17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
PERSONEL MAAŞLARI MECLİS GÜNDEMİNDE
Tarih: 07/02/2019
Kaynak: Kent Haber
PERSONEL MAAŞLARI MECLİS GÜNDEMİNDE
Bodrum Belediyesinin 2019 yılı Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısını yaptı. Toplantıda bağımsız meclis üyeleri, Bodrum’un mimari yapısı, belediye personelinin yatmayan maaşları ve Turgutreis sahil yolunu gündeme getirdi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un katılmadığı toplantıya Belediye Başkan Vekili Taner Uslu başkanlık yaptı. Toplantı Konacık Mahallesi'nde bulunan Bodrum Belediyesi Herodot Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi.

Toplantının ilk gündem maddesi Torba Mahallesinde, 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Torba Revizyon ve İlave Uygulama İmar Planı Revizyonu teklifi oyçokluğu ile kabul edildi. Burada söz alan Bağımsız Meclis Üyesi Şakir Açıkgöz, Torba sahilinde Torba Kafe yanındaki kamusal alan dışında başka alan kalmadığını dile getirerek bu alanın imara açılmaması gerektiğini ifade etti.

Eskiçeşme Mahallesi, Bardakçı Mevkii, Koruma Amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu teklifinin görüşüldüğü 2’nci gündem maddesi de oy çokluğu ile kabul edildi. Burada yine söz alan Bağımsız Meclis Üyesi Şakir Açıkgöz, “Bu planın odak noktası Bardakçı Koyu’na bakan alandaki yapılaşma. Bu yerle ilgili bir planlama yapıldı, ruhsat verildi. İnşaatlar bitti. Tanesi 3-5 milyon Avroluk evler var. İdare Mahkemesine açılan dava sonucunda 2017 yılında plan iptal olmuş. Şu an oradaki yapıların tamamı kaçak. O dönem oraya günübirlik ev ruhsatı verildi. Evler bu şekilde yapıldı. Şu anda bu planda hala günübirlik olarak geçiyor. Şimdi orada inşaatlar var. Yoğunluk yüzde 40. Bunları soracağım. Ne olacak. Belediye bunu nasıl çözecek?” dedi.

Taner Uslu ise Açıkgöz’ün sorduğu soruya “Planın iptal edilmiş olması zamanında alınmış ruhsatları hükümsüz hale getirmez. Şu anda plan yokken oralara yeni ruhsatlar kesemezsiniz” diye konuştu.

Yeniden söz alan Şakir Açıkgöz, “Göktepe’deki ve Değirmenler Tepesi’ndeki bu yapılar Bodrum’un silüetini bozuyor. Buna izin vermeyelim. Vatandaşı da mağdur etmeyelim. Kimseye bir husumetimiz yok. Bodrum’un silüeti bozuluyor, yazıktır” ifadelerini kullandı.

Kumköy Mahallesi, Kanlıgöl ve Düşelge Mevkii, 132 ada, 2-3-49-65-66-92 ve 97 parsellere ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği teklifinin görüşüldüğü 3’üncü gündem maddesi oyçokluğu ile kabul edildi.

Mumcular Mahallesi, 512 ada, 8 parsele ilişkin teklifin görüşüldüğü 4’üncü gündem maddesinde ise konunun meclisin yetki alanına girmediği ifade edilerek verilen dilekçenin iptali oybirliği ile kabul edildi.

Yalıkavak Mahallesi, Gökmen 1 Sokak isminin Hacı Süleyman Ağa Sokak olarak değiştirilmesi teklifinin oylanması ise ileriki meclis toplantılarına ertelendi.

6’ıncı gündem maddesinde ise Çarşı Mahallesi, 1161 ada, 16 – 18 parseller arasında kalan ve daha önce isim verilmeyen imar yoluna 1004 Sokak ismi verildi.

Belediye norm kadro cetvelinde Genel İdari Hizmetler sınıfında boş bulunan 7555 unvan kodlu 11. derece Memur kadrosunun, 9880 unvan kodlu 3. derece Eğitmen kadrosu ile değiştirilmesi teklifinin görüşüldüğü madde ise oybirliği ile kabul edildi.

