Hedef 70 Milyon Turist, 70 Milyar Dolar Gelir!

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, ülkemizin turizmde 2023 hedefinin 70 milyon turist ve 70 milyar dolar gelir elde etmek olduğunu söyledi. 

Hedef 70 Milyon Turist, 70 Milyar Dolar Gelir!

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, ülkemizin turizmde 2023 hedefinin 70 milyon turist ve 70 milyar dolar gelir elde etmek olduğunu söyledi. 

Bodrum Kalesi’nin açılışı için ilçeye gelen Nadir Alparslan burada basın mensuplarına turizm ile ilgili de açıklamalarda bulundu. 

Turizm ile ilgili ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını belirten açılışını Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan “Türkiye Kültürel ve tarih açısından dünyanın en önemli yerlerinden bir tanesi, büyük bir zenginlik bizim için. Maddi ve manevi anlamda çok büyük bir hazine bizde bakanlık olarak bu hazinenin farkındayız. Biz bu hazinemizi koruyarak ve kullanarak gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmak bizim en büyük sorumluluğumuz ve görevimizdir. Bunu yaparken de ülkemizin gelişmesi açısında çok büyük bir değer bu varlıklar. Biz bu varlıklarımızı gözümüz gibi koruyarak, gözümüz gibi bakarak bunlar tarihin binlerce yıllık dönemlerinden geldiği için yaşlı bir hasta gibi sürekli bakıma ihtiyacı olan yapılar biz bu anlayışla bu yapılarımızı koruyarak, kollayarak gelecek nesillere ve ziyaretçilerin ilgisine açık tutacağız” dedi. 

2023 hedeflerinde 70 milyon turist ve 70 milyar dolar gelir elde etmek olduğunu dile getiren Bakan Alparslan, şöyle devam etti:

“Biz Türkiye olarak turizmi Türkiye ekonomisi açısından stratejik bir sektör ilan ettik, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtikten sonra. 2023 hedeflerimizi yeniledik. 70 milyon turist 70 milyar dolar turizm hedefi planlamaktayız, hedeflemekteyiz. Bu hedeflere ulaşa bilmek için çok kapsamlı çalışmalar yürütmekteyiz. Bu kültürel ve tarihi değerlerimiz bu hedeflerimize ulaşmakta önemli bir rol üstleniyor. Çok zengin bir gastronomimiz var, çok güzel bir doğamız var. Turgut Özal’dan beri turizm çok hızlı bir şeklide büyüdü ve büyük bir birikimimiz oluştu. Tüm bunları kullanarak 70 milyar dolar hedefine ulaşacağız. Bu yıl turizmden büyük beklentilerimiz var. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda rekora imza atacağız.”