17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BODRUM'DA ÜNİVERSİTE SINAVI BU SENE DE YAPILMIYOR
Tarih: 07/03/2019
Kaynak: Kent Haber
BODRUM'DA ÜNİVERSİTE SINAVI BU SENE DE YAPILMIYOR
Muğla’nın nüfus bakımından en büyük ilçesi olmasına rağmen üniversite adaylarının Bodrum’da sınava girememesi şaşkınlıkla karşılanıyor.

Nüfusu 200 bine yaklaşmasına rağmen, üniversite sınavına girmek isteyenler, sınav yeri olarak Bodrum’u tercih edemiyor. Bu durum özellikle dezavantajlı vatandaşlar için sorunlara yol açıyor.

Yıllar sonra yeniden üniversite sınavına girmek isteyen engelli bir vatandaşın, Bodrum’da ÖSYM Başvuru Merkezi olarak belirlenen Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesi’nde başvurusunu yaptıktan sonra, sınava girebileceği yerler arasında “Bodrum” seçeneğinin bulunmadığını öğrendi. Kısa süreli şaşkınlık yaşayan vatandaş, Milas’ı seçmek durumunda kaldı.

Sınav merkezleri arasında Bodrum’un bulunmamasının kendisini çok şaşırttığını dile getiren Ali Peltek isimli vatandaş, sınav yeri olarak Milas’ı seçmek durumunda kaldığını söyledi. Aynı zamanda Turgutreis Engelliler ve Gençlik Spor Kulübü Derneği (ENGENÇDER) engelli temsilcisi olan Peltek, durumun dezavantajlı vatandaşlar için de çeşitli sorunlar teşkil ettiğine vurgu yaparak şöyle devam etti:

“Bundan yaklaşık 30 yıl önce girmiştim ilk üniversite sınavına. O dönemin şartlarında, kendi mahallemdeki bir okulda vermiştim ilk sınavımı. Yıllar sonra yeniden üniversite sınavına girmek isteyince, ilçemizde bulunan ÖSYM niteliği taşıyan liseye gidip kaydımı yaptırdım. Fakat, sınav yeri olarak Milas ya da Muğla’yı işaretleyebilecek durumunda olduğumu öğrenince şaşırdım. Bu bilgiyi alınca, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü aradım. İlçe müdürlüğünden, konu ile ilgili Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve YÖK’e yazı yazılıp, görüş bildirildiğini, muhtemelen önümüzdeki ders yılı, Bodrum’un da seçenekler arasında yer alacağı bilgisi verildi tarafıma. Bu kadar önemli bir sınav sürecinde dezavantajlı camianın yaşam standartlarının göz ardı edilmesi gerçekten çok düşündürücü. Şimdiden, sınava gireceğim yere nasıl intikal edeceğimi düşünmeye başladım. Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu sorunu aşmak için yaptığı çalışmaya herkes destek vermeli. Umarım önümüzdeki yıl bu sorun ortadan kalkar ve Muğla’nın en büyük ilçesinde üniversiteye giriş sınavları yapılabilir” diye konuştu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30