17°
Hava Durumu
Hissedilen : 17.9°
Gorus Mesafesi : 10.0 Km
Basinc : 1021 hPa
Ruzgar : 9.7 Km/S - KB
Nem : 67%
canlı izle
İLÇELERDE SEÇİM RENKLİ GEÇECEK!..
Tarih: 25/01/2019
Kaynak: Kent Haber
İLÇELERDE SEÇİM RENKLİ GEÇECEK!..
Yerel seçimlerde birçok ilde Millet İttifakı adı altında işbirliği yapma kararı alan CHP ve İYİ Parti, bugün ittifak protokolünü imzaladı.

Protokole göre 2 parti Muğla'nın ilçelerinde kendi adaylarını çıkaracak, büyükşehir de ise İYİ Parti aday çıkarmayacak. İttifakın Muğla'daki kapsamının daralmasıyla hayli ilginç bir seçim dönemi geçirileceği de ortaya çıkmış oldu. İttifak protokolüne göre İYİ Parti'nin büyükşehir adayı çıkarmayacağı taahhüdünde bulunduğu Muğla'da, özellikle Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı'nın tavrının ne olacağı ise siyasi çevrelerde merakla bekleniyor. İki partinin uzun tartışmalar ve özellikle Bodrum noktasındaki tıkanıklıktan sonra aldığı bu kararın, CHP açısından Muğla'da oldukça ilginç sonuçlar doğurabileceği değerlendiriliyor. CHP'nin Marmaris'te de Ali Acar'ı gözden çıkardığı da siyasi kulislerde konuşulan konulardan biri olarak dikkat çekiyor.

Bodrum İYİ Parti adaylığını Kasım ayında açıklayan Mehmet Tosun'un, 2 haftadır ittifakın ortak adayı olarak isminin geçmesinin ardından İYİ Parti adayı olarak seçime gireceği netleşirken, şimdi Tosun'un karşısında CHP'nin adayının kim olacağı sorusunun yanıtı bekleniyor. CHP'de 8 aday adayı ile birlikte, Büyükşehir aday adaylığından tekrar Bodrum'a dönen Mehmet Kocadon adaylık bekliyor. Mevcut adaylar arasında genel merkez nezdindeki lobi gücü olarak ise Mehmet Kocadon'un adı öne çıkıyor. CHP'nin adayının kim olacağının, pazar günü yapılacak Parti Meclisi'nde karara bağlanması bekleniyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ittifak protokolü açıklaması için saat 11.30’da, görüşmeleri yürüten Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Seyit Torun’la birlikte İYİ Parti Genel Merkezi’ne gitti. Heyette, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu da yer aldı.

Kılıçdaroğlu’nu genel merkez girişinde İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları Koray Aydın ve Müsavat Dervişoğlu karşıladı. Kılıçdaroğlu açıklama öncesi İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile makamında basına kapalı görüşme yaptı. Görüşmenin ardından iki lider ortak basın açıklaması yaptı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

"Demokrasi tarihinde ilk imzayı atma gibi bir geleneğimiz var. Cumhuriyet tarihinde ilk kez demokratik anlamda çok geniş bir işbirliğini hayata geçiriyoruz. Biz demokrasi mücadelesi veriyoruz, huzur içinde yaşama mücadelesi veriyoruz. KAvgadan yana değil, huzurdan yanayız. İYİ Partiyle yaptığımız iş birliğinin kahramanları var. 4 arkadaşımız var. Onlar uzun bir çaba gösterdiler. Genel başkanlar olarak bize hazır bir liste getirdiler. Eğer emeği ödüllendirmek, teşekkür etmek gerekiyorsa bu 4 arkadaşıma herkesin huzurunda teşekkür etmek isterim."

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise yaptığı konuşmada şunları söyledi;

"İlk işbirliği kararımızı CHP Genel Merkezi’nde birlikte yapmıştık. Bugün sonuçlandığını sizlerle paylaşmak üzere İYİ Parti Genel Merkezi’nde bir aradayız. Ben de müzakereleri yürüten 4 arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Gerçekten yoruldular, uzun bir süreçti.

Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan Yerel Seçimlere iş birliği içinde katılma kararı almışlardır. İş birliğinin temelleri 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde yapılan Millet İttifakı çerçevesinde atılmış olup, toplumun geniş kesimlerinden büyük bir destek ve teveccüh görmüştür.

Bu iş birliği, yerel seçimlerde demokrasinin işleyişini, ülkenin huzurunu ve seçme-seçilme hakkını her şeyin üstünde tutan bir anlayışla gerçekleştirilmiştir. İş birliği, ülkemizin siyasetine hâkim olan tekçi ve kutuplaştırıcı anlayışa karşı demokratik ve uzlaşmacı siyaseti yerelde inşa etme yaklaşımına sahiptir. Bu iş birliği ülkemizin çözümsüz ve alternatifsiz olmadığını göstermektedir. İş birliği ile CHP ve İYİ Parti birbirlerine ve topluma şunları taahhüt etmektedir:

CHP ve İYİ Parti sandık sonuçlarını ve mevcut eğilim yoklamalarını dikkate almış, ayrıca toplumun tüm kesimlerinin sesine kulak vererek, Ek-1’de belirtilen büyükşehirlerde ve bağlı ilçelerde, illerde, partilerden birinin adayıyla seçime girmeye karar vermiştir. Bu bölgelerde aday göstermeyen parti diğer partinin adayına en güçlü desteği vermeyi kabul etmiştir ve seçmenlerinin gösterilen aday etrafında kenetlenmesi için her türlü imkânını harekete geçirecektir.

