Halk Plajları Toplantısı Yapıldı...

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın katılımıyla “Halk plajları” konulu bir toplantı yapıldı. 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın katılımıyla “Halk plajları” konulu bir toplantı yapıldı. 

Bodrum Kent Konseyinin organize ettiği toplantıda “Halk plajları” konusu halkın görüş ve önerilerine sunuldu. Bodrum Ticaret Odası’nda yapılan toplantıya vatandaşların ilgisi çok yoğun olduğundan salon yeterli gelmedi.

Belediye Başkanı Ahmet Aras, Başkan yardımcısı Turgay Kaya, Çevre Müdürü Engin Doğan ve Kent Konseyi Başkanı Mustafa Demiröz’ün katıldığı toplantıda söz alan Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, site yöneticileri ve vatandaşlar, halk plajlarının ve kıyıların kullanımına ilişkin şikayetlerini ve önerileri aktardılar.

Kıyı Kenar çizgisiyle deniz arasında kalan bölümün kamu kullanımına açık olması gerektiği üzerine görüş belirten konuşmacılar, otel ve restoran işletmesi sahipleriyle plaj sahiplerinin ecrimisil ödediklerini gerekçe göstererek halkın bu alanlardan yararlanmasına engel olduklarını ya da çok yüksek ücret talep ettiklerini söylediler.

Bazı konuşmacılar da turizm kenti Bodrum'da turizm işletmecilerinin de mağdur olmayacağı, ancak vatandaşın da ücretsiz hizmet alabileceği mekanlara ve özgürce denize girebileceği denizlere olan ihtiyacını gözeterek bir çözüm bulunmasını önerdiler.

Bu yoğun ilgiden çok fazla memnun kaldığını ifade eden belediye Başkanı Ahmet Aras da konuşmasında şu konulara değindi:

“Biz elbette turizmin gelişmesi, daha uzun süreye yayılması için gerekli tedbirleri alma konusunda turizm işletmecilerinin yanında olacağız. Ancak onların da kıyıların kullanımı, denizlerin korunmasıyla ilgili üzerlerine düşeni yapmaları, yasalar çerçevesinde kamu alanlarını işgale son vermelerini istiyoruz. Kendi müşterileri için hazırladıkları hizmetlerden tüm Bodrum halkının yararlanabilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmalarını bekliyoruz.”

Katılımcılara “Bodrum’u yağmalamak isteyenlere, kendi şahsi menfaatleri için buranın dağını, tepesini, coğrafyasını kullanmak isteyen art niyetli gruplara karşı bizim arkamızda değil, önümüzde durun. Önce siz sesinizi yükseltin, sonra biz gereğini yapalım” çağrısında bulunan Ahmet Aras, “Bizim işletmelerle halkın ortak menfaat paydasını bir yerde buluşturmamız lazım” diyerek devam ettiği konuşmasında şunları dile getirdi:

“Ben de işletmeciyim, iskelem de var, plajda şezlongumuz da var, otelimiz de var. Ben 2003’te işletmeyi açtım, o günden beri bir kere Belediye bana veya başka bir arkadaşıma demediler ki; ‘Şu şezlongu da şuraya koy’ Yani bir standart yok, belediye olarak herhangi bir çerçeve çizilmemiş. ‘Burası halkındır, burası işletmenindir’ diye bir standart yok. Aynı şekilde kaçak yapılaşma ile ilgili de aynı sıkıntılar var. Sokaklardaki işgaliyeler ile ilgili sıkıntılar da aynı şekilde. Belediye kamunun hakkını korumak için müdahil olmalıdır, biz bunu yapacağız. Biz Belediye olarak adaleti sağlayacağız” diye konuştu. 

Plajlarla ilgili komisyonlar kurduklarını da dile getiren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Ben hiçbir şeyin iki dudağım arasında olmasını istemiyorum. Komisyon karar versin. Bu her konuda böyle olacak. İmar konusunda benden ruhsat isteyen, Bodrum’un doğasına zarar verecek olayda, büyük projelerde Mimarlar Odası’na sormadan, TMMOB’a sormadan o ruhsatı imzalamayacağım. Biz her konuda sivil insiyatife başvuracağız. Ben yaptım oldu zihniyetiyle, kamunun yetkileriyle zorlamasıyla bir şey yapmak istemiyorum. Geliri düşük insanlar için belediye eliyle sosyal imkanlar sunmak zorundayız. Bunlar kafeler ve plajlar birinci öncelikli. Daha sonrasında kreşleri, düğün salonları ya da değişik tesisleri sayabilirsiniz. Biz belediye plajlarını halkımıza yakışır şekilde duşları, kabinleri, tuvaletleri olan bir hale getireceğiz. Haziran’a kadar bunları yapmak için uğraşacağız. Bir de işletmeler var, onlar da haliyle turist ağırlıyorlar. Önlerinde plajlar var. O plajları işletmelerin elinden alırsanız, inanın Bodrum’da sadece deniz var. Tarih yok, kültür yok, müze yok. Bunları da yapacağız. Ama bunları yapana kadar onları da idare edeceğiz” dedi.  

BELEDİYENİN KOYDUĞU STANDARTLARA ÇEKİLECEKLER

Plajlarımızın şemsiye ve şezlong mezarlığına dönüştüğünü dile getiren Ahmet Aras, “Doğa görüntüsünden çok uzaklaşmış. Şezlonglar, şemsiyeler bomboş duruyor. Vatandaşımız oradan gerçekten de faydalanamıyor. O yüzden biz işletmelerimizden de anlayış bekliyoruz. Onlar da belediyenin koyduğu standartlara çekilecekler. En azından denizden 5 metre kadar şezlonglarını çekecek. Bir kere o vatandaşım sahilden yürüyerek geçebilecek. Bazı sitelerimiz şezlonglarını zincirle kilitliyorlar. Sitenin önüne gelip de kilitli yerden hiçbir yere giremiyorsunuz. Ayrıca o sitenin denize de kıyısı yok. Biz bunlarla da mücadele edeceğiz” dedi. 

Belediyenin, Bodrum’un tüm kıyılarının kullanım haklarını Milli Emlak’tan devralabildiğini anlatan Aras, konuşmasına şöyle devam etti;

“Bir protokolle yapılan bu devir bu sefer ecrimisillerin de çok ciddi oranda düşmesine yol açıyor. Bizim planlarımız projelerimiz bunun üzerinden gidiyor. Bu uygulama ile vatandaşımız da, işletmelerimiz de mağdur olmayacak. İşletmecimiz fazla ecrimisil ödemeyecek. Ben belediye olarak o işten kar etmeyeceğim için fazla ecrimisil ödettirmeyeceğim. Aynı zamanda vatandaşımızın da plajı kullanmasının önünü açacağım” dedi.

Kaçak iskelelerin de tespitini yaptıklarını ifade eden Ahmet Aras, “Eğer yapı kayıt belgesi almamış ise ya da plaja uygun değilse onları da sökeceğiz” dedi. 

Toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.