Toplantı sonunda söz alan Bağımsız Meclis Üyesi Süleyman Mazı ise Bodrum’un mimari yapısı, belediye personelinin yatmayan maaşları ve Turgutreis sahil yolunu gündeme getirerek şöyle konuştu;

“Bodrum’un kendine has mimari dokusu var. Bununla ilgili daha önce de bir estetik komisyonu kurularak bu dokunun korunması ile ilgili konuşmuştuk. Bir yol alınamadı. Bize gelen şeyler var. Mesela Bitez'de sokak boyamaları yapılıyor. Bodrum dokusuyla ilgili şeyler olmadığını görüyoruz. Sorum şu; bu tür işlemler kimin yetkisi ile yapılıyor. Biz kendimize özgü değerleri koruma çabası içerisindeyken çok karmaşık şeylerle karşılaşıyoruz.”

Belediye personelinin maaşlarının yatmadığını da ifade eden Mazı, “Maaş ödemelerinin Aralık ayının 2’inci döneminden bu yana yapılmadığı söyleniyor. Arkadaşlarımızın zor şartlarda masraflarını ödeyemeyip başka arayışlar içine girdiği söyleniyor. Bu konuda bir açıklama yaparsanız hem kamuoyu bilgilenmiş olur. Daha önce de bir sorumuz olmuştu. Yatağan ilçesinde Bodrum Belediyesi bir asfaltlama yapmıştı. Bunun maliyeti konusunda bize bilgi verilecekti. Henüz verilmedi” dedi.

Mazı Turgutreis sahil yolunun da hatalı yapıldığını ifade ederek, “Sahil düzenlemesi çok yeni yapılmış olmasına rağmen, çok kötü bir imalatın yapılmış olması, her yağmurda göle dönmesi, asfaltının parçalanmış olması çok baştan savma bir işçiliğin yapıldığını gösteriyor. Bununla ilgili bir sonraki toplantıda daha çok bilgi almak istiyorum. Bu düzenleme ne kadar maliyete yapıldı? Bunu hangi yöntemle düzeltmeyi düşünüyorsunuz? Çok teknik bir insan değilim ama yola baktığın zaman keşke hiç yapılmasaydı. Burada ciddi bir zarar uğratılma var. Orayı yapan müteahhite ne ödeme yapılmıştır. Oradaki eksikliklerin düzeltilmesi konusunda belediye bir yaptırım yapma niyetinde midir?” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkan Vekili Taner Uslu ise Turgutreis sahil yolunun kesin kabulünün yapılmadığını ve yüklenici firmaya tekrar sorumluluk olarak verileceğini ifade ederek “Yatağan asfaltlama maliyetini ezbere bilme durumum yok. Personel ödemelerinde bir aksamanın olduğu doğru ama ödemeler devam ediyor. Bitez Mahalesi’ndeki boyamalarla ilgili de bir bilgim yok. Bir bakmam gerekir” şeklinde cevap verdi.

Toplantıda bir kez daha söz alan Bağımsız Meclis Üyesi Şakir Açıkgöz, “Herodot Kültür Merkezi Pazar yeriydi. Şu anda burası kaçak. 4 yıllık mahkemenin sonunda buranın amacına aykırı olarak kültür merkezi yapıldığı bildirildi. Buna çözüm getirmemiz lazım. Burası 7/24 Bodrum halkına her anlamda hizmet verebilecek bir yer iken, şu anda sadece ayda bir toplantı yapıyoruz. Biz burası yapılırken mahkeme kararını bekleyelim dedik. Bodrum’a bir kültür merkezi lazım. Bunu bir eseri yıkarak yapmayalım, yeni bir yere yapalım” dedi.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Tahir er
08/02/2019
güldürmeyin insanı
Bu ne pişkinliktir Tanerr Usluu maaaşlarımız aylardır alamıyoruz yazık değilmi işçiye senin gibii 10 bin tl maaş almıyor yan ekstra gelirlerimiz yokk yalan söyleme bari dekii yatağanın asvaltını yaptık ama Gıda Aş yükledik parasını deersin anlarız bodrum spora paraa verin bağış yapın oraya buraya yandaşlara verin işçiye vermeyin allahtan korkun biraz yalan söleme Taner Uslu...yandaşların parsel parsel işletmeler düğün salonları yaptılar Mumculara sen biraz onlardan bahset Taner Uslu..
Necmi Kadar
07/02/2019
Ayıp
Emekçinin maaşını ödeyeme, hesapsız kitapsız çalış ve sonra yine adayım de bu ne pişkinliktir inanılmaz.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30