17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
ERKEN TANI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR
Tarih: 14/03/2019
Kaynak: Kent Haber
ERKEN TANI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR
Genel Cerrah Doç. Dr. Cengiz Kayahan, diğer kanser türlerinde olduğu gibi mide bağırsak kanserlerinde erken tanının hayati önem taşıdığını anlattı. Kayahan, kanser riskini azaltmak için yiyeceklerin mevsiminde yenmesi gerektiğine özellikle dikkat çekti.

Bodrum Clinic International doktorlarından Genel Cerrah Doç Dr. Cengiz Kayahan, mide bağırsak kanserlerinin özellikle 40’lı yaşlardan sonra ortaya çıktığından bahsederek şunları dile getirdi:

“Mide bağırsak kanserlerindeki en büyük sıkıntımız genellikle geç saptamış olmamız. Dolayısıyla bir pasajın engellenmesi neticesinde karşımıza çıkabilir. Genç yaşlarda pek nadir olarak rastladığımız, 40’lı yaşlardan sonra gördüğümüz bir kanser tipi. Sindirim sistemine bağlı rahatsızlıklarda mutlaka bu konuyla ilgili olarak doktorlar gitmemiz ve araştırma yapılması gerekiyor. Erken yakaladığımızda diğer kanser tiplerinde olduğu gibi mide ve bağırsak kanserlerinde başarı şansımız yüksek. Ama ne yazık ki elimizde bu kadar tetkik imkanı varken mide ve bağırsak kanserlerini pek erken yakalayamıyoruz. Çünkü insanlar doktora gitmeden önce çevresindekileri etkisiyle yanlış yola sapabiliyorlar ve bize geldikleri zaman evre 3, evre 4’lerle mücadele etmek durumunda kalıyoruz. Onun için karnımız ağrıdığı zaman, sindirim sistemi ile ilgili sorunlarımız olduğu zaman, büyük abdestimizde bir değişiklik veya kan olduğu zaman mutlaka bu konunun uzmanı hekimlerce değerlendirilmesi gerekiyor. Kulaktan dolma ilaçlarla veya tedavilerle bu şikayetlerimizi savuşturmaya çalışmak çok gereksiz bir olay. Çünkü kaybettiğimiz şey zaman. Kaybettiğimiz şey bizim sağlığımız.”

Kanseri erken evrede yakalamanın hayati önem taşıdığının altını çizen Genel Cerrah Doç Dr. Cengiz Kayahan, “Erken evrede çok ciddi başarılar sağlayabiliyoruz. Çoğunlukla cerrahi tedavi şansı olmasıyla birlikte bazen agresif cerrahiye gerek kalmadan yapılan bir çok tedavi yöntemi var. Ama dediğim gibi, erken yakalamak başarıyı beraberinde getiriyor. Eğer mühim olan kaliteli yaşamaksa her türlü şikayetimizi mutlaka şikayetimizle ilgilenen hekim arkadaşımızla görüşmemizi tavsiye ediyorum. Çünkü geç kalınmış vakalarda biz de çaresiz kalabiliyoruz. Biz de bundan son derece üzüntü duyuyoruz. Onun için ne kadar erken davranırsak hastalıkla mücadele o kadar kolay olacaktır” diye konuştu.

Kanser riskini azaltmak için ise yiyecekleri mevsiminde yenmesi gerektiğine vurgu yapan Kayahan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Günümüzde o kadar sentetik ve GDO’lu yiyecekler var ki. Net olarak saptanmış bir şey yok ama bunların çoğunun kanser yaptığı tahmin edilebiliyor. Ne kadar doğal ürünlerle beslenmeye ve mevsimine uygun yiyeceklerle beslenmeye çalışırsak bir takım tedbirler almış olabiliriz. Fakat şu yiyecek mutlaka kanser yapıyordur, şu yiyecek kanserden koruyordur gibi bir savda bulunmak günün şartlarında mümkün değil. Ama mümkün olduğu kadar mevsiminde mevsimin yiyeceklerini tüketmek, mümkün olduğu kadar da günümüzün en popüler beslenme tarzı olan fast foodlardan uzak durmak önerdiğimiz bir konudur. Ama bunları kanser yaptığı konusunda varsayımlar var ama henüz ispatlanmış olan yok.”
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Sema
15/03/2019
doktor
Bodrum'un en iyi doktorlarından biri.. Tavsiye ederim.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30