17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
YARATICI KENT AĞLARININ ROLÜ KONUŞULDU
Tarih: 26/01/2019
Kaynak: Kent Haber
YARATICI KENT AĞLARININ ROLÜ KONUŞULDU
İstanbul Teknik Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenen, ‘Yaratıcı Endüstrilerin Gelişiminde Yerel Yaratıcı Kent Ağlarının Rolü’ başlıklı proje kapsamında Bodrum’da ortak akıl toplantısı gerçekleştirildi.

Bodrum Ticaret Odası (BODTO)’nda gerçekleştirilen ve İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Kerimoğlu’nun moderatörlüğünü yürüttüğü toplantıya çeşitli kurum temsilcileri, STK temsilcileri, sanatçılar ve konuya ilgi duyan vatandaşlar katıldı.

2 bölüm halinde yapılan toplantının ilk bölümünde “Bodrum için Sürdürülebilir Ekonomi Tartışmaları: Politikalar, Araçlar ve Aktörler”, ikinci bölümde ise “Bodrum için Sürdürülebilir Ekonomi Tartışmaları: Politikalar, Araçlar ve Aktörler” konusu ele alındı.

İlk bölümde Bodrum’un ekonomik çeşitliliğin sağlanması gerekliliği vurgusu ile kentin mevcut potansiyellerinin etkin kullanılarak sürüdürülebilir ekonomik ve ilişkili mekânsal gelişmenin sağlanacağı rasyonel bir kentsel gelişim modeli yaratılabilir mi? konusu irdelendi. İkinci bölüm ise tarım ve turizme dayalı Bodrum ekonomisinden, alternatif, sürüdürülebilir ve mevsimsel kırılganlığı olmayan bir yaratıcı ekonomik gelişim modeli üretebilir mi? Kültür tabanlı ekonomik gelişme sağlanabilir mi? başlığıyla yapıldı.

İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Kerimoğlu, toplantı ile ilgili Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Kasım 2017’den bu yana yürüttüğümüz, yaratıcı kentlerle ilgili bir projemiz var. Proje, Bodrum, Urla ve Ayvalık’ta sürüyor. Projenin temel konusu; turizme bağımlı olan ve göç alan bu kentlerde ekonominin sürdürülebilirliği için ekonomik çeşitlilik nasıl sağlanabilir, buna yaratıcı temelli gelişme, yaratıcı sektörler bu kentler için alternatif bir ekonomik model olabilir mi? Bunun için de Kasım 2017’den buna Bodrum, Urla ve Ayvalık’ta çeşitli aktörlerle çeşitli toplantılar yapıyoruz. Çünkü projenin sonuçlarını yerelin üretmesi, yerelin söylemesi gereken bir model üzerine kuracağımız için onların görüşlerini almaya çalışıyoruz. Bu ortak akıl toplantısı da onlardan bir tanesi. Yerel ekonomi tartışmaları üzerinden yaratıcı ekonomi tartışmalarına geçeceğiz. Daha önce Bodrum’da Deniz Ticaret Odası, Esnaf Odası ile odak grup toplantıları, sektör üzerine toplantılar yaptık. Şimdiki toplantı daha genel. Bundan sonra da kent ölçeğinde mekanla ilişkili olarak neler yapılabilir ve aktörlerin rolleri neler olabilir üzerinden tartışmalarla projeyi sonuçlandırmayı düşünüyoruz. Ama sadece bu projeyi sonuçlandıracağız. Bodrum’daki çalışmalarımız buranın farklı aktörleri ile farklı projeler üzerinden devam edecek.”

BODTO Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Eyinç ise “Ben bu toplantıyı bir çeşit beyin fırtınası olarak değerlendiriyorum. Çok önemli fikirlerin çıkacağına inanıyorum” dedi. Eyinç, Yarımadanın ekonomik özelliklerine dikkat çekerek, sektörel dağılımlara değindi. Bodrum’un bir çok özelliği ile diğer turizm ilçelerinden açık ara öne çıktığını ifade eden Eyinç, yıllara göre turizm verileri hakkında da istatistiki bilgiler vererek Bodrum’un turist sayısındaki artışı nitelikli turist ile sağlaması gerektiğine işaret etti. “Bugün buradaki toplantıdan çıkacak fikirler bizim için çok önemli” diyen Eyinç, Bodrum’a ait doğru stratejik plan ve kalkınma planlarının yerel halkın ve paydaşların katılımıyla hazırlanması gerektiğini belirtti.

BODTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Fuat Önder ise, 3. Stratejik planlarını hazırladıklarını açıklayarak, “2018 - 2023 Stratejik Planımızı Cumhuriyetin 100. Yıl hedefleri vizyonuyla hazırlamış bulunmaktayız. Yakında herkes bodto.org.tr web adresimizden bu planı edinebilecektir. Bu planın en önemli kısmı Sürdürülebilirlik terimine verdiğimiz önemdir. Tüm faaliyetlerimizi sürdürülebilir kılmak adına yakın zamanda kurduğumuz BODTO Sürdürülebilirlik Ofisi çatısı altında projelerimizi yürütmekteyiz” dedi. Akademik çalışmaların Bodrum’un pilot bölge olması ile uygulamaya geçmesi gerektiğine de işaret eden Genel Sekreter Prof. Dr. Fuat Önder, “Oda olarak ortak akıldan yanayız ve bunu oluşturmak için de Bodrum’un İnsan Kaynağı veri tabanını oluşturmuş durumdayız. Buradaki çok değerli sanatçılarımızın, akademisyenlerin ve bürokratların farkındayız ve bu kaynaktan da sürdürülebilirlik ofisimiz aracılığı ile faydalanmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“Konuşmaların ardından soru-cevap bölümüne geçilirken katılımcılar, Bodrum’un hangi yaratıcı ve yenilikçi sektörlerle ve projelerle ön plana çıkması gerektiği hakkında fikir paylaşımında bulundu.
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30