Halikarnas Balıkçısı Anılıyor...

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı, aramızdan ayrılışının 46. yılında çok sevdiği Bodrum’da anıldı. 

Halikarnas Balıkçısı Anılıyor...

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı, aramızdan ayrılışının 46. yılında çok sevdiği Bodrum’da anıldı. 

Balıkçı'nın anı evi ve mezarının bulunduğu Gönültepe’de gerçekleştirilen anma etkinliğine Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, siyasi parti ve çeşitli STK'ların temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Anma etkinliğinde öğrenciler şiirler okudu, Halikarnas Forumu üyeleri Balıkçı ile ilgili konuşmalar yaptı, müzik dinletileri sunuldu. 

Etkinlik kapsamında, Cezmi Çoban ve Zeynep Atılgan tarafından derlenen “Cevat Şakir; Bodrum’un Mavi Merhabası” adlı kitap da, Bodrum Belediyesi Kültür yayını olarak ücretsiz dağıtıldı.
 
Anma etkinliğinde konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Biz Halikarnas Balıkçısı’nı büyüklerimizden ve öğretmenlerimizden öğrendik, öyle benimsedik. Ailelerimiz de onu sanki bir baba gibi görürlerdi. Büyüklerimiz, öğretmenlerimiz onu bize bir baba gibi benimsetti. Onunla sadece 3 yaşına kadar aynı çağda yaşamışım. Ama onu görememek de bizim için büyük bir kayıptı. Biz Halikarnas Balıkçısı ile ilgili büyük bir sempozyum başlatmak zorundayız” dedi.

Konuşmacıların “Halikarnas Balıkçısı’nın doğum günü Dünya Merhaba Günü’ olsun” teklifini de değerlendireceklerini söyleyen Aras, Gönültepe’yi bir bitki müzesi gibi yapma planlarının da olduğunu anlatarak “Halikarnas Balıkçısı belki 100’ün üzerinde tohumu Bodrum’a getirmiş ve buranın yeşillenmesinde çok büyük katkıları olmuş bir insan. Onun getirdiği tohumları araştıracağız, bulacağız bilimsel bir şekilde bir arboretum yapacağız. Ayrıca 17 Nisan’ı da ‘Merhaba’ günü olarak düzenleyebiliriz. Bunları yapacağız. Halikarnas Balıkçısı Sempozyumu ile de onun yapmak istediklerini ve yaptıklarını tekrar tartışacağız ve önümüze koyacağız” diye konuştu.  

Öte yandan Gönültepe’de Bodrum Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından düzenleme yapıldığı, bölgeye begonvillerin dikildiği görüldü.