17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
LAMİNEYE ÇOK TALEP VAR
Tarih: 29/01/2019
Kaynak: Kent Haber
LAMİNEYE ÇOK TALEP VAR
Diş Hekimi Tahir Aşkın Laçin, dişlerin üzerine uygulanan porselen şeklinde kaplamalar olan lamine hakkında bilgiler aktardı. Laminenin nasıl ve ne kadar sürede uygulandığı, dayanma süresi ve fiyatı hakkında konuşan, Laçin, lamineye talebin çok olduğunu ifade etti.

Bodrum Clinic International Tıp Merkezi doktorlarından Diş Hekimi Tahir Aşkın Laçin, laminenin ne olduğundan bahsederek sözlerine şöyle başladı:

“Lamine, dişlerin ön yüzüne estetik amaçlı yapılan bir porselen yaprak şeklindeki kronlar. Dişin ön yüzündeki renk değişimlerinden veya aralıklardan oluşan boşlukları kapatmak için kullandığımız bir sistem. Dişin yüzeyinde, durumuna göre çok az bir aşındırma yaparak dişin üzerine yapıştırabiliyoruz. Bu yapıştırma kompozit sistemlerde oluyor ve çok uzun süre düşmeden kalabiliyor. Düşmesi halinde bile yeniden yapıştırma şansımız var.”

Lamine işleminin genellikle bir hafta içerisinde tamamlandığını da aktaran Diş Hekimi Tahir Aşkın Laçin, “Çok az bir aşındırma yapıldığı için kesim süresi çok az. Bir hafta içinde bitiyor. Gerekli kontrolleri yapıyoruz, düzeltmemiz gereken yeri düzeltiyoruz. Hastamızın beğenisine sunuyoruz. Hastamız beğendiği zaman dişin üzerine yapıştırıyoruz. Dayanma süresi çok uzun olabiliyor. Leblebiyi kırmazsanız, rahatlıkla çok uzun süre kullanabilirsiniz. Bir çok hastanın bundan çok memnun olduğunu biliyorum. Lamine yaklaşık 20 yıldır uygulanıyor. Bazı durumlarda dişleri çok küçültmemiz bile gerekmiyor. Dişlerin çok ince ve geride olduğu dönemlerde ufaltmadan da dişin üzerine yapıştırma şansımız oluyor. Ama çapraşıklık olduğu durumlarda dişlerin belli köşelerinden kaldırmak durumundayız ki düz bir satıh elde edelim. O da her zaman olmuyor. Aralıklı olan bölgelerde dolguyla kapatılabiliyor. Fakat dolgu yapıldığında daha sonradan renkte koyulaşmalar olabiliyor. Ama lamine, istediğimiz rengi oturtabildiğimiz için çok uzun yıllar değişmeden kalabiliyor” dedi.

Lamineye talebin çok olduğunu da dile getiren Laçin, “Sadece fiyat yönünde biraz sorun var. Bu işlerin yapımı genellikle Avroya bağlı olarak yapılıyor. Biz de Avronun artışına bağlı olarak ister istemez fiyatlarda artış yapıyoruz. Şu anda tanesi bin-bin 200 civarında yapılabiliyor” diye konuştu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30