17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ BODRUM’U ÇALIŞTI
Tarih: 05/03/2019
Kaynak: Kent Haber
GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ BODRUM’U ÇALIŞTI
Gazi Üniversitesi öğrencileri, 2035 yılı Bodrum'u ile ilgili 7 farklı senaryo hazırladı. Yapılan çalışmalar, Bodrum Ticaret Odası'nda sergileniyor.

Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 3’üncü sınıf öğrencileri, Şehircilik Projesi kapsamında, Bodrum Yarımadası Teknik Araştırması, 2035 Gelişme Senaryoları, 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Çalışmaları gerçekleştirdi.

Öğrencilerin dönem başından beri yaptığı çalışmalar BODTO Fuaye Alanı’nda sergilendi. Kokteylle açılan serginin ardından, 2035 yılı Bodrum'u için hazırlanan çalışmaların sunumu yapıldı.

Çalışma ile ilgili Kent Haber’e konuşan Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kübra Cihangir Çamur, şunları söyledi:

“Bu sene bölümümüzün 3’üncü sınıf stüdyo çalışmasında Bodrum Yarımadası ve çevresindeki kent bütünlüğünü seçtik. Bu çalışmada da ilk dönem araştırma ve araştırmanın analizlerini, sonra da 1/25.000 çevre düzeni için senaryo planlarımızı yaptık. İkinci dönemde de 1/5.000 nazım imar planı ve imar planlarında özel ilgi odağı, öncelikli alan çalışmalarımızı yapacağız. BODTO’nun da sağladığı olanaklar çerçevesinde sergimizi yapıyoruz. Birinci dönem yaptığımız araştırmaların sonuçlarını ve geleceğe yönelik vizyon sağlama anlamında oluşturduğumuz 7 farklı senaryonun mekansal yansımalarını çevre düzeni planlarında yaptığımız çalışmaları sergilemek üzere buradayız.”

Neden Bodrum’u seçtiklerini sorduğumuz Doç. Dr. Kübra Cihangir Çamur, “Bizim 3’üncü sınıf çalışmamız tüm planlama ölçekleri hiyerarşik bir ileri gidiş ve geri beslemeleri içeriyor. Çok farklı problemlerin ve olanakların olduğu yerleri seçiyoruz. Bodrum’da bu anlamda İstanbul’un en uzak ilçesi ve Türkiye’nin de en gözde turizm merkezlerinden biri. Öğrencilerimizin eğitimlerini çok iyi alabilecekleri bir laboratuar, bir stüdyo alanı olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bodrum için hazırladıkları 7 senaryodan da bahseden Doç. Dr. Kübra Cihangir Çamur, “Bu senaryolar geleceğe yönelik senaryolar. Yılı 2035 olarak belirledik. En yüksek nüfusu alabilecek Bodrum senaryolarından en az odaklı Bodrum senaryolarına doğru seçildi. En çok nüfusu barındıracağı ‘Yarımada’ya Tam Turizm’ senaryosu. Bu Bodrum’u turizm sektöründe daha çok destekleyen geliştiren bir senaryo. Nüfus öngörüsü de Bodrum için 410 bin. Havalimanına kadar olan kısım için de 485 bin şeklinde belirlendi. İkinci nüfusumuz ve senaryomuz ‘Kendi Kendini Besleyen Yarımada Bodrum’. Bu senaryoda tarım alanlarının çok daha verimli olarak kullanıldığı ve dışarıya çok muhtaç olmayan bir Bodrum Yarımadası’nı tamamladık. Burada da Bodrum nüfusu 380 bin, çalışma alanı için 450 bin olarak belirlendi. Diğer senaryo ‘Uç Ege Çoklu Kültür Yarımadası’. Yani Ege ile Akdeniz’in birleşiminde bir yer olduğu için burayı kültür olarak geliştirirsek nasıl bileşenler yer alıyor ona baktık. Bir sonraki ‘Değerli Yarımada Bodrum’. Burada da Bodrum’un korunması gereken değerlerine vurgu yaptık. ‘Dingin Yarımada Bodrum’. Huzur arayan insanların toplandığı, bir araya geldiği ve onlara yaşam olanakları sağladığı Bodrum olarak tasarladık. ‘Dirençli Yarımada Bodrum’da da biliyorsunuz Bodrum’un özellikle son yıllarda çokça canını sıkan taşkınlar, depremler gibi şeylere karşı daha dirençli, bunlardan zarar görmeyen bir kentsel yaşam alanı nasıl tasarlayabiliriz sorusuna yanıt aramaya çalıştık. Son senaryomuz da ‘Yeşil Yarımada Bodrum’. Burada da Bodrum’un mevcutta nüfusunun 165 bin 200 olarak, çalışma alanı nüfusunun da mevcutta 195 bin 270 bin olarak tasarlandı. Tabi bunların bir de alt seçenekleri var. Her türlü hesaplamaları, nüfusları aynı fakat mekansal yer seçimleri farklı. Biz öğrencilere o mekansal yer seçimlerinin nasıl farklılaşabileceğini öğretmek istiyoruz. Bu anlamda da her senaryonun ikişer, üçer tane alt seçenek mekansal formunu ürettik.”

Bodrum Ticaret Odası Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya ise “Öğrencilerimiz 2035 yılı Bodrum için çeşitli projeksiyonlar yaptılar. Bunları bugün bizimle paylaşıyorlar. Gerçekten zihin açıcı çalışmalar. Şu günlerle de çok uyumlu oldu. Bodrum’u yönetmeye talip olan yöneticilerimizin burayı mutlaka gezmelerini ve gençleri dinlemelerini tavsiye ederim. Çok renkli bir çalışma. Şehir plancılığının çeşitli yönlerini arkadaşlar kağıda dökmüşler. Hem arazi kullanımları hem de sektörlerin gelişimleri ile ilgili belli kabuller yapmışlar. Çeşitli nüfus projeksiyonları yapmışlar. Bugün Bodrum’da sorun olan belli başlı unsurlara çözüm önermişler. Bunlardan yöneticiler faydalanabilir. Biz de buna vesile olduğumuz için çok mutluyuz. Gazi Üniversitesi’nin yetkililerine de çok teşekkür ediyoruz” dedi.


Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Bülent BARDAK
05/03/2019
Kutluyorum
Bodrumun kollektif olarak belirlenecek hedefe ulaşabilmesi için gerçekten "çok aktörlü bir senaryo"ya ihtiyacı var. 1996 Habitat hedeflerine ulaşılamamış oluşundan dersler çıkartarak tabii ki.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30