17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
DENİZDE VAMPİR PİRE ALARMI
Tarih: 27/02/2019
Kaynak: Günaydın Milas
DENİZDE VAMPİR PİRE ALARMI
Güneş battıktan sonra koloniler halinde hareket ederek denizde ağa takılan balıkları dakikalar içinde yiyen bir tür canlı, körfezde avlanan balıkçıların korkulu rüyası oldu. Balıkçılar, “vampir pire” olarak adlandırdıkları etçil türün, bilim insanları tarafından incelenmesini istiyor.

Milas’a bağlı Boğaziçi Mahallesi’ndeki balıkçılar, avlandıkları Mandalya Körfezi’nde gece saatlerinde ortaya çıkarak ağlara takılan savunmasız balıkları yiyen bir canlı türü nedeniyle maddi kayıp yaşamanın yanı sıra büyük bir endişe duyuyor. 25 yıldır körfezde avlanan balıkçılardan Zafer Kınış (38), güneş battıktan sonra ortaya çıkan bu türün, balıkçılar arasında “vampir pire” olarak isimlendirildiğini belirtti.

Ağlara takılan balıkların ve diğer kabuklu deniz ürünlerinin kısa sürede bu tür tarafından yenildiğini söyleyen balıkçı Zafer Kınış, ağlardaki deniz ürünlerinin yüzde 80’ni, bir deri ve bir kemik olarak denizden çıkardıklarını ifade ederek şunları aktardı: “Vampir pireler, akşam güneş battıktan sonra ortaya çıkıyor ve dakikalar içerisinde ağa takılan savunmasız haldeki balıkları, canlı canlı yiyor. Balıkların kulağından ve karnından girip 5-10 dakika içerisinde balığı bir deri ve bir kemik haline getiriyor. Bizim korkumuz vampir pireler nedeniyle artık ağlarla balık tutamamamız.”
Kınış, suda çok hızlı hareket eden bu ilginç türün, ağlardaki deniz ürünlerine özellikle ayın olmadığı karanlık gecelerde daha da yoğun zarar verdiğini söyledi.

VAMPİR PİRELER BALIKÇILARIN EZBERİNİ BOZDU

Milas’a bağlı Boğaziçi’nde birçok kişinin geçimini balıkçılıktan kazandığını söyleyen balıkçı Selçuk Yörük (35), ağla avlanan balıkçılara ciddi maddi kayıplar yaşatan bu ilginç türün, balıkçıların geleneksel balık avı rutinlerini de kökten değiştirdiğini kaydetti.

Güneş batmadan ağları denize attıktan sonra zamanla yarışın başladığını ifade eden Yörük, “Denizde, büyük koloniler halinde çok hızlı hareket eden bu vampir pireler, karada da uzun süre yaşıyor. Teknenin üzerinde bir gün öncesinden kalmış olan bu canlılar, ertesi gün de yaşamaya devam ediyor. Bu vampir pireler bizim balıkçılık alışkanlıklarımızı da tamamen değiştirdi. Eskiden akşam güneş batmadan ağları atardık, balığın en çok ağa takıldığı zaman dilimi olan gece saatlerinde ağlar denizde kalırdı. Sabah güneş doğduktan sonra ağları kaldırırdık. Ama şimdi ağları denize bıraktıktan 1-2 saat sonra kaldırmaya başlıyoruz. Körfezde bir araştırma yapılsın, sorunun önüne geçilsin.” diyerek bilim insanlarını Mandalya Körfezi’ne etti.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Barış ÖZALTIN
28/02/2019
Araştırılsın derken?
Balık çiftliklerinin denize bıraktığı atıklar bu canlıları buraya çekmiş olamaz mı? isopod olarak geçen bu canlıları az araştırın, nasıl yakalandıklarını görun. Sorunun en buyuk kaynağını eminim bulacaksınız.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30