Tuna Işın'dan Oldu-Bitti Eleştirisi

CHP Bodrum İlçe Başkanlığı'nın 8 Kasım'da başlayacak delege seçimlerinde uygulanacak yönteme ilişkin geçtiğimiz günlerde aldığı kararlara parti tabanında tepki var.

Tuna Işın'dan Oldu-Bitti Eleştirisi

CHP Bodrum İlçe Başkanlığı'nın 8 Kasım'da başlayacak delege seçimlerinde uygulanacak yönteme ilişkin geçtiğimiz günlerde aldığı kararlara parti tabanında tepki var.

Kararlara tepki gösteren İlçe Başkanı adaylarından Tuna Işın da Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum İlçe Başkanlığı’na verdiği dilekçeyle, delege seçimlerinin bir oldu-bitti içinde yapılmak istendiğini ifade ederek, alınan kararların gözden geçirilmesi talebinde bulundu. İlçe yönetiminin özellikle oy kullanma süresi başta olmak üzere aldığı kararların antidemokratik olduğuna vurgu yapan Işın sosyal medya hesabında da yayınladığı dilekçesinde şu ifadeleri kullandı;

"Ülkemizde Cumhuriyetin kurulması yanında, demokrasi kültürünün oluşması ve gelişiminde hiç kuşku yok ki en büyük rol, Cumhuriyet Halk Partisinindir.

Ne zaman millet iradesi kesintiye uğratılmaya çalışılmış ya da demokratik rejim tehdit altında olmuşsa, yine partimiz bunun karşısında yer almış ve ülkemizin bir an önce siyasi olarak normalleşmesi için elinden geleni yapmayı hayati bir sorumluluk olarak görmüştür. Bu bağlamda, partimiz olağan kongreler dönemine girmişken ve kongrede oy kullanacak delegelerimizin üyelerimiz tarafından seçilmesi ile ilgili takvime bir hafta kala, ilçe yönetimimiz hiçbir demokratik teamül ve gelenekle bağdaşmayacak bir karar almıştır.

Anlıyoruz ki, delege seçimi yöntem ve uygulamasına yönelik alınan kararda, oy kullanma süresi genel kabul görmüş bir uygulama olan mesai saatleri yerine, birkaç saat içine sığdırılmaya çalışılarak adeta bir oldu-bitti içinde yapılmak istenmektedir.

Ülkemizde hayata geçmesi için mücadelesini verdiğimiz demokrasi kültürünün, partimizde yaşaması ve ilerlemesi adına bu kültürün gereğini yerine getirmek, partimiz için yaşamsal değerdedir. Bizim parti olarak karşı olduğumuz şey, ilerlemenin ve çağdaşlığın önündeki engellerdir. Bunlar başta gericilik ve kişilerin var olma amaçlarına hizmet eden ‘Ben Yaptım Oldu’ zihniyetidir.

Parti yönetim kadrolarının belirlendiği kongrelerimiz, partimizin tazelenmesi, gelişmesi ve güçlenmesi adına çok önemli fırsatlar sunar. Bunların gerçekleşmesi ise, her fikrin, her görüşün hiçbir şekilde kesintiye uğramadan özgürce ifade edilebilmesi ve karşılık bulması değil midir? Partimizin büyümesi ve gelişmesi için bu dönemlerin önemini yeterince bilemeyeceksek, "Yaşasın Cumhuriyet ve Yaşasın Demokrasi" haykırışlarımızın bir sonuç vermesini nasıl bekleyebiliriz?

Bu görüşler ışığında, delege seçimlerinin yöntem ve uygulamasına yönelik alınan anti demokratik kararların, öncelikle partimizin siyasi anlayışıyla tezat içinde olduğuna önemle işaret ederek, alınan kararın demokrasi kültürümüze ve geleneklerine uygun olarak; Tüm üyelerimizin rahatlıkla oy kullanabileceği gün ve saatler arasında olması, Delege seçim takviminden tüm üyelerimizin haberdar olmasının sağlanması, Mahalle üye sayısının 3’te biri olarak belirlenen salt çoğunluğun sağlanamaması durumunda nasıl bir takvimin izleneceği gibi hususlara netlik kazandırılacak şekilde yenilenmesini, aynı düşüncede olduğuma inandığım partimizin Bodrum ilçe Örgütü üyeleri adına talep etmeyi bir görev sayıyorum." 

CHP için İlçe Başkanlığı seçimleri öncesinde büyük önem taşıyan delege seçimlerine 2 gün kala, İlçe Yönetim Kurulu'nun daha önce aldığı kararları değiştirip değiştirmeyeceği ise merakla bekleniyor.