17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
CHP’Lİ KADINLAR MEYDANDA BULUŞTU
Tarih: 08/03/2019
Kaynak: Kent Haber
CHP’Lİ KADINLAR MEYDANDA BULUŞTU
CHP'li kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Bodrum Belediye Meydanı’ndaki Kadın Ağacı’nın önünde toplanan kadınlar, ağaca üzerinde “Mutlu Kadın, Mutlu Toplum”, “Kadın Her şeyi Affeder ama Asla Unutmaz”, “Kadınlar Fedakardır” yazılı dövizler astılar.

Daha sonra basın açıklamasını okuyan Bodrum Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu, “Bildiğiniz üzere bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl ülkemizde büyük bir buruklukla kutladığımız Kadınlar Günü. Önce kısaca bugünün tarihinden bahsetmek istiyorum. 8 Mart 1857 tarihinde Amerika Birleşik Devletlerinin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi kadın daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak fabrikadaki işçilere polisin saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ve arkasından çıkan yangında 129 kadın can verdi. Ölen kadınlarımızın cenaze törenine 10.000 aşkın kişi katıldı. Bu acılı olaydan sonra 8 Mart 1857 de tüm Dünyada kadın hakları ve emek mücadelesine adamıştır. Ne yazık ki 2019 Türkiye’sinde gelinen noktada biz kadınlar açısından hiç iç açıçı değildir. Ekonomik Siyasal anlamda hala eşitlik mücadelesi veren biz kadınlar, 8 Martın çıkış noktasının ötesinde bugün ülkemizde bambaşka tehlike ve kaygılarla yüz yüzeyiz” dedi.

“Biz kadınlardan Cumhuriyetle tanıştığımız laik yaşamdan, çağdaş ve eşit birey olma yolunda kavuştuğumuz kazanımlardan zorlu mücadelede geliştirdiğimiz haklarımızdan vazgeçmemiz isteniyor” cümlesiyle açıklamasına devam eden Çakaloğlu, “Ülkemizde Bir yılda 400 küsur kadının hatta bu ay içinde 43 kadının kocası veya erkek arkadaşı tarafından öldürüldüğü %74 en büyük sorununun kadına şiddet olduğunu %46 sının hiç çalışmadığı horlandığı, insan yerine konulmayan, fikri sorulmayan okutulmayan çocuk yaşta evlendirilmelerle anılıyor. Anamızın kızımızın yüzüne nasıl bakacağız? Yüce önderimizin Mustafa Kemal Atatürk'ün kendi deyimiyle " Devrimlerin en önemli olanları Kadınlarla ilgili olanlardır" dediği, günümüze bakıldığında bize kişiliğimizi kazandıran Bağımsız, Özgür bireyler olmamız, sağlayan bu devrimlerden 80 yıl sonra neredeyiz. Ne yazık ki çok daha geride bazı okullarda kız ve erkeklerin ayrı sınıflarda okudukları, mitinglerde kadın ve erkeğin ayrı bölgelerde katılım sağlanmaya zorlandığı koşullarda eşitlikten bahsetmenin olasılığından söz edemeyiz. Demek ki kadının adı yok. Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz kutlu olsun” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30