17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
TRAFİKTE ÖNCELİK YAYANIN...
Tarih: 06/02/2019
Kaynak: Kent Haber
TRAFİKTE ÖNCELİK YAYANIN...
İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla Bodrum’da bir etkinlik yapıldı.

Trafik kazalarında her yıl yaklaşık bin 700 yayanın hayatını kaybetmesi üzerine harekete geçildi. Karayolları Trafik Kanunu'nun 74. maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik bir adım atıldı.

Yapılan düzenleme ile ‘Yaya Öncelikli Trafik' anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken ‘yavaşlamak', buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa ‘ilk geçiş hakkını vermesi' zorunlu hale geldi.

Bu amaçla İçişleri Bakanlığı'nca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edildi. Bu kapsamda 81 ilde "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla etkinlik gerçekleştirilerek 2019 yılı Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edilişi de kampanya ve tanıtımlarla kamuoyuna duyuruluyor.

81 yılda eşzamanlı gerçekleştirilen etkinlik Kıbrıs Şehitleri Caddesi Oasis AVM önünde de yapıldı. Etkinliğe Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Cüneyt Yörükoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Ömer Faruk Karaşahin, İlçe Sahil Güvenlik Komutanı Binbaşı Süleyman Ercan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, polis, jandarma ve zabıta personeli ile öğrenciler katıldı.

Etkinlikte yayalara, öğrencilere ve sürücülere "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" broşürleri dağıtıldı. Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz da sürücüleri kampanya ve yeni düzenleme hakkında bilgilendirdi. Etkinlikte vatandaşlar yaya geçidini kullandığı sırada sürücüler durdurularak bilinç oluşturulması sağlandı.

Burada basın mensuplarına bir açıklama yapan Kaymakam Yılmaz, “Biz İçişleri Bakanlığımızın ilan ettiği bu yıl kapsamında çeşitli faaliyetler planladık. Şimdi de bu faaliyetlerden birini gerçekleştiriyoruz. Kolluk birimlerimiz, belediyemiz, kamu kurumları gerek eğitim çalışmaları, gerekse kazaların önlenmesi ile ilgili alınacak tedbirler konusunda çalışmalar yapıyor. İnşallah bir farkındalık oluşturarak trafik kazalarının, özellikle yaya geçitlerinde yaşanan trafik kazalarının azaltılması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Trafikte yayaların haklarının korunması adına sürücülerimiz maalesef fazla duyarlı değil. Yayalarımıza karşı sürücülerimizin daha saygılı olmalarını sağlayalım düşüncesiyle önemli çalışmalar yapacağız. Tüm sürücülerimizin yaya geçitlerine geldiği zaman, yaya geçitlerini kullanan vatandaşlarımızı kendi çocukları gibi, kendi eşleri gibi, kendi anne babaları gibi değerlendirmesi ve kurallara riayet ederek yol vermesi gerekiyor. İnşallah tüm sürücü arkadaşlarımızdan bu duyarlılığı bekliyoruz. Yaptığımız bu çalışmalar da umuyorum bu anlamda faydalı olur” ifadelerini kullandı.

Polis ve jandarma ekiplerinin de kendi sorumluluk alanlarındaki çok sayıda noktada faaliyet gerçekleştirdiği bildirildi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Mehmet Ö.
07/02/2019
Bir Bodrumumuz Var.
Güzel uygulama, keşke 3 gün sonra unutulmasa... Ayrıca mesela, Bodrum Sanayisi köşesinden dolmuş park alanı bölgesinde özellikle öğrenciler karşıdan karşıya geçiyor ama oradaki ışıklarda yaya geçidi ve yaya ışığı yok. Yine belki de yarımadanın en fazla yayanın karşıdan karşıya geçtiği ışık olan garaj altındaki ışıklarda yaya geçidi işaretlemesi bulunmuyor. Yayalar rastgele araçların aralarından, önünden arkasından geçiyor. Hem araç sürücüleri olarak hem yayalar olarak eğitime çok ihtiyacımız var.
aşkın
06/02/2019
Yaya geçitlerinin standartlara uygun yapılması
iyi güzelde yaya geçitleri standartlara uygun yapılsa birde yayalar yaya geçidinden geçmesini öğrense çok daha güzel olur

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30