17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
ENGELLİYE GEÇİT YOK!
Tarih: 02/03/2019
Kaynak: Kent Haber
ENGELLİYE GEÇİT YOK!
Bodrum’da engelli park yerlerine veya engelli vatandaşın geçiş noktalarına araçlarını park eden sürücüler, engellilerin yaşamını zorlaştırmaya devam ederken, güvenlik güçleri de yaşanan duruma kısa sürede müdahale ediyor.

Bilinçlendirme kampanyaları ve kesilen cezalara rağmen engelli park yerlerine ve engellilerin geçiş güzergahlarına araçlarını park eden sürücüler, engellilerin günlük yaşamlarını zorlaştırıyor. Türkiye’nin en çağdaş yerlerinden biri olduğu ifade edilen Bodrum’da da bu durumla sık sık karşılaşılıyor. Güvenlik güçleri de bu duyarsız sürücülerle mücadele etmek durumunda kalıyor.

Bahse konu durumun bir örneği önceki günü Cevat Şakir Caddesi üzerinde yaşandı. Cadde üzerindeki kaldırıma park edilen otomobil, akülü aracı ile bölgeden geçmek isteyen Ali Peltek adlı engelli vatandaşın geçişini engelledi. Vatandaşın şikayeti üzerine kısa sürede olay yerine gelen Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği ekibi, söz konusu aksaklığı gidermek için çekici çağırdı. Sürücü, çekici gelmeden olay yerine intikal etse de ceza yemekten kurtulamadı.

Aynı zamanda Turgutreis Gençlik Spor Kulübü Derneği (ENGENÇDER) Kurucu Üyesi ve Engelli Temsilcisi Ali Peltek, yaşanan olay sonrası yaptığı açıklamada “Sosyal hayata dahil olmak adına, karşılaştığımız en büyük sorunlardan biri bu durum. Bodrum'un şehir planı yapılırken, olası aksaklığın giderilmesi için ne yazık ki öngörüde bulunulmamış zamanında. Bunun yanında, konuya gerekli hassasiyeti göstermeyen araç sahipleri tarafından, kamusal alanda erişilebilirlik hususunda hakkımız gasp edilmektedir. Gerekli birimler şikayete konu olan durumlarda olabildiğince hassas olmakla birlikte, Bodrum'un genelini ele aldığımızda yeterli olamamaktadır. Bir engelli birey olarak, bu gibi durumlarda çok vakit kaybediyorum. Şunu biliyorum, ceza çözüm değil. Konunun muhatapları tarafından söz konusu durum, masaya yatırılıp radikal önlemler ivedilikle ele alınmalıdır” diye konuştu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30