17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
KADINLARDAN SIĞINMA EVİ TEPKİSİ!
Tarih: 07/02/2019
Kaynak: Kent Haber
KADINLARDAN SIĞINMA EVİ TEPKİSİ!
Bodrum Kadın Dayanışma Derneği (BKD) 2018 yılında tamamlanan Bodrum Kadın Sığınma Evi’nin uzman personel alımı yapılmadığı için faaliyet geçemediği dile getirerek konuyu belediye meclis gündemine taşıdı. Dernek üyeleri, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un üstlendiği sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

Bugün gerçekleştirilen belediye meclis toplantısına katılan BKD üyeleri, toplantı sonunda Belediye Başkan Vekili Taner Uslu’ya Bodrum Kadın Sığınma Evi’nin son durumunu sordu. Uslu ise Sığınma evinin yasa gereği yapılan bir yer olduğunu ve bakanlıkla birlikte çalıştırılacağını ifade etti. Personelinin ise belediye bünyesindeki personellerden olacağını söyledi.

Toplantı sonunda basın mensuplarına bir açıklama yapan BKD Başkanı Figan Erozan, Bodrum Belediyesinin sığınma evini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına devretmek istediğini iddia ederek şunları söyledi:

“2016 yılında Bodrum Kadın Dayanışma Derneği’nin başlattığı “Belediye göreve, sığınak nere” diye bir mücadele oldu. O mücadele sonunda sığınak kurulma yetkisi Belediye Başkanı Kocadon’a verildi. Biz de o tarihten beri belediye ile sürekli görüşme halindeyiz. Sığınağın 2018’in ortalarında bittiğini biliyoruz. Çünkü kendi gözlerimizle gördük. 2018’in ortalarından beri de valilik düzeyinde 6284 sayılı yasanın uygulanması kapsamında belediyenin yükümlülüklerini yerine getirme toplantıları yapılıyor. İl Koordinasyon Toplantıları. Bu toplantılardaki bilgilerden de haberimiz var. orada şunu biliyoruz; Bodrum Belediyesi uzun bir süre bu sığınağı bakanlığa devretmek istedi. Bakanlık asla bu hükümlülüğü üstlenmeyeceği, belediyenin yükümlülüğünü yerine getirmesi yönünde valilikte toplantılar yaptı.”

Sığınağın bittiğini ve personel alımının beklediğini dile getiren Erozan, Bodrum Belediyesi ve Mehmet Kocadon’un taahhüt ettiği sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini ifade ederek şöyle dedi:

“Şu an sığınak bitmiş ve açılmaya hazır durumda. Tek eksik personel alımı. Personel herhangi bir personel olamaz. Çünkü buraya gelecek kadınlar, ölümden kaçan kadınlar. Dolayısıyla siz herhangi bir personele burayı tahsis edemezsiniz. Ayrıca bakanlık personel tahsis etmekle yükümlü değildir. Sığınaklar yönetmeliği açıktır. Belediye şu an bitmiş olan sığınakla ilgili aylardır uzman personel alımı için herhangi bir çaba göstermemiştir. Valilik toplantısında bu sığınağı açmama gerekçesi olarak parasal yetersizlikler olarak beyan ediyor. Kimse kusura bakmasın. Kadınlar öldürülürken Bodrum Belediyesi kadınlara ait bütçeyi doğru zamanda doğru yerde kullanmadığı için uzman alamıyorum gerekçesine sığınamaz. Koskoca meclis toplantısı imar meseleleri ile geçti. Bu ülkede kadınlar öldürülüyor. Sığınaklar tam da bu yükümlülük içindir. Dolayısıyla Bodrum Belediyesi topu valiliğe, Aile Bakanlığına değil çözerek halledebilir. Bundan sonra seçilecek kişinin de görevi budur. Mehmet Kocadon taahhüt ettiği, üstüne aldığı yükümlülüğü seçim gününe kadar bu yükümlülüğü yerine getirip uzman personel alımına başlasın. Bodrum Kadın Dayanışma olarak uzman personel konusunda kendilerine destek verebiliriz. Bu kadrolarla gerekirse belediyeyi de ilişkilendirebileceğimizi de söyleyeyim.”
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30