17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
KARGICIK'TA YAŞANANLARA ORTAK SES VERDİLER
Tarih: 17/02/2019
Kaynak: Kent Haber
KARGICIK'TA YAŞANANLARA ORTAK SES VERDİLER
Bodrum’da geçtiğimiz hafta 250 dönümlük 1. Derece Doğal Sit ve orman alanında yapılan ağaç kesimine Bodrumlulardan eylemli sert tepki geldi.

Yalı mahallesi Kargıcak koyundaki 1. Derece Doğal sit ve ormanlık 250 dönümlük arazide geçtiğimiz hafta onlarca zeytin ve ardıç ağacı kesilmesi bugün Bodrumluların sert tepki eylemi ile karşılandı. Bodrum Kent Konseyi tarafından düzenlenen Ormanıma Dokunma Eylemine aralarında CHP Bodrum Belediye Başkan adayı Mustafa Saruhan ve İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan adayı Mehmet Tosun'un da aralarında olduğu çok sayıda bölge halkı, çevreciler, sanatçılar ve vatandaşlar katıldı.

Ellerinde birinci derece doğal sit alanlarının ve katliamın yapıldığı bölgenin haritalarının yer aldığı posterler ve “Yaşanabilir Bir bodrum istiyoruz” yazılı pankart ile gelen eylemcilere, Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sanatçıları ile Gümüşlük Çevre Sanat Derneği üyeleri de destek verdi.

Kent konseyi adına bir açıklama yapan Çiğdem Erko “Milas’tan getirilen işçilerle bir gece yarısı 1. Derece Doğal Sit ve ormanlık alanda zeytin ve ardıç ağaçlarının talan edildiğini duyunca şok olduk. Gelip yaptığımız incelemede şaşkınlığımız bir kat daha arttı, orman müdürlüğü haberinin olmadığını söylerken, Kent konseyi olarak Kaymakamlığı ve Cumhuriyet Savcılığı’na katliamı yapanların bulunması için suç duyurusunda bulunduk” dedi.

CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Mustafa Saruhan ise Gökova’nın kalbindeki en değerli bir araziye hançer saplandığını belirterek “Doğanın bütünlüğünü sağlayan ve hepimizin bir parçası olan doğal sit ve ormanlık alanlarımızı atalarımızdan miras aldık. Bugüne kadar koruduk ve çocuklarımıza aynı şekilde miras bırakmak için her türlü mücadeleyi verdik. Vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun da eyleme katılanlara çevreye ve doğaya duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederek, “Geçmişten bu yana Bodrum’da birer ikişer doğal değerlerimizi kaybediyoruz. Bugün de en çok eleştirilen yönümüz; betona yenik düşmüş bir Bodrum tablosu. Bundan sonra el birliği ile Bodrum’a sahip çıkmamız lazım. Çevre ve doğa konusunda bir dik duruşumuzun olması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık bir saat süren eylem sonunda katılımcılar bölgeden ayrıldı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Kerim
17/02/2019
Helallik
Sn. Saruhan şimdi çevreci olmuş sanırım. Yalıkavak'ı beton cehennemine çeviren , berbat arıtma tesisiyle denizi kirleten , Belediye başkanıyken şu tepemizde dönüp duran rüzgar tirbünlerinin altına imza atan arkadaş.Önce gelip Yalıgavaklılardan bi helallik al bakalım sonra çevreci ol.Kendi memleketinden oy alamazsın Bodrum'dan nasıl alacaksın merak ediyorum.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30