17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BAKANLIĞIN İSTİNAF BAŞVURUSU REDDEDİLDİ
Tarih: 28/02/2019
Kaynak: Kent Haber
BAKANLIĞIN İSTİNAF BAŞVURUSU REDDEDİLDİ
İzmir Bölge İdare Mahkemesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın “Bodrum Kalesi Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon, Teşhir, Tanzim ve Mühendislik Projesi” ile ilgili İstinaf Mahkemesine yaptığı başvuruyu, Danıştay’a temyiz yolu da kapalı olmak üzere reddetti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2017 yılının Ekim ayından başlanan “Bodrum Kalesi Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon, Teşhir, Tanzim ve Mühendislik Projesi” ile ilgili Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odalar Birliği (TMMOB) dava açmıştı. 1. Derece Arkeolojik Sit alanı içerisinde kalan Bodrum Kalesi’nde hiçbir yapılaşmaya izin verilmemesi, alanda bilimsel kazı dışında herhangi bir kazı yapılmaması, sürdürülen projede kale içerisinde planlanan 10 bin 700 metrekarelik yeni inşaat ve çevre düzenleme çalışmasının geri dönülemeyecek hasarlara sebebiyet verebileceği gerekçeleriyle açılan davada Muğla 2. İdare Mahkemesi projeyi iptal etmişti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, karar ile ilgili bir üst mahkemeye giderek istinaf başvurusu yaptı. Başvuruyla ilgili İzmir Bölge İdare Mahkemesi 4. İdare Dava Dairesi karar verdi. Mahkeme Danıştay’a temyiz yolu kapalı olmak üzere istinaf başvurusunu oybirliği reddetti.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Barış ÖZALTIN
01/03/2019
Kim bilecek?
Belki de geri dönulemez hasara yol açan kazı ve araştırmalar yapıldı Bodrum kalesinde. Kim bilip kim görecek? Ki bu eserleri korumakla görevli olan bakanlık daha içerisine yada çevresine inşaat için başvuruda bulunuyor. Ne yapacaksınız? Kalenin meydanına kulliye mi dikeceksiniz?

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30