17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
MUSTAFA SARUHAN’DAN AÇIKLAMA...
Tarih: 27/02/2019
Kaynak: Kent Haber
MUSTAFA SARUHAN’DAN AÇIKLAMA...
Muğla İl Seçim Kurulu tarafından adaylığı düşürülen CHP’li Mustafa Saruhan, YSK'ya yapılan itirazın sonucu gelmeden önce seçim ofisinde bir basın açıklaması yaptı.

Bugün öğle saatlerinde Konacık Mahallesi’ndeki Mustafa Saruhan’ın seçim ofisinde gerçekleştirilen toplantıya, CHP İlçe Başkanı Halil Karahan, CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Mustafa Saruhan, Avukat Ali Can Gürkan İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, Belediye Meclis Üyesi adayları ve çok sayıda partili katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İlçe Başkanı Halil Karahan, kararla ilgili YSK’ya itiraz yaptıklarını belirterek şöyle dedi:

“YSK’nın tam hukuksuzluk olarak nitelendirdiğimiz bu süreci düzelteceğine inancımız tamdır. Sayın Mustafa Saruhan şu anda CHP’nin adayıdır ve devam edeceğine olan inancımız tamdır. Verilmiş olan karara bakıldığı zaman şu an dava dosyası devam etseydi İmar Barışı uygulamaları ile bu davalar düşecekti. Yani fiili durumda Mustafa Saruhan beraat etmiş sayılacaktı. 3 ayrı davada, 3 ayrı dosyada cezalar birleştirilerek bir yılın üzerine atılmaya çalışılmıştır. Bunu da sizlerin vicdanına bırakıyorum. Bahse konu 53’üncü maddenin bazı hükümleri Anayasa Mahkemesi tarafından seçme yönünde iptal edilmiştir. Ayrıca Mustafa Saruhan dava devam ederken Büyükşehir Belediye Meclisindeki görevine devam etmiştir, başkan vekili olarak kalmıştır, imza atmıştır, sorumluluk almıştır. Belediye Meclis üyeliği seçilmiş bir makamdır. Yani seçilme ile ilgili bir sorun görülmemiştir. Bugün itibariyle Saruhan Bodrum Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesidir. Bununla ilgili ne bir uyarı vardır, ne bir düzeltme vardır, ne bir ihbar vardır, ne bir tebligat vardır. Hiçbir şey yok ama adaylığın düşürülmesi ile karşı karşıya kalınmıştır" dedi.

Adaylığı düşürülen Mustafa Saruhan ise, hukuka ve kurullara inancı olduğunu belirttiği konuşmasında şunları söyledi;

"Siyasi süreçlerde bunlar yaşanan şeyler gerçekten. Tabii halkımızın, kamuoyunun vicdanına bırakıyorum, kararına bırakıyorum bazı şeyleri. Meclis üyeliğimiz devam ediyor. Almış olduğumuz geçen dönemle ilgili cezalar muhtemel olabiliyor bütün kamu görevlileri için belediye başkanları için olabilen şeyler bunlar ve o zamanki yapılan suçlamalar ve yargılamaların günümüz koşullarında birçoğu ortadan kalkmış, infaz süresi devam etmiyor, bitmiştir. Kamu görevi yapma ile ilgili herhangi bir endişe yoktur, bu genel durumlar. Böyle bir süreç yaşamış ama şu bir gerçektir, Bodrum halkı bu kim bu gelişmelerin farkında. Bodrum halkı neye ne şekilde karar verebileceğini bilir. Elbette işe başka yönlerden bakanlarda olabilir ama şu bir gerçek İlçe Seçim Kurulu bizimle ilgili dosyalarımız incelemiş bakmıştır ve bir karar vermiştir. Bu süreçte olumlu yönde giderken böyle bir kararla biz karşı karşıya kaldık. Tabii ki bu bizi etkiledi, bizim için sürpriz oldu ama bunlar siyasi arenada olabilen şeyler. Şikayet eden de bellidir, itiraz eden de bellidir. Biz işin bu tarafında değil, biz işin şu tarafındayız arkadaşlar, Bodrum halkı ve kamuoyu şuna emin olsun ki arkamda gördüğünüz takım dimdik ayakta. Bu takımın başında şahsımda var ve var olacaktır. Bundan sonraki süreci hep beraber izleyeceğiz, sabırla gelişmeleri takip edeceğiz. Ümit ediyorum ki bu kararı veren de, bizim yaptığımız itirazı değerlendirecek olan da bir insandır, kamu görevlisidir ve kamu menfaatine ve kamu vicdanını dikkate alarak bir karar alacağından benim şüphem yoktur” dedi.

Saruhan, “Benim sizden ricam halkıma söyleyecek olduğum söyleyeceğim şey şudur; Mustafa Saruhan bir yola çıkmıştır, sonuna kadar Bodrum halkının emrindedir ve çıkış noktası da biz birlikte, beraber bu kenti yönetmeye talibiz, ne olursa olsun Mustafa Saruhan bu yönetimin içinde, bu yönetimin neresinde olursa olsun her zaman sorumluluğunda, halkında karşısında muhattapı olacaktır" diye konuştu.

İlçe Başkanı Halil Karahan, İl Seçim Kurulunun aldığı kararın YSK tarafından da onaylanması durumunda ne yapacakları sorusuna ise şu şekilde cevap verdi:

"Partimiz seçimlere katılacak arkadaşlar. Sayın Mustafa Saruhan'ın da kampanyada yer alacağı yeni bir adayla devam edeceğiz. Kazanan Cumhuriyet Halk Partisi olacak. Kazanan Bodrum olacak. Sayın Mustafa Saruhan 31 Marta kadar partimizde bir nefer gibi, beraber bu süreci birlikte götüreceğiz" dedi.

Toplantı sonunda partililer “Hak, hukuk, adalet” sloganları attılar.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
bodrumlu
28/02/2019
yeni aday
Ahmet aras aday yapılmaktan başka çaremiz yoktur chp kazanmasını istiyorsak bunu yapmalı chp
kusurabakmayın
28/02/2019
oy
Eޞi BELEDiYEDEN NEMALANAN ޞAHIS ORDA OY MOY YOK.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30