17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
KÜDÜR’DE YİNE HAREKETLİLİK VAR!
Tarih: 07/03/2019
Kaynak: Kent Haber
KÜDÜR’DE YİNE HAREKETLİLİK VAR!
Geçtiğimiz günlerde şikayet ve tartışmalara neden olduktan sonra, Bodrum belediyesi ekipleri tarafından mühürlenen Küdür Yarımadası mevkiinde iskele inşaatına tekrar başlandığı ve bir tesis için hazırlık yapıldığı iddia edildi. Çevreciler ise konuyla ilgili yeni bir dilekçe verdi.

Geçtiğimiz aylarda Yalıkavak Mahallesi Küdür Halk Plajında iskele ve sondaj kuyusu çalışmaları başlatıldı. Vatandaşların şikayeti üzerine bölgeye giden Bodrum Belediyesi ekipleri, yaptıkları incelemede iskele ve sondaj kuyusunun ruhsata aykırı olduğunu tespit edip çalışmayı durdurarak şantiyeyi mühürledi.

Bodrum Kent Konseyi Ekoloji ve Kent Kimliği Çalışma Grubu adına Mehmet Çilsal ve bazı vatandaşlar, konuyla ilgili Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı ve Bodrum Kaymakamlığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Bölgede bir süredir yeniden hareketlilik olduğu belirtilirken, Kent Konseyi Ekoloji ve Kent Kimliği sözcüsü Çiğdem Erko, “Bugün alınan bir habere göre, dün gece aynı mevkiide inşaat faaliyetleri yeniden başlatılmış olup, seyyar tuvaletler konulduğu ve kıyı hafriyatına devam edilmekte olduğu yönündedir ve bu durum fotoğraflanmıştır” dedi.

Ardından Bodrum Kent Konseyi Ekoloji ve Kent Kimliği Çalışma Grubu ardından konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ve Bodrum Kaymakamlığına dilekçe verdi.

Bölgede inşaat faaliyetini yürüten firmanın sözleşmesinin fesh edilmesi talebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderilmek üzere Bodrum Kaymakamlığına verilen dilekçede şöyle denildi:

"Bodrum-Yalıkavak-Küdür-Alacain mevkiinde tescilli sit alanları ile korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarına zarar verme(2863 Sayılı Kültür ve Tabiat varlıklarını Koruma Kanunu madde 65); bir hakka dayanmaksızın başkasına ait yeri kısmen işgal etme ve bozma; mera niteliğindeki kamusal alanı kısmen zapt etme ve üzerinde tasarrufta bulunma (TCK 154); başkasına ait mala zarar verme (TCK 151); kamu yararlanmasına ayrılmış yere zarar verme(TCK 152); mühür bozma(TCK 203) suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme(TCK 281) suçlarını işlemiş olan şüpheli Volin Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş, ayrıca 3194 Sayılı İmar Kanunu, 3621 Sayılı Kıyı Kanunu, 4342 Sayılı Mera Kanunlarını da çiğnemiştir. Volin Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin, Bodrum Belediyesi tarafından mühürlenmiş olan deniz içinde ve kıyıdaki kaçak inşai faaliyetlerinin acilen durdurulması, suç niteliğindeki fiilleri nedeniyle haklarında idari yaptırımlar uygulanması için gereğini saygılarımla arz ve talep ederim.”


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30