17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
BİTEZ BENDİ PLASTİK ÇÖPLERLE DOLDU
Tarih: 05/02/2019
Kaynak: Kent Haber
BİTEZ BENDİ PLASTİK ÇÖPLERLE DOLDU
Bodrum'da 80'li yılların sonunda bahçe kuyularına kaynak yaratması için yapılan su bendi plastik atıklarla doldu.

Son yılların en çok yağış alan Ocak ayını geride bırakan Bodrum'da, kötü hava koşulları ve vatandaşların duyarsızlığı çevre kirliliğine neden oluyor. Bitez Mahallesinde 80'li yılların sonunda yol yapımı için alınan topraklar sonrası açılan ve daha sonra yeni düzenlemelerle bölge halkının baraj olarak tanımladığı bent haline getirilen alan, dere yatağına gelişi güzel atılan çöp ve molozlar nedeniyle plastik atıklarla doldu.

Konacık Mahallesinden gelen Gaz Deresi ve Minder Sarnıcı mevkiinden gelen derenin kesiştiği noktada bulunan ve halk arasında Bitez Barajı olarak bilinen bölgede biriken atık malzemeler bu kadar da olmaz dedirtti. Konacık Sanayi Sitesinin yanından Bitez Barajına giden Gaz Deresi yatağına dökülen moloz ve çöpler, yağmurlarla baraja geliyor. Yoğun yağmurlarda taşan baraj, Bitez Adliye Caddesi'ni de sular altında bırakırken, buradan taşan atıklarda Bitez Koyundan denize kadar ulaşıyor.

Taşkınlara neden olan her yağmur sonrası bölgede aynı manzaranın oluştuğu öğrenildi. Baraj kenarına konulan "çöp ve moloz dökmek yasaktır" tabelası da dikkatlerden kaçmadı.

Öte yandan dere yatağında keçi, tavuk gibi bazı telef olmuş hayvanlarda görüldü. Bodrum'da son yıllarda hızla artan nüfusla birlikte bu tür görüntülerde sıklıkla görülmeye başlandı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
Mustafa Eskici
05/02/2019
Cadde ????
Adliye Caddesi değil 'ATATÜRK BULVARI'. Bitez'in kanayan yarası. Adına bulvar denilen bir türlü ıslah edilemeyen 600 mt lik dere yatağı.

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30