Halikarnas BOFSAD Sezonu Açtı

Halikarnas BOFSAD (Bodrum Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), sezon açılışını yaptı. 

Halikarnas BOFSAD Sezonu Açtı

Halikarnas BOFSAD (Bodrum Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), sezon açılışını yaptı. 

Oasis AVM Küçük Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen açılışa Belgesel Fotoğrafçı, Yazar ve Adana Arka Plan Fotoğraf Derneği Başkanı Niyazi Sertkalaycı katıldı. Sertkalaycı, etkinlikte belgesel fotoğraflardan oluşan 3 gösterim yaptı. Ardından ‘fotoğraf nedir, ne değildir’ üzerine söyleşi gerçekleştirildi. 

Açılışta Kent Haber’e bir açıklama yapan Niyazi Sertkalaycı, şu sözlere yer verdi:

“Halikarnas BOFSAD’ın açılışı için Adana’dan Bodrum’a geldim. Bugün fotoğraf gösterimleri yapıyoruz. Bu 3 gösterim birbirinden bağımsız. Belgesel fotoğraflardan oluşuyor. Mesela bir tanesi ‘Vatanım’. Bu gösterimde 1982 yılında Özbekistan ülkemize Turgut Özal’ın davetlisi olarak gelen Özbek soydaşlarımızın hikayesini anlatıyor. Diğer gösteri ‘İnsan ve Geometri’ ise grafiksel öğeler içeren bir gösteri. Bir de benim portfolyomu oluşturduğum ‘Memleketimden İnsan Manzaraları’ isimli fotoğraf gösterileri var.”

Etkinlikte ‘fotoğraf nedir, ne değildir’ konusunu da ele aldıklarını anlatan Sertkalaycı, “Fotoğraf ile ilgili bir slayt gösterimiz olacak. Bu slayt gösterisinde fotoğrafın ne olduğunu anlamaya çalışacağız. Bence fotoğraf bakmakla görmek arasındaki farktır. Kimi İstanbul’a bakıp şiir yazar, kimisi de ‘İstanbul, sen mi büyüksün, ben mi büyüğüm?’ der. Bana kalırsa fotoğraf bakmakla görmek arasındaki farktır” şeklinde konuştu. 

Akşam saatlerinde başlayan etkinlik gece saatlerine kadar devam etti.