17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
TURİZMCİLERDEN TOSUN'UN SUNUMUNA BÜYÜK İLGİ
Tarih: 02/03/2019
Kaynak: Kent Haber
TURİZMCİLERDEN TOSUN'UN SUNUMUNA BÜYÜK İLGİ
İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun, Bodrumlu turizmcilerle bir araya geldi.

Ramada Otel Konferans salonunda düzenlenen buluşmaya Bodrumlu turizmciler yoğun ilgi gösterdi. “Turizm Buluşması” başlığı altında gerçekleşen organizasyona aralarında BODER Başkanı Halil Özyurt, TÜRSAB Bodrum Başkanı Yüksel Arslan'ın da bulunduğu, Yarımada genelindeki otel, bar ve restoranların işletme sahipleri ve yöneticileri, çalışanları ile İYİ Parti Bodrum Belediye Meclis Üyesi adayları katıldı.

Mehmet Tosun, yerel seçimlerin hemen ardından turizm sezonun başladığını belirttiği konuşmasında şunları söyledi;

“171 bin nüfusumuzdan neredeyse 5-6 kat fazla, milyonların üzerinde misafir ağırlamaya çalışıyoruz ama sorunlarımız, sıkıntılarımız var, sorunlarımızı biriktirerek geleceğe yürümeye çalışıyoruz. Bakın şimdi 31 Mart’ta yerel seçimlerimiz var ve 1 Nisan’dan itibaren de otellerimize misafir almaya başlayacağız, hiç gündemimizde mi? Değil. Biz seçimlerimize odaklanmış durumdayız, evet seçimler önemli ama turizm kenti olan Bodrum Yarımadamızda, ilçemizde maalesef ve maalesef 1 Nisan’da misafir ağırlayacağımızın bilinciyle bir çalışmamız yok. Bunun için biz sizlerle birlikteyiz ve sizlerle bugün turizm sektörünü ve sektörümüzün sorunlarını konuşmak üzere bir araya geldik” dedi.

Bodrum’da sorunların ötelendiğine dikkat çeken Mehmet Tosun, çevre ve deniz kirliliğine dikkat çektiği konuşmasında şunları söyledi;

“Saygıdeğer hemşehrilerim, Bodrumumuz bir marka, bir dünya markası, buna bir itirazımız yok ama sadece isimle marka olmamızın, ismimizi dünya genelinde söz ettirmenin bir faydası yok. Rakiplerimiz var, alternatiflerimiz çoğalmaya başladı. Bodrum Güvercinlik’ten itibaren ilçeye girdiğimiz andan itibaren artık sıradanlaşan, yapılaşan, betonlaşan, sorunlarıyla birlikte, hormonlu bir şekilde büyüyen, altyapısı olmayan, sel felaketleriyle, çöp yangınlarıyla sık sık isminden söz ettiren bir yer haline geldi. Ben esasen bir arkadaşınız olarak siyasetçiliğin ötesinde bu tür haberleri gördüğümde üzülüyorum, burada doğmuş büyümüş bir arkadaşınız olarak inanın utanıyorum. Biz bu şartlarda bu şehirde, bu kentte sürdürülebilir bir yaşamı planlayamayacağımız gibi, turizmi de yapamayız. Sorunlarımızla yüzleşmemiz lazım. Bugün şu salonda toplantı yaptığımız sırada Turgutreis Ali Hoca Burnu’ndan 10 bin metreküp atık suyumuz maalesef açıkta denize bırakılıyor. Bodrum’un birçok noktasında arıtma tesisi problemlerimiz var. Biz farkında değiliz Turgutreis’teki olayı denizin altında olduğu için farkında değiliz. Karadan denize kirlilik yükü her geçen gün artıyor ve bunun farkında değiliz.”

Bodrum’da inşaata dayalı bir gelecek düşünmediğini ve sürdürülebilir bir yaşam ve turizm için bölgede nitelikli yapılaşmanın öne çıkacağını belirten Mehmet Tosun, sözlerine şöyle devam etti;

“Burada inşaata dayalı bir geleceği düşünemiyorum. Burada bizim geleceğimiz turizm, kültür ve sanatta, Bodrum’un bir kültür kenti olmasında. Bunun için arkadaşlarımızla, meslek odaları temsilcilerimizle, bakanlığımızla, siz değerli dostlarımızla birlikte kentimizin sorunlarını çözerek geleceğe taşıyacağız, planlayacağız, daha çok kazanacağız. Buradaki insanımız da, sizler de çok daha mutlu olacaksınız. Bakın önümüzde bir yerel seçim var. Yaklaşık 30 gün sonra seçime gidiyoruz ve herkesin bir oyu var, oyunuz kıymetli. Seçtiğiniz belediye başkanını beş yıl değiştirme şansınız yok, lütfen bunun farkında olun. 31 Mart’ta sandığa giderken, şahsıma ve arkadaşlarıma da inanmıyorsanız bize de oy vermeyin. Çünkü her kaybettiğimiz beş yıl sorunları da eklediğimiz zaman, kayıpları da eklediğimiz zaman bizim kayıp hanemize 10 yıl olarak yazıyor. Ben sık sık dile getiriyorum; Kimseyi suçlamak için söylemiyorum. Bir durum tespiti yapmak için ifade ediyorum. Biz belediye hizmetleri konusunda 20 yıl geriden geliyoruz. Biliyorum aramızda beş yıldızlı otellerin sahipleri var, küçük işletme sahipleri var, birçok otelcimiz neredeyse bir belediye gibi her türlü alt yapı hizmetini kendi çözmeye çalışıyor. Denizden arıtma yapıp suyunu karşılayan, arıttığı suyu tekrar belediyemizde olmayan bir şekilde geri dönüşüm hatlarıyla peyzaj alanlarını sulayan, yeri geldiğinde çöpünü toplayıp peyzaj atıklarını katı atık tesisine götüren turizmcilerimiz var. Bu şartlarda turizm yapıyorsunuz, bunun farkındayım. İnşallah önümüzdeki süreçte kesinlikle bunlara bir dur diyeceğiz, belediye kesinlikle yanınızda olacak” dedi.

Yaklaşık 2 saat süren sunumunda Bodrum Yarımadası'nda yaşayan vatandaşlar ile turizm sektörünü doğrudan ve dolaylı şekilde etkileyen tüm sorunlar hakkındaki düşünce ve projelerini salonu dolduran turizmcilerle paylaşan Tosun, meclis listesinde bulunan deneyimli turizmcilerle beraber sektörün sorunlarını çözeceklerini belirterek sektöre büyük önem verdiklerini vurguladı.

Açıklamaları sık sık alkışlarla kesilen Tosun sunumunun ardından turizmcilerden gelen soruları da yanıtladı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30