17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
ACENTACILAR BİR ARAYA GELDİ
Tarih: 08/02/2019
Kaynak: Kent Haber
ACENTACILAR BİR ARAYA GELDİ
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bodrum Yöre Temsil Kurulu (BTK) üyeleri sohbet kahvaltısında bir araya geldi.

Sabah saatlerinde Bodrum Belediyesi Bitez Kafe’de gerçekleştirilen sohbet kahvaltısına yoğun bir katılım oldu.

Toplantıda konuşan TÜRSAB Bodrum Yöre Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, göreve geldikleri 2018 Temmuz ayından beri yaptıkları faaliyetler hakkında bilgiler vererek şunları dile getirdi:

“TÜRSAB’ta denetim mekanizması değişti. Denetim Birimi diye bir birim kuruldu. Bodrum’da bu birimde görevli 2 arkadaşımız var. Bu arkadaşlarımız acenta denetimi, yol denetimi yapıyor. 28 Temmuz’dan bu yana 98 tane yol denetiminde yer aldık. 165 tane acenta denetimi yaptık. Bunlardan 92 tanesinde kaçak acenta faaliyetini tespit ettik. Bunları yanı sıra Bodrum BTK olarak diğer sivil toplum kuruluşlarına ve devlet makamlarına 45’e yakın ziyarette bulunduk. 1618 sayılı yasada acentacılığında daha prestijli bir meslek haline gelebilmesi için çalışmalar yapılıyor. Bu yasa yeniden yazılıyor. Bu ziyaretlerimizde de fikirlerimizi sunduk.”

Yeniden düzenlenmesi için çalışmalar yapılan 1618 Sayılı seyahat acentaları ve acentalar birliği kanunun çeşitli avantajları olacağını da ifade eden Yüksel Aslan, “Kaçak acenta faaliyetleri veya diğer kaçak faaliyetler konusunda önleyici, cezai yaptırımı yüksek olacak. Denetimlerle bu kadar çok uğraşmayacağız çünkü cezası yüksek olacak. Dolayısıyla caydırıcılığı yüksek olacaktır. Sayın bakanımız yasanın yerel seçimlerden sonra meclise geleceğini ifade ediyor. Mayıs ve Haziran ayına kadar da geçerli olacağını düşünüyoruz” dedi.

TÜRSAB Bodrum Yöre Temsil Kurulu Üyesi Nedim Önal da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın hazırladığı Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetleme Sistemi(UETDS) hakkında bilgiler verdi. Önal, tarifesiz yolcu taşımacılığı yapan firmaların, kanunda belirtilen “taşınacak yolcuların bakanlığa bildirilmesi” sorumluluğunun sağlanması amacıyla hazırlanan UETDS’nin kaçak faaliyetin önüne geçilmesinde büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Toplantı, yaklaşık 2 saat sürdü.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30