Hayvanseverler Sayesinde Kurtuldu

Bodrum’da ayağa kalkamadığı için sahibi tarafından kesilmek istenen inek, hayvanseverlerin girişimiyle İzmir’e götürülerek tedavi edildi. 

Hayvanseverler Sayesinde Kurtuldu

Bodrum Hayvan Hakları Derneği’nin sosyal medya sayfasında yaklaşık bir hafta önce yapılan bir paylaşımda Turgutreis Mahallesi’nde bir ineğin ayağının kırık olduğu ve yerinden kalkamadığı, bu sebeple de sahibi tarafından ya kesileceği, ya da satılacağı ifade edildi. 

Bunun üzerine Türkiye'nin ilk kurtarılmış çiftlik hayvanları barınağı olan Angels Farm Sanctuary’nin yetkilileri devreye girdi. Sahibinden satın alınan hayvan, İzmir’e götürülerek tedavi altına alındı. Yapılan inceleme hayvanın ayağının kırık değil, çıkık olduğu anlaşıldı. 

Bodrum Hayvan Hakları Derneği Başkanı Füsun Uslu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“5-6 gün önce Bodrum Turgutreis'te bir ineğin yerinden kalkamadığı ve sahibinin ilgilenmediği konusunda ilan açılmış, Derneğimizden de yardım istenmişti. Bu arada İzmir'de bulunan Angels Farm Sanctuary çiftliği sahibi Sibel Hanım da ilanı görmüş, ineği alıp tedavi ettirip çiftliğinde ömür boyu bakmak istediğini bildirmişti. Ancak sahibi ya kesecek ya da satacaktı, yani her durumda kesilecekti, vermeye yanaşmıyordu. Neyse bir şekilde ikna etmeyi başardık ve hayvan dün gece İzmir'e çiftliğe ulaştı. Tüm masraflarını Sibel hanım karşıladı, sağ olsun var olsun. Hemen de hayvanı ayağa kaldırmayı başarmışlar. Boğa Ferdinand'ın da bulunduğu çiftlikte ömür boyu mutlu, mesut yaşasın.” 

Angels Farm Sanctuary’den yapılan açıklamada “İnek gece saat 03.10’da geldi. O saatten beri uğraşıyoruz, meğerse kırık değil çıkıkmış. Çok ciddi gazı olduğu için de yerinden kalkmıyormuş. Dolaşımla ilgili sıkıntısı var ama inşallah onu atlatacağız. Fakat enteresan bir şey var, bu ineğimizi boyamışlar. Elimize bir şeyler yapıştı, önce zift sandık ama sildikçe boya geliyor. Bu ineği yattığı yerde muhtemelen çocuklar boyamışlar. Lütfen çevrenizdeki çocuklara hayvan sevgisi ile ilgili bir şeyler öğretmeye çalışın. Hayvanı ayakkabı boyasıyla boyamak nedir? Hayvanı ayağa kaldırabildik ama yatmaması için kısa bağlıyoruz. Yatarsa sıkıntı olacak. Akşama kadar ayakta durması gerekiyor. Akşamları yatıracağız. Ahırda ona bir yer yaptık, başaracağız” denildi.