17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
FELSEFE VE SİYASET İLİŞKİSİ DEĞERLENDİRİLDİ
Tarih: 09/03/2019
Kaynak: Kent Haber
FELSEFE VE SİYASET İLİŞKİSİ DEĞERLENDİRİLDİ
Işık Üniversitesi’nde İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Başkanı ve Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Prof. Dr. Örsan Öymen "Felsefe ve Siyaset" başlıklı bir seminer verdi.

Bilim, felsefe ve sanat alanlarında etkileşimli çalışmalarda bulunan "Ara Boyutlar Bilim Felsefe Sanat Grubu" tarafından Oasis Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya, aralarında İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan adayı Mehmet Tosun'un da bulunduğu felsefe ve siyaset meraklıları ilgi gösterdi.

Toplantı öncesinde Kent Haber’e konuşan Felsefe Sanat Bilim Derneği Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda 19 yıldır düzenlenen "Assos'ta Felsefe" etkinliğinin ve “Zigana Zirvesi” ile “Halikarnas Akademisi” etkinliklerinin kurucusu ve direktörü Prof. Dr. Örsan Öymen, "Bugün konumuz siyaset. Burada siyaseti, siyaset felsefesi ve ahlak felsefesi üzerinden anlatacağız. Güncel siyaset algısını kırmaya çalışacağız. Antik Yunandan günümüze Platon, Sokrates, Aristatoles gibi filozofların düşünceleri üzerinden siyaseti anlamaya çalışacağız. Başka bir deyişle siyaseti kavramsal ve kuramsal bir bakış açısıyla irdeleyeceğiz" dedi.

Felsefe ve siyaset arasındaki ilişkiye de değinen Öymen, "Siyasetin temelinde ahlak ve erdem var. Hukukta, Anayasa'da, yasalarda bütün bunların temelinde belli başlı ahlaki perspektifler yatar. Toplum ilişkilerini düzenlerken de Antik Yunan filozoflarının söylediği gibi bunu erdem temelleri üzerinden yapmak gerekir. Başlıca erdemler arasında da adalet, cesaret, dostluk, dayanışma gibi erdemleri sayabiliriz. Siyasetin temelinde bu erdemler yoksa, o siyaset anca köşe ve koltuk kapmaca oyununa döner. Makam ve mevkii kovalamacasına döner ya da retorik ve polemik üzerinden siyasete döner. Dolayısıyla felsefenin faydası bu ki felsefe tarihinde de siyaset tarihinde de filozoflar gerçekten düşünceleri ile dünyayı değiştirmişlerdir" diye konuştu.

Toplantı, yaklaşık 3 saat sürdü.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30