17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
KARDAK KAHRAMANLARI O ANLARI ANLATTI
Tarih: 31/01/2019
Kaynak: Kent Haber
KARDAK KAHRAMANLARI O ANLARI ANLATTI
23 yıl önce Türkiye ile Yunanistan’ı karşı karşıya getiren Kardak krizini tek kurşun atmadan, dünyaya parmak ısırtan başarılı bir operasyonla çözen kahramanlar, o gergin saatleri anlattı.

Türkiye ile Yunanistan’ı savaşın eşiğine getiren Kardak operasyonu 23’üncü yılında. Tüm dünyayı şaşırtan operasyonla Türk bayrağını Kardak’a diken SAT (Sualtı Taarruz Timi), komandoları ve savaş alarmındaki TCG Yavuz fırkateyninin ikinci komutanı o müthiş operasyonu Milliyet Gazetesi'ne anlattı.

Figen Akat adlı Türk gemisinin 25 Aralık 1995’te Ege Denizi’nin güneyindeki Kardak kayalıklarında karaya oturması, Türkiye ile Yunanistan arasında krize neden olmuştu. Ege’yi iç denizi, Kardak’ı karasuları ilan eden Yunanistan’ın gemiyi çekmesiyle tırmanan gerginlik, 29 Ocak 1996’da Yunan komandolarının Kardak’a çıkmasıyla zirveye ulaşmıştı.

KRİZ LEHİMİZE BİTTİ

MGK kararıyla, Bodrum’a 7 kilometre mesafedeki Kardak’a 30 Ocak 1996’da 12 kişilik iki SAT timi çıkmıştı. Yunan Deniz Kuvvetleri savaş gemileri ve OYK timlerine rağmen adaya sızan SAT’lar, Yunan bayrağını indirerek Türk bayrağını dalgalandırmıştı. Türk SAT’lar ile Yunan komandolar (OYK) arasında çıkacak çatışma, iki ülkeyi savaşa sokabilecek kadar ağır sonuçlar doğurabilirdi. ABD Başkanı Bill Clinton ile Başbakan Tansu Çiller arasında uzun konuşmaların sürdüğü gecenin sonunda kriz Türkiye lehine sonuçlanmıştı.

Silahları ateşlenmeye hazır 7 gemilik Türk filosunun amiral (sancak) gemisi TCG Yavuz’un 2’nci komutanı emekli Deniz Kurmay Albay Şener Kır, SAT Ünit komutanları emekli Deniz Binbaşı Hakan Gürkan ve emekli Deniz Albay Kemal Kesen, SAT Tim Komutanı emekli Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen, SAT ekibinden emekli deniz astsubayları Salih Çörekçioğlu ve Hakan Çalışkan 23 yıl önce yaşadıklarını Milliyet’e anlattı.

'İKİ PLANIMIZ VARDI'

Yüzbaşı Kemal Kesen (SAT ÜNİT Komutanı): “26 Ocak’ta komutanımız Deniz Binbaşı İz Metin ile Donanma Komutanlığı’nda bir SAT harekatının nasıl olacağını Genelkurmay Başkanı’na ve Deniz Kuvvetleri Komutanı’na anlatmıştık. 29 Ocak’ta Keçilik’teki birliğimizden gelen telefona şaşırmadık ve hemen yerlerimize gittik. SAT timlerinin çıkışının ilk planlamalarını harita üzerinden yaptık.

Personel, silahlar, mühimmat kısa sürede hazırlandı ve Atatürk Havalimanı’na gittik. Uçak üç saat gecikmeli olarak Dalaman’a indikten sonra iki kamyon silah ve mühimmat ile Bodrum’daki özel eğitim kampına gittik. İki plan vardı, biri OYK’ların olduğu adaya çıkılması, diğeri askersiz adaya çıkılmasıydı. Askerli adaya çıksak silahlı çatışma kaçınılmazdı. Yunan OYK komandolarının Türkiye’ye yakın adada olduğunu biliyorduk, onların olmadığı ama Yunan bayrağı dikilen batıdaki adaya çıkmaya karar verdik. Tim operasyona başlarken, iki helikopter de aldatma harekatı yapmak için havada kaldı. Tüm operasyon çok başarılı oldu.”

Deniz Yüzbaşı Hakan Gürkan (SAT ÜNİT Komutanı): “Kardak Harekâtı, bahsedilen ya da bahsedilmeyen birçok kahraman birliğin takım çalışmasının sonucudur. Ege denizindeki 150 adacıktan olan Kardak’a yapılan operasyon sembol bir başarı bence. Tek mermi atılmayan Kardak Harekatı, hazır ve caydırıcı özellikteki SAT’ın gerekliliğini ortaya koydu. Oramiral Güven Erkaya komandolara güvenerek Başbakan’a ‘Bu harekatı başarıyla yapacak bir birliğim var, hiç merak etmeyin’ demişti. Harekâttan 15 gün sonra benim de içinde bulunduğum helikopter Aksaz’da düşmüştü. Beş kahraman silah arkadaşımızı bu kazada yitirdik.”
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30