi vererek yerelden iktidar olacağız” şeklinde konuştu.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, “Şu anda Fethiye, Marmaris, Bodrum, Datça, Milas ve Menteşe ve Büyükşehir olmak üzere sizler ve halkımız oy verdi, iktidar yaptı. Bu saydığım belediye başkanlıklarının hitap ettiği nüfus Muğla nüfusunun yüzde 72.1’i. Yani bizim belediyelerimiz Muğla’nın yüzde 72.1’inde yerel iktidar ve halkımız tarafından seçildi. Bu başarıyı kutlarken, bu Muğla’daki zaferimizi kutlarken aynı zamanda büyük bir sorumluluk içinde olduğumuzu bilmek durumundayız. Bütün belediye başkanları, milletvekillerimiz, il ve ilçe başkanlığımız; yeni bir yürüyüşün başlangıcında olduğumuzu idrak etmeliyiz ve ona göre bütün teşkilatlarla yeniden ve hemen çalışmalara başlamalıyız. Çünkü bizim bir talebimiz olmamakla birlikte 1,5 yıl içinde ‘combo’ atabilirler ve seçime gidebilirler. Ama bizim böyle bir talebimiz yok. Onlar kendileri bilir, gidiş o gidiş. Onun için yarın seçim olacakmış gibi devam etmesi lazım. Sadece Muğla için değil, 6 büyükşehir varken şu anda 11 CHP’li büyükşehir belediye başkanları hizmet ediyor. Dolayısıyla şimdi aldığımız sorumluluk eskisinden daha değerli” ifadelerini kullandı.

Dayanışma yemeğini düzenleyenlere teşekkür eden CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu da “Bazı belediye başkanlıklarımızı kaybettik. Bunların nedenlerini burada anlatmaya gerek duymuyorum. Bunları hepinizin bildiğine inanıyorum. Ben il başkanı olduğum sürece hiçbir partilimi ötekileştirmeden barış içinde götürmeye devam edeceğim” dedi.

Daha sonra ise CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu mikrofonu aldı. Kaftancıoğlu sözlerine başlamadan önce sahneye daha önce asılan ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ yazılı afiş açıldı. Kaftancıoğlu konuşmasında şu ifadeleri kullandı: 

“Bir şeyi itiraf etmem lazım sizlere. Türkiye’nin nüfus olarak en büyük kenti olduğu için İstanbul bu seçimleri iki kez tekrarlanmasa bile, diğer illerimizdeki seçimlerin ister istemez önüne geçip daha gündeme gelen bir seçim oldu. Ama bir şeyin farkında olduğumuzu düşünüyorum. Aslında İstanbul seçimlerinde verilen emek, yapılan mücadele ve çalışmanın aynısı -bana sorarsanız çok daha fazlası- aslında Anadolu’nun birçok ilçesinde, köyünde, kasabasında fazlasıyla yapıldı. Şimdi doğal olarak birilerinin yüzünden veya birilerinin sayesinde daha fazla konuşuyoruz ama ter akıtan CHP örgütüne, birlikte terlerimizi karıştırdığımız İYİ Parti örgütüne, demokratik kitle örgütlerine, muhtarlarımıza, STK’lara, sendikalara ama her şeyden önce kadınlara ve gençlere çok teşekkür ederim.”

Konuşmaların ardından CHP İstanbul İl Başkanı ve 26. Dönem Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı’ya Milas Halısı hediye edildi. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise Muğla’nın CHP’li belediye başkanları hep birlikte ‘harmandalı’ ve ‘Sürmelim’ oynadı.


Günaydın Milas