Diğer seçim bölgelerinde her iki parti de kendi adaylarıyla seçime girecektir. Her iki parti adayları, il-ilçe ve genel merkez yönetimleri bu tür yerlerde demokratik bir yarışın olması için azami gayreti gösterecek ve iş birliği ruhuna uygun davranacaktır.

Parti yönetimleri iş birliğine en güçlü hassasiyet duyguları ile yaklaşacak ve iş birliğinin demokrasimize katkı yapması için en üst düzeyde sorumluluk üstleneceklerdir.

Her iki partiden birine aday adayı müracaatında bulunmuş ancak adaylaştırılmamış kişiler, diğer siyasi partice aday gösterilmeyecektir.

Bu iş birliğinin yerel seçimlerde hizmet çıtasını yükselteceğini taahhüt ediyor, ülkemize ve demokrasimize hayırlı olmasını diliyoruz."
Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?l?k
Yorum
sedat
26/01/2019
gidin artık
esnaf siftahsız gün geçiriyor, kredilerini ödeyemiyor,borç paçayı açmış,eski sezonlar hayal olmuş,Bodrum'un marka değerini düşürmüş bir belediye ve belediyeden nemalanan partililer ,yeter artık,bi gidin yaaa
ESRA
25/01/2019
Bodrumu seven Tosun'u destekler
Bodrumu yöneten chp zihniyeti yeter artık bıktık sizdende sahte demokrat ve atatürkçü söylemlerinizdende.sayenizde bodrum medyada sadece sellerle ve çöp yangınları ile anılıyor.Turizm bitti.yeter artık sokakta insanlar size küfrediyor siz daha utanmadan aday olabiliyorsanız yazıklar olsun.bir tane bodrum var başkada şansımız yok tek şansımız Tosunun kazanması yoksa bodrum biter
ERDAL
25/01/2019
Başkan Tosun
Mehmet Tosun aday olduktan sonra hangi partiden aday olduğu çok önemli değil.Ben AK PARTiLi olarak bodrumda oyumu TOSUN Başkana verecem.Çünkü Bodrumun böyle çalışkan ve başarılı bir başkana ihtiyacı var
Kamil Gürün
25/01/2019
Bodrum için Başkan
Ne Kocadon, ne Tosun. En az 2 yabancı lisanı ana dili gibi konuşan biri şart. Bodrum dünyada Türkiyenin turizm sembolü. Ona göre!
ali
25/01/2019
Jöleli Kaypak
Tam 42 yıl CHP ye Kapalı olduğu dönemde de SHP ye oy vermiş biri olarak bu seçimde Kocadon aday gösterilirse asla CHP ye oy vermem ailem dahil !!
abbas
25/01/2019
zor
bence bodrum halkı yedirmez yine chp alır işi sonuçta bodrum
Mehmet Ö.
25/01/2019
Bir Bodrumumuz Var.
Ve artık söz seçmende. Yarımadada yapılması gereken çok iş var, bunları yapabilmek için çok büyük bütçeler gerekiyor. Gerek ilçe Belediyesi gerekse Büyükşehir Belediyesi için artık adayların somut donelerle seçmenin önüne çıkmaları gerekiyor. Seçmenin de iş yapacak adayları desteklemeleri gerekiyor. Bodrumun bu saatten sonra sadece icraata icraata icraata ihtiyacı var. Bodrum'un Muğla'nın dışına çıktığınızda çok geri kaldığınızı görebiliyorsunuz. Durum hatır gönül meselesini aşmış durumda, seçmenler olarak icraat yapacak adayları desteklemek sonrasında da takip etmek durumundayız. Sonrasında şikayet etmemek için….
reis torun
25/01/2019
deli sorular
NASIL YANi ޞ.MDi YERELDE KIRAN KIRANA MÜCADALE ETCEZ AMA GiDiP BÖYÜKޞEHiRDE OSMAN AMCAYAMI YiNE OY VERCEZ ÜLE BU NASIL iޞ NE YiYO NE iÇiYONUZ BEEE PES Ki NE PES ALLAH BiLDiОi GiBi YAPSIN SiZi
MEHMET
25/01/2019
Tosun
Bodrum iyiolacak Tosun Başkan a hayırlı olsun tam destek
Koray
25/01/2019
Seçimin galibi
Seçimi Bodrumda kesin Tosun alırda büyükşehirde kim alır belli olmaz,oylar Tosunaaaaa
Yakup
25/01/2019
Hayırlı olsun
Bodrum'da iyi Parti ve adayı Mehmet Tosun seçimi almıştır,şimdiden hayırlı olsun...

Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Yalçın Dümer
Taner Uysal
Can Pulak
Berna Aysu
Ayşenur Tanrıverdi
www.kenttv.net © 2000 - 2019 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30