Kadınlar Herodot'ta Buluştu...

Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi her ay geleneksel olarak yaptığı kadın buluşması etkinliğini gerçekleştirildi. 

Kadınlar Herodot'ta Buluştu...
array(6) { ["banner_size_id"]=> int(2) ["campaign_id"]=> string(2) "17" ["banner"]=> string(55) "uploads/images/img_5e4e468d220743-63104389-79175967.gif" ["banner_text"]=> string(19) "Helvacıoğlu Yatay" ["banner_url"]=> string(39) "https://www.ford-helvacioglu-mugla.com/" ["banner_hash"]=> string(64) "c2d442bcf644e36561b13a2a29e34bde495114bcf8a637fc534ab46b50c6459b" }

Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi her ay geleneksel olarak yaptığı kadın buluşması etkinliğini gerçekleştirildi. 

Konacık Mahallesi’ndeki Herodot Kültür Merkezi sergi salonunda gerçekleştirilen toplantıya, aralarında Belediye Başkan Yardımcısı Ummuhan Yurt’un da olduğu çok sayıda kadın katıldı. 

Toplantıda Bodrum Kadın Dayanışma Derneği ve Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından hazırlanan ve Bodrum Belediyesi’ne sunulan Toplumsal Eşitlik Birimi Yönergesi ele alındı. Belediyede kurulma aşamasında olan ve kadın erkek eşitlik birimi çalışma şartlarını da belirleyen bu yönerge ile ilgili bilgiler aktarıldı. 

Yine Bodrum Kadın Dayanışma Derneği’nce yazılan 2020-2024 Dönemi Stratejik Eylem Planı çalışmalarının tanıtımı yapıldı. Toplantıya katılan kadınlar, ilçe genelindeki sorunları Başkan Yardımcısı Ummuhan Yurt’a aktarma fırsatı buldular. 

Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından toplantı sonrası yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kadınlar bugünkü buluşmada Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin ve Bodrum Kadın Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa yazdıkları Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Birimi Yönergesi hakkında ve BKD - Bodrum Kadın Dayanışma Derneği‘nin yazmış olduğu 2020-2024 dönemi Bodrum Belediyesi Stratejik Eylem Planı hakkında ayrıntılı olarak bilgi edindiler.

Bodrum’un çeşitli mahallelerinde kurulan Mahalle Kadın Meclislerinden, Parti ve STK’lardan bir araya gelen Kadınlar yerel yönetimin kadınlar için daha güvenli, şiddet ve ayrımcılık üretmeyen kent politikalarından beklentilerini somut örnekler üzerinden ifade ettiler.

Kentin genç kadınından yaş almış kadınına kadar yaşam alanlarımızda yaşadığımız olanaksızlıklar ve bununla beraber gelen çeşitli kısıtlamalar çok çarpıcı örnekler ile ifade edildi. Dereköy’de yeni kurulmuş olan Mahalle Kadın Meclisinin kendi mahallelerinde başlattıkları çalışmaları aktarması, tüm kadınları heyecanlandırdı. Daha önce yaşadıkları mahallede birbirini tanımayan kadınların artık örgütlü bir şekilde ortak sorunlara ortaklaşacak çözüm üretmeleri kadın buluşmasında büyük bir sevinç ile karşılandı.

Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt’un da katılımı ile gerçekleşen kadın buluşmasında, Ummahan Yurt “Bodrum Belediyesi, ayrımcılığa hiç bir surette geçit vermeksizin çalışmalarını sürdüreceğini ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda da Kadınların talepleri doğrultusunda gerek Yönerge gerekse Stratejik Planda yer alan konuları önemsediklerini ve Yönerge ve Stratejik Planın Belediye çalışmaları kapsamına alındığının” müjdesini bizlerle paylaştı.

‘Bahanelere Sığınmıyoruz’ diyen Ummahan Yurt Başkan Yardımcısının, Bodrum Belediyesi‘nin toplumsal cinsiyet eşitliği için her türlü imkanı değerlendireceği gibi, “Bodrum Belediyesi’nde din, dil, ırk, inanç, cinsiyet ayrımı gibi ötekileştirmenin hiç bir surette kabul görmediğini ve böyle bir algıdan uzak olduklarının” altını çizdi. Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, tüm çalışmaları Kadınlar ile birlikte sürdürmenin önemini ve bugünkü buluşmada ifade edilenlerin, çözümü kaçınılmaz olan somut örneklerin mutlaka değerlendirmeye alınacağını ve Belediye tarafından ele alınacak olduğunu belirtti.

Bu buluşmada da, geçmişte yaptığımız buluşmalarda olduğu gibi, kentin kadınları statü, yaş, medeni durum, aidiyet farketmeksizin aynı sorunlar ile mücadele ettiklerini, bu ortak sorunun çözümünü birlikte inşa etme ihtiyaçlarını ve en önemlisi bu yolda tüm Mahalllerdeki Kadınlar ile birlikte mücadele etme gereksinimleri konusunda mutabık kalındı. Öyle ki, bundan sonra kadın buluşmalarını ayda bir defa yapılması talebi beyan edildi. Kadın Meclisi olarak bu talebi karşılamaktan onur duyarız.”