17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
OLTACILAR KAÇAN BALIKLARIN PEŞİNDE
Tarih: 28/01/2019
Kaynak: Günaydın Milas
OLTACILAR KAÇAN BALIKLARIN PEŞİNDE
Milas’ta toprak balık havuzlarını sel vurdu, 100 binden fazla balık drenaj kanallarından Güllük Körfezi’ne sürüklendi. Balıkların kaçtığını haber alan Denizli, Aydın ve Muğla’daki ‘uyanık’ oltacılar, drenaj kanallarına akın etti. Balıkları kaçan üreticiler ise yetkililerden bölgede av yasağı ilan edilmesini istedi.

Milas’a bağlı Savran Mahallesi’nde toprak havuz balıkçılarını sel vurdu. 3 üretim tesisine ait 10 havuzda bulunan, 350 ile 600 gram ağırlığındaki yaklaşık 100 bin çipuranın bir kısmı tarlalara dağıldı, büyük çoğunluğu da drenaj kanallarına kaçarak Güllük Körfezi'ne sürüklendi.

Zararlarının 1 milyon 300 bin lira civarında olduğunu söyleyen üretici Cafer Yukarıca, “Denizde havuz balıkçılığı yapıyordum. Havuzlar patlayınca toprak havuz balıkçılığına başladım. Bu defa da sel vurdu. DSİ'den drenaj kanallarının derinleştirilmesini istiyoruz.” diyerek açıklamalarda bulundu. Üretim havuzlarındaki çipuraların kaçtığını duyan Denizli, Aydın ve Muğla’daki uyanık oltacılar, soluğu Savran köyünde aldı. Onlarca oltacı, drenaj kanallarında ve dalyanlarda balık avlayarak, kısa sürede kovalarını balıkla doldurdu.

ÜRETİCİLER ACİL AV YASAĞI TALEP EDİYOR

Duruma isyan eden üretici Cafer Yukarıca, kontrol ettikleri havuzlarda çok az miktarda balık kaldığını belirterek, “Oltacılara rica ediyorum biz bir afet yaşadık ve 1 milyon 300 bin lira zarara uğradık. Kaçan balıklarımızı toplamanın çaresini ararken oltacıların burada avlanması hiç ahlaki değil. Yetkililerden acil talebimiz bölgede av yasağı ilan edilmesidir” dedi.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30