17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
DOÇ. DR. CEYHUN ÖZÇELİK‘TEN ALTYAPI AÇIKLAMASI
Tarih: 19/02/2019
Kaynak: Kent Haber
DOÇ. DR. CEYHUN ÖZÇELİK‘TEN ALTYAPI AÇIKLAMASI
Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, Bodrum’da yaşanan sel taşkınları ve isale hatlarındaki patlamalar hakkında açıklamalar yaptı. Sel taşkınları ile ilgili “Yağmur suyu drenaj hatlarının bir an önce yapılması, üst havzalardan gelen debilerin hesaplanarak ana drenaj hatlarının açılması ve entegre bir çözüm önerisinin geliştirilmesi gerekir” diyen Özçelik isale hatlarındaki patlaklar konusunda da “Ani olarak sistemi açtığınızda, ani olarak sistemi kapadığınızda bizim ”su darbesi” dediğimiz olay gerçekleşir. Bu durum ekstra bin kat basınç oluşturabilir. Oluşan su darbesinden dolayı sistem patlar” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doçent Dr. Ceyhun Özçelik, “Sizin de bildiğiniz gibi, Bodrum son zamanlarda önemli miktarda taşkın etkisine maruz kalıyor. Muğla’nın kanalizasyon sistemi, yağmur suyu drenaj sistemi ve içme suyu sisteminin en büyük sorun olduğunu düşünüyorum. Tabi bunlar halledildikten sonra üst yapı sisteminin ele alınması gerekiyor” diye konuştu.

Sel taşkınlarının çözümü ile ilgili de konuşan Özçelik, “Her şeyden önce entegre bir projeye ihtiyacımız var. Bodrum’un tamamı ele alınıp, drenaj havzaları ve bu drenaj havzalarına gelen taşkın debileri hesaplanarak şehrin dışında DSİ’ye taşkın yatakları, şehrin içindeyse su-kanalizasyon birimlerine, suyun şehrin dışına ya da denize deşarjının sağlanması lazım. Aslında antik çağda olduğu gibi ele almak gerek konuyu. Atardamarlarının çalıştığı, yaşayan, nefes alan bir şehir oluşturmak gerekiyor. Üstyapı – yol anlamında ve altyapı – kanalizasyon anlamında bu rota izlenmeli. Fayda – masraf oranını minimize edecek alternatif projeler var. Bodrum’un taşkın noktaları belli. 3- 4 yıllık periyotlarla taşkın meydana gelmekte. Bunları % 100 gideremeseniz bile, kamulaştırma maliyeti çok düşük olacak şekilde gidermeniz mümkün” şeklinde konuştu.

İsale hattında yaşanan patlamalar hakkında da konuşan Doçent Dr. Ceyhun Özçelik, şunları dile getirdi:

“Bildiğim kadarıyla 60 milyon TL tutarında yeni yapılan bir sistem söz konusu. Barajdan gelip Güvercinlik, Gümüşlük arkadan Göltürkbükü’nü dolanan bir çember ve şehir haznesi var. İletim hattında yaşanıyor sorun. Sizin de bildiğiniz gibi Sayın vekiller bu konuda önerge sundular meclise. İçme suyu hattındaki basınç miktarı sabittir normalde. Bu ne demek? Barajdaki şu seviyesi artı, o iletim hattının sonundaki hazneye açılan yerin arasındaki kot farkı bizim basıncımızdır. Bu basınç değişmez. Sistemi açtığınız anda bu basınç artmaz, daha da azalır. Ani olarak sistemi açtığınızda, ani olarak sistemi kapadığınızda bizim ” su darbesi ” dediğimiz olay gerçekleşir. Bu durum ekstra bin kat basınç oluşturabilir. Sonucunda hangi altyapı malzemesi söz konusu olması önemli değildir, oluşan su darbesinden dolayı sistem patlar.”

Bodrum’un dünyada cazibe merkezi haline gelebilmesi için dijital çağın yakalanması gerektiğine işaret eden Özçelik, “Buranın öyle Allah’ın bahşettiği güzellikleri var ki; dünyanın cazibe merkezi haline gelmesini sağlamak için dijital çağı yakalamalıyız. Çok büyük bir yüzey alanına da sahip değil Bodrum. Yavaş yavaş bu altyapıyı inşa edip, kanalizasyon sistemi, yağmur suyu sistemi (belki bitişik sistem de olabilir) içme suyu sistemini entegre bir şekilde tamamlamalıyız. Geleceğin şehirciliğine bir adım kalıyor sonra. Altyapısı ve üst yapısı bitmiş, arz odaklı değil talep odaklı bir şehir çıkacak ortaya. Görev yaptığım Tokyo ve Amerika’da, dijital çağın gerekliliği ve vazgeçilmezliğini gözlemleme, araştırma fırsatım olduğundan, bu konuyu özellikle vurguluyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
handan gundogan
20/02/2019
yav he he
bir ara televole vardi, colibally'nin efso olmus kelamini aklima dusurdu bu aciklama."agzi olan konusuyori"

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30