17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
PAZARDA FİYATLAR EL YAKMAYA DEVAM EDİYOR
Tarih: 01/02/2019
Kaynak: Kent Haber
PAZARDA FİYATLAR EL YAKMAYA DEVAM EDİYOR
Ülke genelinde artan sebze ve meyve fiyatları, hem tüketiciyi hem de satıcıları olumsuz yönde etkiliyor.

Ülke genelinde yüksek olan meyve ve sebze fiyatları Bodrum’da da çok farklı değil. Kent Haber olarak bugün Bodrum Pazarı’na giderek pazarcıya ve vatandaşlara mikrofon uzattık. Artan fiyatlar sebebi ile vatandaşlar pazar alış verişlerini her zamankinden daha az yapmak zorunda kaldıklarını dile getirirken, pazarcılar da umdukları satışı yapamamaktan şikayet ediyor. Pazar esnafının bir kısmı yüksek fiyatları, akaryakıt ve elektrik giderlerinin yüksekliğine bağlarken, kimileri de hava şartlarından dolayı sebze meyve fiyatlarının yüksek olduğunu ifade ediyor.

Pazarda biberin fiyatı 14-15 TL, patlıcan 12-14 TL, domates 6 TL, salatalık 7 TL, soğan 5 TL, karnabahar ise 7 TL civarında satılıyor.

Milas’ta ürettiği sebzeleri Bodrum’da satan Sadike Gül, “Mazot, gübre, elektrik fiyatları arttı. Biz de bu işlerden para kazanamaz duruma geldik. Keşke her şey ucuz olsa da biz de daha fazla satsak. Sürümden kazanırız. Biz şimdi zararına çalışıyoruz” dedi.

Ayşe Özdemir isimli başka bir pazar esnafı ise yüksek fiyatların hava şartlarından kaynaklandığını ifade ederek “Doğal afetlerden dolayı fiyatlar yüksek. Yağmur, çamur, fırtınadan fiyatlar yüksek. Şu anda bahçe çamur, giremiyoruz. Bahçeye girdiğimde lahanalarım sanki tavuk yemiş gibiydi” diye konuştu.

Ümit Aytaç adlı vatandaş ise yüksek fiyatlardan dert yanarak, “Diyebileceğim tek şey; felaket. 10 TL’den aşağı çok bir şey alamıyoruz. Çok pahalı. Önceden bir kilo alıyordum, şimdi yarım kilo alıyorum. Ispanak alacağım, 8 TL, 10 TL, 12 TL diyorlar. Yani bir fiyat politikası da yok” değerlendirmesinde bulundu.

Ailesi ile birlikte Bodrum Pazarı’na çıkan Nedim Çetin de “Fiyatlar gerçekten de yüksek. Hava şartlarından kaynaklanıyor olabilir. Biz vatandaş olarak istediğimizi alamıyoruz. İhtiyaçlarımızdan kısmaya çalışıyoruz. Örnek vereyim, biber almaktan vazgeçiyoruz. Kilosu 14 TL. Kimi şeyleri de 2 kilo almak yerine yarım kilo alıyoruz” diye konuştu.

Tayfun Doğan isimli başka bir Pazar esnafı da “Doğal afetler Allah’tan gelen bir şey. Yağmur, sel, dolu, fırtına çok etkiledi. Cam seralar olduğu gibi kırıldı, patlıcanların içine düştü. Çok zarar ziyan var. Kimisi dolar düştü, fiyatlar düşmedi diyor ama alakası yok. Biz Milas’tan geliyoruz, kendi ürettiğimiz ürünleri satıyoruz. Köyde seramız fırtınada patladı. Zararımız çoktu. Evlere kadar su bastı. Hava şartları kötü gittiği için fiyatlar yüksek” ifadelerini kullandı.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30