17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
TÜM HASTALIKLAR BAĞIRSAKTA BAŞLAR!
Tarih: 10/02/2019
Kaynak: Kent Haber
TÜM HASTALIKLAR BAĞIRSAKTA BAŞLAR!
Diyetisyen Banu Belkıs Güner, “Tüm Hastalıklar Bağırsakta Başlar” konulu sunumunda, bağırsak sisteminin insan bedeni için önemi ve bağırsak diyetinden bahsetti.

Oasis Alışveriş Kültür ve Eğlence Merkezi, alanında uzman kişiler ile düzenlediği “Sağlıklı Beslenme ve Mutlu Yaşam Sohbetleri”ne şubat ayında da devam ediyor.

Oasis’in bu haftaki konuğu Diyetisyen Banu Belkıs Güner idi. Güner’in Oasis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdiği “Tüm Hastalıklar Bağırsakta Başlar” konulu sunumuna ilgi yoğun oldu.

Bağırsağın insan vücudu için önemi ve bağırsak diyeti hakkında Kent Haber’e konuşan Güner, “Bağırsaklarımız bizim bedenimizi etkileyen çok önemli bir organ. Bilim dünyası son yıllarda bağırsağın içindeki bu mikroorganizma ve bakterilerin hastalığımıza ve sağlığımıza etki ettiğini keşfettikten sonra bağırsak üzerine daha fazla düşünmeye başladık. Çünkü bağırsağımızda 100 Trilyondan fazla mikroorganizma yaşıyor. Bu mikroorganizmaların ürettiği bakteriler, antibiyotik benzeri maddeler olabilir, antidepresan benzeri maddeler olabilir, bunlar bize iyi yönde hizmet eder. Veya toksik maddeler de olabilir. Dolayısıyla bakteriniz neyse sizin sağlığını veya hastalığınız bundan etkileniyor. Hipokrat der ki, ‘Hastalık bağırsakta başlar ve bağırsakta biter.’ Bağırsaklar sağlıklıysa insan da sağlıklıdır. Dolayısıyla bağırsağın ne kadar önemli olduğu son yıllarda iyice anlaşıldı. Biz bugün burada bağırsaklarımıza nasıl bakacağız, nelerle besleyeceğiz, hangi besinler bizim için doğru, bunları konuşacağız” dedi.

“Bağırsak diyetinde hangi besinler daha doğru?” sorusuna ise Banu Belkıs Güner, şu yanıtı verdi:

"Bunun birkaç cümle ile ifade etmek zor. Bağırsak diyeti yaparken bizim sağlıklı olarak gördüğümüz bazı besinleri de çıkartmak gerekiyor. Mesela, süt, yoğurt, peynir, domates gibi sağlıklı olan ama bağırsakta fermentasyona uğrayan bazı besinleri çıkartmak gerekiyor. Ama hazır gıdalardan uzak durmak, alkolden uzak durmak bağırsak sağlığı için en önemlisi.”

Bağırsak diyetinin kilo verme üzerinde de etkileri olduğunu dile getiren Güner, “Eğer bağırsaktaki bakteri dengesi bozulduysa o bakterilerin ürettiği metobolikler bizim iştah sinyalizasyonumuzu bozuyor. Dolayısıyla daha fazla yemek yeme, daha fazla şeker yeme isteğimiz artıyor. Veya bağırsakta oluşan inflamasyon vücudun kilo almasını sağlıyor. Eğer vücutta sürekli bir inflamasyon varsa bedenimiz de buna önlem olarak kilo almaya başlıyor.” ifadelerini kullandı.

“Sağlıklı Beslenme ve Mutlu Yaşam Sohbetleri” 16 Şubat Cumartesi günü Doç. Dr. Melek Kandemir’in ‘Unutkanlık’ başlıklı sunumu, 23 Şubat Cumartesi günü de Uzman Psikolog Serra Alemdar’ın ‘Aile Terapisi’ başlıklı sunumu ile devam edecek.

16 ve 23 Şubat’ta gerçekleştirilecek sohbetlere katılım sağlayan 3 kişiye, Bodrum Amerikan Hastanesi’nde geçerli, check-up, diyetisyen ve psikolog paketlerinde indirim hediye edilecek.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30