17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
TÜRKİYE'NİN EN GENÇ ETİK HACKERI YETİŞİYOR!
Tarih: 04/02/2019
Kaynak: Kent Haber
TÜRKİYE'NİN EN GENÇ ETİK HACKERI YETİŞİYOR!
Çocukluğundan bu yana bilgisayar sistemlerine ve ağ yapılarına oldukça meraklı olan 12 yaşındaki İlbey Özgen, Türkiye'nin en genç 'Etik Hacker'ı olmak için eğitimlere başladı.

Muğla'nın Menteşe ilçesinde yaşayan Refika Figen ve Muammer Özgen çiftinin tek çocukları İlbey Özgen bilgisayara olan merakıyla çevresindeki herkesin dikkatini çekti. Menteşe Şahidi Ortaokulu'nda öğrenim gören İlbey Özgen, bir yakınlarının vasıtasıyla Bodrum'da bilişim firması sahibi Mehmet Ali Demirci ile tanıştı. İlk görüşmelerinde İlbey'e, bilgisayar sistemleri hakkında bir kaç soru soran ve uygulamalı olarak yapmasını isteyen Mehmet Ali Demirci, İlbey'in yaptıkları karşısında hem şaşırdı, hem de çok umutlandı.

Geçtiğimiz günlerde babası Muammer Özgen ile Bodrum'a gelen İlbey Özgen, kendisini Türkiye'nin en genç etik hacker'ı yapacak imzayı attı. Amerika merkezli bir bilişim firması tarafından verilen uluslararası bir sertifika programına dahil olan İlbey Özgen, yaklaşık 10 aylık bir eğitim alacak. Özgen, eğitim sonunda gireceği sınavı başarıyla geçmesi durumunda ise Türkiye'nin en genç etik hackerı ünvanını alacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Mehmet Ali Demirci, İlbey'i yaşıtlarından ayıran çok önemli özellikleri olduğunu belirterek, "Ailesinin de desteği ile geçtiğimiz aylarda tanıştığımız İlbey'e CEHv10 (Certified Ethical Hacker) Sertifikasyonu sürecinde destek olma kararı aldık. Bu kapsamda CEHv10 resmi eğitimi ve sınava giriş kuponu GM Bilişim tarafından sağlanacaktır. İlbey aynı zamanda Türkiye’nin en genç sertifikalı etik hackerı olma yolunda adım atıyor. Benim tarafımdan koordine edilecek eğitimde ve sınava giriş sürecinde, ayrıca Muğla Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri de İlbey’e destek olacaklar. Eğitim sürecinde Ağ Taramlarından, DOS atak tiplerine, IoT cihazlarına sızmadan, Kriptoloji ye kadar 20 ana konunun eğitimi; online video platformlarından, canlı e-eğitim metodu ve sınıf içi eğitimenden İngilizce-Türkçe görecek olan İlbey’in eğitiminin yaklaşık 10 ay olması planlanıyor. İlbey’i şimdiden attığı bu büyük adım için kutluyoruz, eğitim dönemini başarıyla geçirmesini ve Türkiye’nin en genç Sertifikalı Etik Hacker olmasında desteğimizin sonsuz olduğunu belirtmek istiyoruz" dedi.

Mehmet Ali Demirci, CEHv10'un Dünya genelinde en fazla tercih edilen siber güvenlik sertifikalarından birisi olduğunu ayrıca, İlbey'in sertifika programı dahilindeki tüm eğitim masraflarının kendilerinin karşılayacağını sözlerine ekledi.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30