17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
SAĞLIK TURİZMİ ALANINDA ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORLAR
Tarih: 01/02/2019
Kaynak: Kent Haber
SAĞLIK TURİZMİ ALANINDA ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORLAR
Ortakent-Yahşi Mahallesinde faaliyet gösteren Evin Tıp Merkezi, fizik tedavi ve rehabilitasyon başta olmak üzere dahiliye, kadın doğum ve psikiyatri alanlarında hizmet veriyor. Merkez, sağlık turizmi alanında da çalışmalar yürütüyor.

14 yıl önce Muğla’da kurulan Evin Tıp Merkezi, geçen Mayıs ayında Ortakent Kavşağı’na taşındı. Merkez, uzman hekimleri ile fizik tedavi ve rehabilitasyon, dahiliye, kadın doğum ve psikiyatri alanlarında Bodrumlulara hizmet veriyor. SGK anlaşmalı Evin Tıp Merkezi’ne tedavi için gelen hastalar ise merkezin verdiği hizmetten memnun olduklarını dile getiriyor. Merkez, sağlık turizminin gelişmesinde de olumlu adımlar atıyor.

Evin Tıp Merkezi kurucusu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Mualla İyem, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Tıp merkezimizde daha çok fizik tedavi ağırlıklı hizmet veriyoruz. Ben ve Dr. Nükhet Vural fizik tedavi hizmeti veriyoruz. Ayrıca dahiliye, kadın doğum ve psikiyatri hizmetleri de veriyoruz. SGK anlaşmamız var. Biz 14 yıldan beri bu işi yapan bir tıp merkeziyiz. Yıllarca Muğla merkezde hizmet verdik. Geçen Mayıs ayından itibaren de Bodrum’da hizmet vermeye başladık. Yani biz Bodrum’a taşındık.”

SAĞLIK TURİZMİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ

“Bodrum’a gelme nedenlerimizin başında sağlık turizmi geliyor.”diyerek konuşmasını sürdüren İyem, “Biz sağlık turizmi yapma amaçlı Bodrum’a geldik. Bu nedenle ülkenin yurtdışından gelecek hastalarımıza bakmak için otellerle bir araya geliyoruz. Şu anda Sianji Otel ile işbirliğimizi yaptık. Sağlık turizmi ile ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz. Onlar da gayret içindeler, biz de gayret içindeyiz. Sağlık turizmi ile ilgili fuarlara da katılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Evin Tıp Merkezi’nde tedavi gören Serpil Öğüt, merkezde verilen hizmetten çok memnun olduğunu dile getirerek şöyle dedi:

“Aydın’da yaya rampasından inerken düştüm. Dirseğimde eklem içi kırılma oldu. Adnan Menderes Üniversitesi’nde ameliyat oldum. Bundan sonrası fizik tedavi ile olacak dediler. Ben de Bodrum’da ikamet ettiği için Evin Tıp Merkezi’ne müracaat ettim. Buradan, verilen hizmetten çok memnunum. Çünkü ilk geldiğimde kolumu oynatamıyordum, kaslarım hareket edemez durumdaydı. İşin daha başında olmama rağmen elimi yüzüme götürebiliyorum. Buradaki tedavi ile bir şeyleri baya bir aştığımı hissediyorum.”

Evin Tıp Merkezi görev yapan Uzman Klinik Psikolog Arzu Yordamlı toplum son yıllarda sık rastlanan fibromiyalji hakkında bilgiler aktardı. Yordamlı, yaşam kalitesini ciddi anlamda bozan kronik ağrı veya kronik yorgunluk sendromu olarak bilinen fibromiyaljinin yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, uyku düzensizlikleri ve bazen de spastik kolit denilen tuvalete çıkma problemlerinin eşlik ettiği kronik bir hastalık olduğuna işaret ederek şunları söyledi:

“Fibromiyaljinin nedeni çok iyi bilinmese de yapılan araştırmalar genetik faktörlerin çok önemli olduğunu gösteriyor. Buna bağlı olarak I. derece yakınlarında fibromiyalji görülen kişilerin bu hastalığa yakalanma riski 8 kat artıyor. Aynı zamanda çevresel faktörler de fibromiyalji sendromuna neden olan önemli nedenlerden biri. Fibromiyalji psikolojik boyuta sahip bir hastalıktır. Özellikle çocukluk çağlarında geçirilen fiziksel ve duygusal travmalar fibromiyalji için büyük risk faktörleri arasında kabul edilir. Depresyon hastalarında, uyku bozukluğu alanlarda ve anksiyetesi yüksek olan kişilerde fibromiyalji çok daha fazla görülüyor. Genellikle 25-55 yaş aralığındaki kadınlarda daha sık görülen Fibromiyalji sendromu (yumuşak doku romatizması) erkeklerde ve çocukluk döneminde de görülebilmektedir. Fibromiyalji belirtileri fark edilir edilmez teşhis için tam donanımlı bir hastanenin romatoloji uzmanına, tedavi içinse fizik tedavi ünitelerine başvurmak gerekir. Oldukça karmaşık bir hastalık olan fibromiyalji için multidisipliner bir tedavi uygulanır. Psikolog ve fizik tedavi uzmanı dışında pek çok branştan da destek alınabilmektedir. Özel Evin Tıp merkezinde fizik tedavi, psikoterapi (mutluluk terapisi, kognitif davranış terapisi ), refleksoterapi, sıcak taş tedavisi, masaj ve aroma-terapi hizmetlerimiz bulunmaktadır.”Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30