Haftasonu Gökyüzü Şenlenecek

Bodrum’da gelenekselleşen “Uluslararası Uçurtma Festivali” bu hafta sonu gerçekleştiriliyor. Festivalde uçurtma satışından elde edilen gelirler Yahşi Özel Eğitim Uygulama Merkezi’ne verilecek. 

Haftasonu Gökyüzü Şenlenecek

Bodrum’da gelenekselleşen “Uluslararası Uçurtma Festivali” bu hafta sonu gerçekleştiriliyor. Festivalde uçurtma satışından elde edilen gelirler Yahşi Özel Eğitim Uygulama Merkezi’ne verilecek. 

Miyase Karlıova Organizasyon tarafından “Engelleri Gökyüzünde Kaldıralım” sloganıyla gerçekleştirilecek “14. Uluslararası Uçurtma Festivali”, 12 Mayıs Pazar Günü 10.00-17.00 saatleri arasında tarihi Değirmenler Mevkii’nde yapılacak. 

Festival kapsamında da 10 Mayıs Cuma Günü saat 13.00’da Herodot Kültür Merkezi’nde Dr. Barış Ekici’nin “Otizmden Korunmak ve Kurtulmak Mümkün mü?” adlı söyleşisi olacak. 

11 Mayıs Cumartesi Günü ise 11.00-17.00 saatleri arasında Bodrum Belediye Meydanı’nda “Uçurtma Atölyesi ve Anneler Günü Hediyeleri Sanat Atölyesi” yapılacak. 

Festival hakkında bir açıklama yapan Miyase Karlıova, şu bilgileri aktardı:

“Cuma günü Herodot Kültür Merkezi’nde saat 13.00’da Dr. Barış Ekici’nin otizm ile ilgili söyleşisi ile başlayacak festival, 11 Mayıs’ta Bodrum Belediyesi önündeki etkinlikle devam edecek. Başta uçurtma yapımı olmak üzere ebru sanatı ve eski oyuncakların yapımı gibi atölye çalışmalarının yanı sıra seramik kolye yapımı resim boncuk kolyeler  taş ve ahşap boyama ve çiçek ve bahçe bakımı atölyeleri, tişört boyama ve hayvan sevgisi ile ilgili görseller yer alacak. Ayrıca çocuklara el yapımı kurabiyeler ve meyve suyu ikram edilecek. Gün boyu animasyon ekiplerinin de yer alacağı etkinlik, akşam saatlerinde son bulacak. 

Uçurtma Festivali ise 12 Mayıs Gümbet Yel Değirmelerinde gerçekleşecek. Yılın annesinin de seçileceği festivalde katılan tüm annelere de hediye verilecek. Yöresel yemeklerinde ikram edildiği festivale yurt içi ve yurt dışında katılan dansçılarda yer alacak. Uçurtmada derece alan yarışmacılara da bisiklet verilecek. Bu yıl yılın annesine ise bulaşık makinesi verilecek. Engelliler haftası kapsamında her yıl düzenlenen uçurtma festivalinde yapılan  uçurtmalar okul aile birliği tarafından satışa sunularak kazanılan para ile Yahşi Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nin ihtiyaçları için harcanacak" dedi.