17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
SULAK ALANDAKİ KİRLİLİK TEPKİ ÇEKTİ
Tarih: 02/02/2019
Kaynak: Kent Haber
SULAK ALANDAKİ KİRLİLİK TEPKİ ÇEKTİ
Bodrum’da bir grup çevreci ile duyarlı vatandaşlar tarafından, Yarımadanın tek sulak alanına dikkat çekmek amacıyla bir etkinlik düzenlendi. Dünya’da sadece Gölköy Kovalık Sulak Alanında yetişen farklı türdeki hurmalıktaki çevre kirliliği ise tepki çekti.

2 Şubat Dünya Sulak Alanlar gününde gerçekleşen etkinliğe Bodrum Kent Konseyi, Bodrum Yarımadası Kültür ve Çevresini Koruma Derneği, Doğa Derneği, çevreci ve duyarlı vatandaşlar katıldı.

Türkiye Milli Botanik Bahçesi Müdürlüğünden de bir grup yetkili ise bölgede incelemelerde bulundu.

Yaklaşık 50 kişinin katıldığı etkinlikte Gölköy Kovalık Sulak Alanı(Akdeniz Gölü)’nda çevre temizliği ve yürüyüş gerçekleştirildi. Katılımcılara bölgenin tarihi ve doğal yapısı hakkında bilgiler verildi.

Doğa Derneği Koruma Programı Koordinatörü Levet Erkol yaptığı açıklamada, “Gölköy Sulak Alanı Bodrum Yarımadasının tek lagünü aslında, denizle bağlantısı olan hem tatlı su eko sistemi hem de tuzlu su ekosisteminin bir araya geçtiği önemli bir sulak alan. Ancak 1960’lı yıllardan itibaren başlayan insan faaliyetleri sonucunda doğal yapısını kaybetmiş durumda. Burada bu alanı vurgulayarak bunu kendi ekosistemiyle geleceğe taşıyabilmek için bir araya geldik Bodrumlularla beraber. Şu anda durduğumuz yerde bu bölgenin hurmalık alanı ve bu hurma türü Dünyanın sadece bu bölgesinde yetişiyor. Bu hurmalığın nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya etrafındaki yapılaşma ve su rejimine yapılan müdahaleler nedeniyle. Bu alanın hem Gölköy Sulak Alanının hem de bu hurmalığın korunması için ciddi rehabilitasyon ve restorasyon projeleri üretilmesi gerekiyor” dedi.

Bodrum Yarımadası Kültür ve Çevresini Koruma Derneği yöneticilerinden Nur Alnıak ise , “Bugün çok etkilendim, eskiye dair olan varlıkların bugün burada olmadığını gördüm ve elimden geldiğince bu sulak alanı yaşatmaya ve insanlara anlatmaya devam edeceğim” dedi.

Sulak alanda eskiden yılan balıkları ve su kaplumbağalarının yaşadığını belirten Cüneyt Karaloğlu can çekişen Gölköy Kovalık Sulak Alanı’yla ilgili şunları söyledi;

“Burası Gölköy Akdeniz Kovalığı diye geçer. Arka tarafta bir göl vardır, son derece küçük ve şirin bir göldür ve çevresinde çok değerli endemik bir tür olan hurmalar vardır, dolayısıyla burası çok önemli bir sulak alan. Son yıllarda demeyelim de Gölköy’de turizm başladıktan sonra bu sulak alanda son derece olumsuz gelişmeler oldu. Burası defalarca kurutulmaya kalkışıldı, ekosistemi tahrip edildi. Hala direniyor ve varlığını sürdürmeye çalışıyor ama üstündeki olumsuz baskı kalkmış değil, yaklaşık 40 senedir bu böyle devam ediyor. 40 Senedir hem o hurmalık alan yok edilmeye çalışıldı hem de bu sulak alan kurutularak arazi rantına açılmaya çalışındı ve hala devam ediyor bu zihniyet. Burayı bir türlü var olan kendi değerleriyle kullanabilmeyi akıl edemediler.”

“ÇEVREYE ÇÖP DEĞİLDE FİDAN ATIN”

Etkinliğe katılan minikler ise hurmalıkta gördükleri çevre kirliliği karşısında çok şaşırdı. Adem Demir isimli çocuk “Çevreye çöp atmak yerine fidan diksinler” derken, kuzeni Evren Demir ise “Bugün çevreyi temizliyoruz her yere çöp atmışlar ve bütün ağaçları kesmişler” dedi.

Sulak alana yakın bir yerde evi bulunan Selahattin Dolu isimli vatandaş ise gölün çevresine çöp atanlara tepki göstererek, “Neler söyleyelim vatandaş yolda arabasıyla geçerken atıyor bu çöpleri. Onlar atıyor biz gördüklerimizi temizliyoruz devamlı. Kimin attığını görsem durdurup izah edeceğim ama kimin attığını da göremiyoruz ki, atıyorlar ve çevreyi kirletiyorlar ne diyelim ki buna” dedi.

Yaklaşık 2 saat süren etkinlik sonunda hurmalık alandan poşetlerce çöp toplandı. Sular altında kalan bölgelerde ise çoğunluğu plastik atıkların oluşturduğu çöpler durmaya devam etti.

Öte yandan 20 Şubatta Prof. Dr. Doğan Kantarcı, Prof. Dr. Melih Boydak, Doç. Dr. Serdar Gökhan Şenol ve Dr. Ragıp Esener’in katılımıyla ilçede Gölköy Sulak Alanı ve Hurmalığı adı altında bir çalıştay düzenlenecek.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30